گوناگون

زخم‌زبان تند مکرون به ترامپ در مراسم بزرگداشت پایان جنگ جهانی اول

زخم‌زبان تند مکرون به ترامپ در مراسم بزرگداشت پایان جنگ جهانی اول

پارسینه: امانوئل مکرون در مراسمی که با حضور دونالد ترامپ و دیگر رهبران جهان برگزار شد، ملی گرایی و شعارهای او را با زبانی تند مورد انتقاد قرار داد.

زخم‌زبان تند مکرون به ترامپ در مراسم بزرگداشت پایان جنگ جهانی اول
به گزارش خبرنگار «پارسینه»، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، در صدمین سالروز ترک مخاصمه و پایان جنگ جهانی اول مراسم بزرگداشت میلیون‌ها سرباز کشته شده در این جنگ را با حضور شماری از رهبران جهان برگزار کرد.

دونالد ترامپ، ولادیمیر پوتین، آنگلا مرکل و چندین پادشاه، شاهزاده، رئیس جمهور و نخست وزیر از جمله حاضران این مراسم بودند که در یک حفاظ شیشه‌ای زیر «طاق پیروزی» پاریس که سال ۱۸۰۶ توسط ناپلئون بناپارت، امپراتور فرانسه، ساخته شده بود نشسته و به سخنان مکرون گوش می‌کردند. پوتین آخرین نفری بود که در این مراسم حاضر شد و با نشان دادن شست خود با ترامپ خوش و بش کرد.

رئیس جمهور فرانسه در سخنرانی ۲۰ دقیقه‌ای خود که میان جمعی از کهنه سربازان فرانسوی ایراد شد، گفت: «درس‌های جنگ بزرگ نباید موجب رنجش میان مردمان شود و در عین حال نباید گذشته را فراموش کرد. این تعهدی ریشه دار است که به آینده فکر کنیم و آنچه حیاتی است را در نظر بگیریم».

مکرون در بخش دیگری از سخنانش حمله‌ای آشکار به دونالد ترامپ و شعار‌های «نخست آمریکا» و «آمریکا را دوباره بزرگ سازیم» داشت و گفت: «میهن پرستی درست برخلاف ملی گرایی است: ملی گرایی خیانتی به میهن پرستی است. با گفتن این که «نخست منافع ما، بعد هربلایی می‌خواهد سر دیگران می‌خواهد بیاید»، گرانبهاترین چیزی که یک ملت می‌تواند داشته باشد، چیزی که آن را زنده کند، چیزی که موجب شود بزرگ باشد و چیزی که مهم باشد را از بین می‌برید: این چیز ارزش‌های اخلاقی است».

رئیس جمهور فرانسه در مورد جان گرفتن خصومت‌های قدیمی و ظهور ایدئولوژی‌های جدید هم هشدار داد. مکرون گفت: «من می‌دانم، اهریمن‌های قدیمی دوباره زنده شده اند و آماده کارشان که آشوب و مرگ است را به سرانجام برسانند. ایدئولوژی‌های جدید مذهب را دستکاری می‌کنند و یک تاریک اندیشی واگیردار را پیش می‌برند».

او با اشاره به این که در جریان چهار سال جنگ بزرگ «اروپا داشت خودکشی می‌کرد»، از ده میلیون کشته شده، ۶ میلیون زخمی و معلول، ۳ میلیون بیوه، ۶ میلیون یتیم و میلیون‌ها قربانی غیرنظامی این فاجعه بزرگ یاد کرد و افزود: «اجازه بدهید یک بار دیگر سوگند یاد کنیم که ملت‌ها صلح را در بالاترین درجه حفظ کنند، چرا که بهای آن را می‌دانیم! اهمیت آن را می‌دانیم! آنچه [از ما]گرفت را می‌دانیم!»

روز گذشته امانوئل مکرون و آنگلا مرکل در یک اقدام نمادین دست در دست هم در «جنگل‌های کومپین»، جایی که صد سال پیش نمایندگان فرانسه و آلمان پیمان ترک مخاصمه و پایان جنگ را امضاء کرده بودند، حاضر شدند.
منابع: رویترز، آسوشیتدپرس

ارسال نظر

 • ناشناس

  یکی باید به این جناب مکرون میگفت جنگ و نسل کشی فقط برای اروپا بد و تلخ نیست مردم یمن و دهها ملت مظلوم دیگر هم جانشان را دوست دارند و فرانسه ولی دیگر دول اروپایی در همین چند ماه اخیر بارها با عربستان و اسرائیل همدست شده و نیرو برای کشتار مردم بمن سوریه و فلسطین فرستادند.

 • ناشناس

  پارسینه 2 روز قبل نوشته بودید" ترامپ با اینکه پاریس بود اما در مجمع صلح شرکت نکرد" که من در ذیل آن خبر نوشتم چرا خبر دروغ منتشر می کنید و به همین عکسی که الان در بالای این خبر چاپ کرده اید و من ان را در رسانه های خارجی دیده بودم استناد کردم.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار