گوناگون

تکاپوی سعودیها برای پاک کردن افتضاح بن سلمان در قتل خاشقجی

تکاپوی سعودیها برای پاک کردن افتضاح بن سلمان در قتل خاشقجی

پارسینه: پنج منبع مرتبط با خاندان سلطنتی سعودی می گویند بحران مربوط به ناپدید شدن جمال خاشقجی چنان تشدید شده که ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی ناگزیر به دخالت شده است.

تلاش عربستان برای پاک کردن افتضاح بن سلمان در قتل خاشقجی

به گزارش پارسینه ، رسانه‌های ترکیه گزارش دادند که پلیس این کشور در جنگل بلگراد در شمال شهر استانبول، به دنبال جسد یا اندام‌های معدوم شده جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد حکومت عربستان سعودی است. عکس‌ها و فیلم‌های منتشر شده در روز جمعه ۲۷ مهر، ماموران پلیس و گروهی از کارشناسان پزشکی را نشان می‌دهد که در حال بررسی منطقه‌ای از این جنگل هستند. این تازه‌ترین فعالیت ترکیه برای کشف سرنوشت جمال خاشقجی است.

عربستان تا کنون اتهام قتل را رد کرده، اما در عین حال مدرکی هم دال بر خروج آقای خاشقجی از کنسولگری ارائه نداده است. روز پنجشنبه ترامپ گفت: جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد عربستان که در کنسولگری سعودی در استانبول ناپدید شد، قطعا کشته شده است. رئیس جمهوری آمریکا افزود: «اگر ثابت شود که حکام سعودی در آن نقش داشته اند، تبعات این مرگ بسیار شدید خواهد بود . باید ببینم که چه می‌شود.».


اما از سوی دیگر خبرگزاری رویترز گزارش می‌دهد که ملک سلمان روز پنجشنبه گذشته برای حل این بحران شاهزاده خالد الفیصل مورد اعتمادترین مشاور خود را به استانبول فرستاد. به گفته این منابع رهبران جهان از عربستان سعودی می‌خواستند که در مورد این حادثه توضیح دهد و این نگرانی رو به افزایش بود که محمد بن سلمان ولیعهد آن کشور که پدرش بسیاری از اختیارات حکومت را به او تفویض کرده قادر به حل پیامد‌های این بحران نیست.

پس از سفر شاهزاده خالد الفیصل به آنکارا دولت‌های ترکیه و عربستان سعودی توافق کردند که برای تحقیق در مورد ناپدید شدن جمال خاشقجی یک گروه کاری مشترک تشکیل دهند و ملک سلمان به دادستانی عربستان سعودی دستور داد که براساس یافته‌های این تحقیقات پرونده‌ای تشکیل دهد. یک منبع سعودی که با حکومت آن کشور ارتباط دارد گفت: «انتخاب شاهزاده خالد الفیصل برای این ماموریت بسیار گویاست، چون مشاور شخصی و دست راست ملک سلمان است و با رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه نیز مناسبات خوبی دارد.»

یک تاجر سعودی ساکن خارج که با خانواده سلطنتی ارتباط نزدیکی دارد گفت: از زمان دیدار شاهزاده خالد الفیصل با رییس جمهور ترکیه ملک سلمان شخصا دخالت کرده و این موضوع را مدیریت می‌کند. مقامات عربستان سعودی حاضر نشدند به سئوالات خبرگزاری رویترز در مورد نقش مستقیم ملک سلمان در مهار این بحران پاسخ دهند.

به گفته دو منبع مطلع، در آغاز ملک سلمان که از مدت‌ها پیش بخش زیادی از اداره امور کشور را به پسرش تفویض کرده شخصا در این ماجرا دخالتی نداشت. یکی از دلایل آن این بود که مشاوران محمد بن سلمان فقط اخبار رسانه‌های سعودی را در اختیار پادشاه قرار می‌دادند. ولی به گفته منابع آشنا با خاندان سلطنتی این کار نتیجه نداد و پس از آنکه پرونده جمال خاشقجی به یک بحران بین المللی تبدیل شد محمد بن سلمان مجبور شد ماجرا را برای پدرش توضیح بدهد و از او خواست که شخصا دخالت کند.

بی بی سی نیز نوشت: حساب‌های توییتری که ظن آن می‌رود بات‌های اینترنتی باشند در شبکه‌های اجتماعی در حال شکل دادن به روایت ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی هستند. هشتگ‌هایی به زبان عربی در ابراز حمایت از محمد بن سلمان ، ولیعهد عربستان سعودی، محکومیت شبکه تلویزیونی الجزیره و درخواست از کاربران توییتر برای "دنبال نکردن حساب‌های دشمنان ملت" از جمله مواردی هستند که به دلیل مشارکت شبکه‌های بات در کنار کاربران واقعی تشدید شدند.

روز ۱۴ اکتبر، یک هشتگ عربی در حمایت از محمد بن سلمان در سراسر جهان در توییتر ترند شد. این هشتگ ( ما به محمد بن سلمان اطمینان داریم ) در ۲۵۰ هزار توییت آمده بود. هشتگ "ما در کنار رهبرمان می‌ایستیم" هم بیش از ۶۰ هزار بار استفاده شده بود. روز چهارشنبه هشتگ دیگری ("دشمنان ملت را دنبال نکنید") نیز به وفور استفاده شد. در ۲۴ ساعت گذشته هم عبارت "کمپین برای تعطیلی الجزیره، شبکه نیرنگ" بیش از صد هزار بار استفاده شده است؛ و در نهایت جان ساورز ، رئیس سابق اطلاعات خارجی بریتانیا، می‌گوید همه شواهد حاکی از مسئولیت محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، در پرونده ناپدید شدن جمال خاشقجی است. آقای ساورز در مصاحبه‌ای به بی‌بی‌سی گفت: "همه شواهد حاکی از دستور و انجام ( قتل خاشقجی ) توسط افراد نزدیک به محمد بن سلمان است. "رئیس سابق اطلاعات خارجی بریتانیا افزود: "فکر نمی‌کنم که او (بن سلمان) این کار را بدون آن انجام می‌داد که فکر کند از دولت آمریکا مجوز دارد که هر طور دلش می‌خواهد رفتار کند. "

جان ساورز با بیان اینکه برای دستگاه اطلاعاتی ترکیه "احترام" قائل است و آن‌ها را "حرفه‌ای" می‌داند، گفت: ادعا‌های منابع ترکیه درباره چگونگی قتل آقای خاشقجی را باور می‌کند. او گفت: "میزان جزئیاتی که منابع اطلاعاتی ترکیه منتشر می‌کنند به حدی است که باید به ترتیبی نواری وجود داشته باشد. " آقای ساورز گفت: به واسطه تنشی که میان عربستان و ترکیه وجود داشته، احتمال دارد که دستگاه امنیتی ترکیه در دفاتر سعودی شنود کار گذاشته است و یا آن که وسایل الکترونیک گروه قاتلان ادعایی را شنود می‌کرده است.

رئیس سابق ام‌آی ۶ گفت: در صورت اثبات نقش محمد بن سلمان، "که بسیار محتمل است"، آمریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا باید واکنش جدی نشان دهند. او گفت: مقام‌های آمریکایی دارند به خود می‌آیند و متوجه می‌شوند که مصونیت کامل دادن به یک شخص یا کشور چه تبعاتی خواهد داشت.

منابع / RF/Europe/Radio Liberty-BBC-VOA-ALJAZEERA

ارسال نظر

 • سبحان شاهمرادی اصولگرا

  یک زمانی جناب روحانی و جناب هاشمی برای مرگ ملک عبدالله نامه تسلیت نوشتند و او را مرحوم خطاب کردند !!!

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار