گوناگون

اسد: انگلیس حامی مالی کلاه‌سفیدهاست

پارسینه: بشار اسد در مصاحبه‌ای جدید اعلام کرد، انگلیس حمایت علنی و آشکار از سازمان کلاه سفیدها که شاخه‌ای از سازمان تروریستی "جبهة النصره" در مناطق مختلف سوریه است، صورت داده و ما این سازمان را ابزاری در دست این کشور می‌دانیم.

سانا گزارش داد، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در گفت‌وگو با روزنامه "میل آن ساندی" چاپ انگلیس که صبح یکشنبه منتشر شده، اظهار داشت، انگلیس، فرانسه و آمریکا حمله شیمیایی ادعایی در دوما را مطرح کرده و به دروغ پردازی درباره آن پرداختند.

رئیس جمهوری سوریه تاکید کرد: حضور آمریکا، انگلیس و فرانسه در سوریه غیرقانونی است و این حضور را نوعی تهاجم تلقی می‌کنیم چراکه حاکمیت یک کشور را نقض می‌کند.

وی تصریح کرد: ما طرف اصلی که با داعش می‌جنگد، هستیم و وجب به وجب از خاک کشور را آزاد خواهیم کرد و این امر را وظیفه ملی خود می‌دانیم. تنها تصمیم در مورد تحولات سوریه و تحولاتی که در آینده اتفاق خواهد افتاد تصمیم سوری محض است و هیچ کس نباید در مورد آن تردید داشته باشد. البته بدون شک انگلیس، فرانسه و ایالات متحده عین یک سیاست را دنبال می‌کنند. ما بر این باوریم که انگلیس و فرانسه مطیع آمریکا هستند و از آن پیروی می‌کنند. انگلیس حمایت علنی و آشکار در تمام مناطق سوریه به سازمان کلاه سفیدها که شاخه‌ای از سازمان القاعده و گروهگ تروریستی النصره شمرده می‌شود، داشته و حمایت مالی گزافی از آنها کرده‌ است. ما سازمان کلاه سفید را ابزاری در دست این کشور می‌دانیم لذا به طور حتم این سه کشور این حمله را ساخت و پاخت کردند. ما انگلیس را در این حمله شریک می‌دانیم.

بشار اسد ادامه داد، زمانی که انگلیس و آمریکا به صورت غیرقانونی در سال ۲۰۰۳ به عراق حمله کرده و میلیون‌ها نفر را کشتند و مسبب ویرانی عظیم در این کشور شدند به علاوه شماری زنان بیوه و معلولان را به جا گذاشتند لذا هر دولتی حق دارد و طبق منطق ترزا می‌(نخست وزیر انگلیس) به انگلیس یا ایالات متحده حمله کند البته اگر آن دولت این امر را موجه و قانونی بداند و قانون بین‌المللی نیز آن را جایز کند. دوما آنها دروغ گفتند. پس از تمام ادعاهایی که به مردم‌شان خوراندند - به افکار عمومی در انگلیس- اما دلایل کارشان را نگفتند. چراکه پس از آزادسازی غوطه جایی که به زعم آنها حمله صورت گرفت روزنامه نگاران خارجی بازدید به عمل آوردند و بعضی آنها مخالف دولت سوریه بودند و از مردم درباره حمله شیمیایی سوال کردند مردم هم جواب دادند: ما شاهد وقوع هیچ گونه حمله شیمیایی نبودیم. لذا آن یک دروغ بزرگ بود. پس از آزادسازی غوطه شرقی اطلاعات واصله تاکید دارد که آن حمله صورت نگرفته بود. من معتقدم که دولت انگلیس اولا باید وقوع این حمله را ثابت کند و بعد به شناسایی عوامل این حمله بپردازد. در اصل آنها به دنبال فروپاشی دولت سوریه بودند.

بشار اسد درباره همکاری اطلاعاتی بین سازمان‌های اطلاعاتی انگلیس و سوریه گفت: نخیر. تعدادی از سازمان‌های اطلاعاتی کشورهای اروپایی سعی کردند با ما ارتباط برقرار کنند اما ما این ارتباطات را متوقف کردیم زیرا آنها جدی نبودند. آنها می‌خواستند با هم تبادل اطلاعات داشته باشیم با آنکه دولت‌هایشان با دولت ما مخالف هستند. ما آماده برقراری این گونه همکاری در زمانی هستیم که آنها نگرش سیاسی خود تغییر کنند. از این رو در حال حاضر همکاری بین سوریه و هیچ سازمان اطلاعاتی اروپایی وجود ندارد.

وی درخصوص تلاش‌های انگلیس برای باز کردن خطوط تماس حتی از طریق یک میانجی‌گر تصریح کرد: اگر تلاش‌ها وجود داشته باشد ما درباره آنها صحبت نمی‌کنیم. وجود تلاش‌های یا عدم آن چیزی مهمی نیست.

رئیس‌جمهوری سوریه درباره مواضع دونالد ترامپ،‌ رئیس‌جمهوری آمریکا و ترزا می در خصوص مسایل خاورمیانه به ویژه سوریه و تفاوت بین مداخله آنها و مداخله ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه خاطرنشان کرد: تفاوت بین این دو مداخله بسیار زیاد است. روسیه به دعوت دولت سوریه در کشور حضور دارد و همچنین ایران. اما حضور آمریکا و انگلیس در سوریه قانونی نیست بلکه تهاجم علیه سوریه است. مساله مربوط به ترامپ و می نیست بلکه به رژیم‌های غربی و سیاستمداران آن مربوط می‌شود. آنها نظر دیگران را قبول ندارند. سوریه کشور مستقلی است و برای منافع ملی خود کار می‌کند، آنها این واقعیت را قبول نمی‌کنند.

وی درباره مخالفان جهانی‌اش نظیر ترامپ، بنیامین نتنیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان که از دیدگاه مردم جهان افرادی محبوب نیستند و نیز شخصیت خودش در نگاه جهان تصریح کرد: نمی‌توانم خودم را با کسی مقایسه کنم چون در ارزیابی خودم واقعی نخواهم بود. پس باید این سؤال از دیگران بپرسید. نظر مردم سوریه درباره من برای خودم مهم است نه مقایسه با دیگران.

اسد درباره اینکه اوقات فراغتش را در میان تداوم جنگ در کشورش چگونه سپری می‌کند، تاکید کرد: من ورزش می‌کنم البته آن را سرگرمی و تفریح نمی‌دانم بلکه آن را بخشی از سیستم بهداشتی و سلامت می‌دانم. ورزش جزو برنامه روزانه من است چون سلامتی برای ادامه فعالیت‌ها روزمره مهم است لذا به عنوان تفریح به آن نگاه نمی‌کنم چون وقتی برای تفریح نیست، تو در میان جنگ، کشتار و تروریسم زندگی کنی مسلما تنها دغدغه‌ات می‌شود همین مسائل.

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار