گوناگون

جزئیات طرح جدید سازمان ملل برای یمن

پارسینه: فرستاده سازمان ملل در یمن پیش‌نویس طرحی را ارائه داده است که طبق آن گروههای سیاسی یمن باید به سمت تشکیل دولت انتقالی پیش بروند.

در تازه‌ترین تلاش‌های دیپلماتیک برای حل بحران یمن، «مارتین گریفیتس» نماینده سازمان ملل در یمن، پیش‌نویسی مبنی بر حل و فصل بحران شامل توقف درگیری‌ها و تشکیل دولت انتقالی ارائه داده است.

در این پیش‌نویس، سازمان ملل از انصارالله خواسته است تا در مقابل توقف بمباران ائتلاف سعودی، شلیک موشک به سمت عربستان را متوقف کند و همچنین طرف‌های درگیر باید به یک توافق جهت تشکیل دولت انتقالی دست یابند.

بیشتر بخوانید:
حمله موشکی انصرالله به بندر نفتی عربستان

طبق این طرح «طرف‌های درگیری که وابسته به دولت نیستند، باید سلاح‌های سنگین و نیمه‌سنگین از جمله موشک‌های بالستیک را طبق برنامه مشخصی، تحویل دهند و هیچ گروهی از تحویل سلاح مستثنی نیست».

در بخش تشکیل دولت انتقالی نیز آمده است: «دولتی از سوی نخست‌وزیر تشکیل شود و تشکیلات سیاسی به اندازه کافی در آن حضور داشته باشند».

به نوشته خبرگزاری رویترز، در این پیش‌نویس اشاره‌ای به کیفیت و چگونگی حضور جنبش انصارالله در دولت انتقالی نشده است.

این خبرگزاری به نقل از منابع خود می‌نویسد که هدف در ابتدا توقف درگیری، سپس حرکت به سمت عقب‌نشینی نیروها و نهایتا تشکیل دولت وحدت ملی است، هدفی که بسیار سخت به نظر می‌رسد.

دو روز پیش «مارتین گریفیتس» نماینده سازمان ملل در یمن با «مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن در صنعاء دیدار و گفت‌وگو کرد.

مهدی المشاط در این دیدار بر اهمیت دادن به امنیت یمن و ثبات آن در هر گفت‌وگو و مناقشه‌ای تاکید کرد و در عین حال گفت که در هر برگه‌ای که بر روی میز مذاکرات می‌آید؛ درج شود که باید نیروهای خارجی از یمن خارج شوند.

منبع: Reutersرویترز

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار