گوناگون

شاه و ولیعهد ۵ شب را در مجتمع نظامی خوابیدند

پارسینه: پایگاه تحلیل امور اقتصادی و سیاسی "اویل پرایس" نوشته است: عربستان سعودی با چالش‌های دشواری روبرو است که ممکن است سبب گسست و فروپاشی آن در طول یک یا دو دهه آینده شود.

"اویل پرایس" مقاله گرگوری کوبلی سردبیر مجله دفاع و امور خارجی ((Defense & Foreign Affairs و رئیس مرکز مطالعات بین المللی راهبردی را منتشر کرد که در آن آمده است: حادثه تیراندازی در کاخ سلطنتی سعودی در ۲۱ آوریل سال ۲۰۱۸ میلادی عاملی برای حوادث و تحولاتی بود که ممکن است سرنوشت تاج و تخت و عربستان و رقابت منطقه به ویژه با ایران را مشخص کند.

وی افزود: به نظر می‌رسد که عربستان اکنون وارد مرحله‌ای شده است که دورتر از نقطه بهبودی است و این کشور ممکن است با تشدید درگیری داخلی یا شکاف در درون خاندان حاکم سعودی از زمان منصوب شدن محمد بن سلمان به سمت ولیعهدی، هر زمان فروپاشد.

این تحلیلگر نوشت: حادثه تیراندازی سوالات حساسی را در روسیه و چین و آمریکا بویژه درخصوص جریان انرژی و جنگ یمن و سیطره بر دریای سرح و نیز روابط اوراسیا و آفریقا از طریق شبکه جاده ابریشم که چین به دنبال آن است، مطرح کرده است.

وی افزود: تحولات اوضاع داخل عربستان در شب ۲۱ آوریل سال ۲۰۱۸ میلادی با شنیده شدن صدای تیراندازی تقریبا طولانی با سلاح‌های سنگین از سمت مجتمع کاخ الخزامی در محله خزامه ریاض به اوج خود رسید. مسئولان دولتی در گزارشی گفتند که تیراندازی از طرف نگهبانان کاخ به سمت یک پهپاد غیرنظامی بود که به سمت حریم هوایی پروازی ممنوع بر افراز کاخ منحرف شده بود. با این حال، روشن بود که برخی از تیراندازی‌ها در داخل خود کاخ صورت گرفته است.

این تحلیلگر ادامه داد: قربانیان زیادی بودند و ریاض شاهد تشییع جنازه‌هایی در سطوح بسیار بالا در روز‌های بعد (از تیراندازی بود)؛ با وجود اینکه تا اوایل ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ میلادی اساسا هیچ خبری درخصوص درگذشت هیچ یک از مسئولان بلندپایه سعودی اعلام نشده بود.

کوبلی گفت: خبر‌های مطرح شده درباره زخمی شدن محمد بن سلمان در حادثه تیراندازی در کاخ با ظاهر نشدن علنی او در فضای باز از زمان وقوع این حادثه تا اوایل ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ میلادی این خبر‌ها را تقویت کرد. اعلام دیدار ولیعهد سعودی با ابی احمد علی نخست وزیر اتیوپی در ۱۸ ماه مه سال ۲۰۱۸ میلادی یعنی بعد از ۲۷ روز از حادثه تیراندازی در کاخ، با تصویر یا ویدئو نبود. سفر نخست وزیر اتیوپی یک سفر رسمی دو روزه بود، اما هیچ عکس یا فیلمی از آن بیرون نیامد.

مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا در ۲۸ آوریل سال ۲۰۱۸ میلادی یعنی درست یک هفته از زمان تیراندازی به عربستان سفر کرد و با سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی و عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی دیدار کرد. او در این سفر دیداری با محمد بن سلمان نداشت. عربستان همچنین از مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق خواست تا سفرش به عربستان بعد از پیروی در انتخابات پارلمانی اخیر عراق را به تعویق بیندازد که این امر نشانه‌ای از وجود مشکلات و دشواری‌هایی در درون عربستان دارد.

کوبلی فاش کرد: شاه سعودی وولیعهد پنج هفته بعد از حادثه تیراندازی را در کاخ رابغ که یک مجتمع نظامی واقع در بندری مختص آن در منطقه مکه مکرمه در دریای سرخ است، سپری کردند که اگر ضرورت پزشکی ایجاب کند یا اوضاع داخلی وخیم شود؛ بتوانند سریع از عربستان خارج شوند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار