گوناگون

ائتلاف یک یهودی و یک مسلمان در حزب دموکرات

پارسینه: مسلمانی که هنگام سوگند خوردن در کنگره آمریکا، به قرآن توماس جفرسون سوگند خورده است، آیا به تعبیر برنی سندرزِ یهودی، توانایی تغییر مالکان حزب دموکرات، از طبقه میلیاردهای وال استریت به اقشار کارگر و طیف ۹۹ درصدی‌های آمریکا را دارد؟

بعد از شکست هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نگرانی بسیاری از اعضای حزب دموکرات را برای تعیین سرنوشت و آینده این حزب فرا گرفته است.

این حزب دائماً از سوی اعضای چپ‌گرای خود به وابستگی بیش از حد به منابع مالی سرمایه‌داران وال استریت و دست کم گرفتن مسائل مربوط به عدالت اجتماعی و رسیدگی به کارگران و اقشار کم درآمد جامعه آمریکا، متهم می‌شود. این مسائل همگی موجب اهمیت انتخابات آتی این حزب برای تعیین ریاست جدید حزب دموکرات آمریکا و تغییر نوع نگاه به اقشار گوناگون جامعه متکثر آمریکا شده است.

حزبی که قرار بود به عنوان یک نهاد ریشه‌دار و در عین حال مترقی، مسئول سر و سامان دادن به مقولاتی همچون دموکراسی و عدالت اجتماعی در جامعه آمریکا و انتقال فرهنگ سیاسی آمریکایی به سایر کشورهای جهان باشد، اکنون در باتلاق فساد اقتصادی سیاست‌های اقتصادی نئولیبرالیسم دست و پا می‌زند. در انتخابات سال ۲۰۱۶ بسیاری از کسانی که طی دو دوره متوالی به اوباما رای داده بودند، اینک برای برگرداندن هویت خود، رو به پوپولیسم اشرافی دونالد ترامپ آوردند.

اینجا بود که حوزه نفوذ افرادی همچون برنی سندرز و همچنین الیزابت وارن (دو سناتور دموکرات عدالت‌خواه آمریکایی) به حوزه سیاستگذاری‌های کلان حزب دموکرات باز شد. انتخابات سال ۲۰۱۶ نشان داد که هنوز سردادن شعارهای سوسیالیستی، دفاع از حقوق کارگران، تلاش برای رفع تبعیض‌های نژادی، سخن گفتن از بحران مسکن و فساد مالی بانک‌ها و سرمایه‌داران کلان موسسات اقتصادی وال استریت و انتقاد از سیاست‌های خصمانه آمریکا در عرصه بین‌الملل، بین جوانان آمریکایی که از بحران هویت و مشکلات اقتصادی به شکل توامان رنج می‌برند، خریدار و طرفدار دارد.

ائتلاف یک یهودی و یک مسلمان در حزب دموکرات

اکنون سندرز بهتر از همه می‌داند، جوانانی که در جنبش‌های اعتراضی و تجمعات بعد از انتخاب ترامپ، به خیابان‌ها آمدند، چه توقعاتی از وی و سایر رهبران ظاهرا مترقی حزب دموکرات دارند. به علاوه تعهدی که خود او بعد از پذیرش شکست (هرچند با تقلب) در انتخابات درون حزبی از هیلاری کلینتون درباره ادامه «انقلاب سیاسی» به طرفدارانش داد. حال او هم در شبکه‌های اجتماعی و هم در بین اعضای سرمایه‌دار حزب دموکرات، مشغول به پیگیری مشروع و منطقی مطالبات عدالت‌خواهانه خود و طرفدارانش است.

از آنجایی که سندرز به حرکت‌های سیاسی درون حزبی به عنوان تاکتیک سیاسی اعتقاد فراوان دارد، دست بر روی تغییر در ساختار ریاستی و مشارکت‌های مردمی حزب دموکرات گذاشته است. از مهم‌ترین اقدامات وی، طرفداری از کیث الیسون برای انتخاب او به عنوان رئیس کمیته ملی حزب دموکرات است. انتخابی که مورد انتقاد شدید حییم سبان، یکی از میلیاردرهای مشهور صهیونیست که از حامیان مالی کمپین هیلاری کلینتون بود به بهانه دشواری تنظیم روابط بین یهودیان و حزب دموکرات قرار گرفت.

البته این انتخاب طبیعتاً باید برای سرمایه‌داران مالی حزب دموکرات، غیر قابل هضم باشد. کیث الیسون اولین عضو مسلمان کنگره آمریکاست که از ایالت مینه سوتا، در سال ۲۰۰۸، برای نمایندگی در کنگره انتخاب شد. او و آندره کارسون، دومین نماینده مسلمان در کنگره آمریکا، بارها مورد فشار انتقادات شدید اعضای جنبش تی پارتی، شاخه افراطی حزب جمهوری‌خواه آمریکا قرار گرفته‌اند. جالب اینکه اسم کیث الیسون، به همراه هما عابدین مشاور پاکستانی الاصل هیلاری کلینتون در امور سیاست خارجی، چندی قبل در لیست مرگ گروه تروریستی داعش مطرح شده بود. هرچند که الیسون در جریان انتخابات آمریکا بارها در مخالفت با اظهار نظرهای خصمانه ترامپ درباره مسلمان واکنش نشان داده بود.

شکست دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶، کینه‌های به حق سندرز را از وازرمن شولتز، رئیس سابق رئیس کمیته حزب دموکرات، به خاطر حمایت از هیلاری کلینتون و تقلب او در انتخابات درون حزبی به نفع کلینتون و دانابرازیل، یکی از مهمترین برنامه‌ریزان حزب دموکرات، که سوالات مناظره کلینتون و سندرز در شبکه CNN را به کلینتون داده بود، زنده کرد.

سندرز بعد از انتخابات، در مصاحبه‌های گوناگون و در شبکه‌های اجتماعی تاکید کرده بود که حزب دموکرات آمریکا باید همه گروه‌های اجتماعی از قبیل سیاهپوستان، لاتین تبارها، زنان و حتی هنجنسگرایان را به درون خود راه بدهد و اکنون زمان تغییر در حزب دموکرات فرا رسیده است. طبق این نظرات، کیث الیسون که در جریان انتخابات از سندرز یهودی به خاطر تلاش برای دستیابی به عدالت حقیقی و برابری نژادی حمایت کرده بود، آمادگی خود را برای ریاست این حزب اعلام کرد. وی برنامه اصلی خود را تقویت نهادهای مشارکت‌های مردمی در حزب از طریق تقویت انتخابات محلی و تعیین روسای محلی برای حزب دموکرات معرفی کرده است.

الیسون در راه رسیدن به ریاست حزب دموکرات علاوه بر سندرز، توانسته است حمایت الیزابت وارن، سناتور ایالت ماساچوست در مجلس سنای آمریکا را نیز جلب کند. این در حالی است که الیسون از طرفداران توافق هسته‌ای با ایران است و الیزابت وارن، ایران یک تهدید برای منطقه می‌داند و همواره طرفدار افزایش تحریم‌ها علیه ایران بوده است. وارن ضمن تحسین تلاش‌های الیسون از احتمال بالای تایید و حمایت تمام گروه‌های مترقی حزب دموکرات از الیسون خبر داده است. علاوه بر سندرز و الیزابت وارن، هری رید، رهبر اقلیت دموکرات مجلس سنا، بیل دبلزیو، شهردار دموکرات نیویورک و چاک شومر، از سایر اشخاص مطرح در حزب دموکرات آمریکا هستند که از انتخاب کیث الیسون برای ریاست بر حزب دموکرات، حمایت کرده‌اند

البته لازم به توضیح است که به احتمال فراوان، او برای ریاست در حزب دموکرات، باید با هاوارد دین، که از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ ریاست حزب دموکرات را بر عهده داشته است و نیز مارتین اومالی، فرماندار سابق ایالت مریلند، رقابت کند.

مسلمانی که هنگام سوگند خوردن در مجلس نمایندگان آمریکا، به قرآن توماس جفرسون سوگند خورده است، آیا به تعبیر برنی سندرزِ یهودی، توانایی تغییر مالکان حزب دموکرات، از طبقه میلیاردهای وال استریت به اقشار کارگر و طیف ۹۹ درصدی‌های آمریکا را دارد؟

منبع: خبرگزاری تسنیم

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار