گوناگون

سقوط ارزش پوند درپی اظهارات 'ترزا می'

پارسینه: ارزش پوند در شروع بازار مبادلات ارزی صبح روز دوشنبه در برابر دلار آمریکا و یورو متاثر از اظهارات جدید نخست وزیر انگلیس مبنی بر خروج سخت کشورش از اتحادیه اروپا، به پایین تر حد در طی دو ماه گذشته رسید.

پوند انگلیس هم اکنون در بازار مبادلات ارزی ، در برابر دلار آمریکا با ۱.۰۶ درصد کاهش، در مقابل ۱.۲۱۵۵دلار و همچنین با ۰.۸۹ درصد کاهش در مقابل یورو، در مقابل ۱.۱۵۶۱ یورو معامله می شود.

«نیل ویلسون» تحلیل گر ارشد موسسه ای تی اکس در گفت وگو با شبکه «بی.بی.سی» بیان داشت: به نظر می رسد که سیاست پوپولیستی دست برتر را در اختیار دارد و بر ارزش پوند سنگینی می کند.

وی همچنین نوسانات بیشتری را برای ارزش پوند در روزهای آینده پیش بینی کرد.
«پارش داودرا» مدیر اجرایی موسسه «رشنال اف.اکس» نیز در گفت وگو با «بی.بی.سی» بیان داشت: افزایش نگرانی ها از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، بر ارزش پوند همچنان فشار می آورد. تا زمانی که واقعیت ها مشخص نشود، این نوسانات ادامه خواهد یافت.

«ترزا می» نخست وزیر انگلیس روز یکشنبه گذشته در گفت وگو با شبکه اسکای نیوز ضمن اشاره به آغاز مذاکرات برگزیت در ماه مارس میلادی تصریح کرد: ما اتحادیه اروپا را ترک می کنیم. خارج می شویم و دیگر عضو اتحادیه اروپا نخواهیم بود.

وی در اظهاراتش هیچ اشاره ای به تمایل انگلیس مبنی بر ادامه دسترسی به بازار مشترک اروپا نکرد.

بر همین اساس تحلیل گران و کارشناسان سیاسی «برگزیت سختی» را برای انگلیس پیش بینی می کنند.

کاهش ارزش پوند در حالی رخ می دهد که نرخ تورم نیز پس از رای مردم انگلیس به خروج کشورشان از اتحادیه اروپا روند افزایش گرفته است.

در همه‌پرسی ۲۳ ژوئن ( سوم تیرماه ) ۵۱.۹ درصد مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا و ۴۸.۱درصد آنها به ماندن در این اتحادیه رأی دادند.

«ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس اعلام کرده است که قصد دارد ماده ۵۰ پیمان لیسبون را تا پیش از پایان مارس ۲۰۱۷ فعال سازد که این مساله آغازگر روند مذاکرات درباره خروج انگلیس از این اتحادیه خواهد بود.
منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار