گوناگون

واکنش رسانه‌های بین‌المللی به درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

واکنش رسانه‌های بین‌المللی به درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

پارسینه: دقایقی پس از درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، رسانه های خارجی خبر این اتفاق ناگهانی را به صورت گسترده ای پوشش دادند.

واکنش رسانه‌های بین‌المللی به درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

به گزارش «پارسینه»، رسانه های بین المللی دقایقی پس از درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، با ارائه تحلیل هایی به انتشار این خبر پرداختند.

خبرگزاری رویترز در خبر اعلام درگذشت رییس جمهور سابق از او به عنوان «یکی از ستون های انقلاب اسلامی» یاد کرد. این رسانه همچنین در این رابطه با عباس میلانی، دبیر برنامه مطالعات ایران در دانشگاه استنفورد، گفتگو کرد. میلانی درگذشت هاشمی را در بدترین زمان ممکن دانست. او گفت با توجه به آنچه در آمریکا رخ داده (پیروزی دونالد ترامپ) و بی ثباتی احتمالی که وارد سیاست آمریکا می شود، به صدای استدلال و عملگرایی نیاز است که هاشمی همچنین صدایی بود.

آسوشیتدپرس هم با اشاره به آیت الله هاشمی را رهبری ثابت قدم در سال های پرتلاطم پس از سرنگونی شاه دانست و با اشاره به تاریخ حیات سیاسی ایشان، از آقای هاشمی به عنوان مشاور نزدیک آیت الله [امام] خمینی یاد کرد. این رسانه در خبری دیگر به تشریح حال و هوای ماتم زده تهران و گفتگو با ساکنان این شهر پرداخت.

واکنش رسانه‌های بین‌المللی به درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

گاردین انگلیس ایشان را یک آیت الله عملگرا و دومین شخصیت سیاسی قدرتمند بیشتر تاریخ جمهوری اسلامی خواند و نوشت او اعضای بنیانگذار انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ و رازدار نزدیک رهبر فعلی انقلب بود. گاردین همچنین درگذشت هاشمی را ضربه ای به میانه روها، به ویژه رییس جمهور حسن روحانی دانست.

خبرگزاری فرانسه هم با انتشار خبر درگذشت رییس جمهور سابق ایران، به تشریح حال و هوای اطراف بیمارستان تجریش پرداخت و نوشت تمام شبکه های تلوزیون ایران نواری مشکی به نشانه عزاداری در گوشه تصویر خود درج کرده اند. این خبرگزاری با ذکر سوابق مبارزاتی ایشان در دوران انقلاب و مسئولیت های پس از انقلاب، از هاشمی به عنوان حامی مهم توافق هسته ای ایران یاد کرد.

پایگاه خبری «آتلانتیک» در گزارشی تحلیلی با عنوان «اثر رفسنجانی» به زندگی سیاسی پر نوسان آقای هاشمی از زمان انقلاب اسلامی و تاثیر آن در سیاست و اقتصاد ایران پرداخت. «نیویورک تایمز» هم درگذشت آیت الله هاشمی را ضربه ای به اصلاح طلبان و میانه روها دانست. روزنامه «حریت» هم با اشاره به خبر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، پیام مولود چاوش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه را که گفته بود از شنیدن این خبر «عمیقا ناراحت شده است» منتشر کرد.

آخرین اخبار، تحلیل‌های ویژه و صفحه نخست نشریه‌های انگلیسی زبان در صفحه بین‌الملل


ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار