گوناگون

مسئله حضور نظامیان تُرک در عراق حل خواهد شد

مسئله حضور نظامیان تُرک در عراق حل خواهد شد

پارسینه: نخست‌وزیران عراق و ترکیه پس از دیدار روز شنبه خود در بغداد تأکید کرده‌اند که اختلافات دو کشور بر سر حضور نیروهای نظامی ترکیه در شمال عراق در آینده نزدیک رفع خواهد شد.

مسئله حضور نظامیان تُرک در عراق حل خواهد شد
به گزارش پارسینه به نقل از خبرگزاری فرانسه حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق، روز شنبه ۱۸ دی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای ترکیه‌ای خود، گفته است که نخست‌وزیر ترکیه و هیئت همراه او تأیید کرده‌اند که موضوع حضور نظامی ترکیه در شمال عراق «به شیوه‌ای رضایت‌بخش به زودی حل خواهد شد».

نخست‌وزیر عراق همچنین خبر داده که با اقلیم خودمختار کردستان به این توافق رسیده که نیروهای عراقی کنترل منطقه سنجار را در دست بگیرند.او در این زمینه تأکید کرده که ناحیه سنجار باید در کنترل کامل نیروهای عراقی باشد، و هیچ نیروی خارجی نباید کنترل این ناحیه را در دست داشته باشد.

در کنفرانس خبری روز شنبه، بن‌علی ییلدیریم نخست‌وزیر ترکیه اعلام کرده که همتای عراقی‌اش تضمین لازم را در مورد برخورد با شورشیان حزب کارگران کردستان، ارائه کرده است.او گفته که «این [تضمین] بسیار برای ما مهم است، و این بهترین راه برای نشان دادن آن است که ما می‌توانیم برای مقابله با تروریسم انجام دهیم».در همین نشست خبری بن‌علی ییلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه، هم گفته است که کشور به تمامیت ارضی عراق احترام می‌گذارد و از آن حمایت می‌کند.

ترکیه مدت‌هاست که بخشی از نیروی نظامی‌اش را در پایگاهی در نزدیکی بعشیقه در شمال موصل حفظ کرده، و تقویت این نیروها در سال ۲۰۱۵، به اختلافات بین دو کشور دامن زده است.این پایگاه مدتی در دست نیروهای تکفیری - صهیونیستی داعش، بود اما در نوامبر ۲۰۱۶، نزدیک دو ماه پیش، ترکیه کنترل آن را بازپس گرفت.

خبرگزاری فرانسه در گزارش خود در این زمینه یادآور شده که پ.ک.ک و متحدان محلی‌اش کنترل مناطقی کلید از ناحیه سنجار را که در حد فاصل موصل و مرز سوریه در جنوب ترکیه قرار دارد، در دست دارند.ترکیه شماری از حملات مرگبار روی داده در نواحی مختلف ترکیه را به شورشیان پ.ک.ک نسبت می‌دهد و گفته است که برای مقابله با آنها حتی در خارج از مرزهای خود تردیدی ندارد.

منبع: Rferl

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار