گوناگون

دشمنی با ایران چقدر هزینه بر کشورهای عربی تحمیل کرد؟

پارسینه: رژیم های عربی در حالی هزینه های گزافی برای تسلیحات می پردازند که صرفه جویی های بی سابقه ای را بر ملت های خود از طریق اخذ مالیات های غیر مستقیم، لغو یارانه کالاهای اساسی و خدمات عمومی مانند بهداشت، آموزش، ارتباطات، برق و آب تحمیل نموده اند.

خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داد اطلاعات منتشر شده از سوی وزارت دفاع آمریکا گزارش داد، قطر بزرگترین خریدار سلاح در ۲ ماه آخر سال ۲۰۱۶ میلادی بوده است. ارزش قراردادهای تسلیحاتی قطر، ۲۱ میلیارد دلار بوده که بخشی از آن خرید ۷۲ فروند جنگنده اف ۱۵ است. پس از قطر، کویت با ۱۱ میلیارد دلار، عربستان و امارات متحده عربی قرار دارند.

روزنامۀ رأی الیوم با استناد به این گزارش نوشت تقویت بنیه دفاعی یا هجومی برای کشورهای عربی طبیعی است اما سوال درباره خطراتی است که باعث شده این کشورها اقدام به عقد قرارداد خرید تسلیحات آنهم در سایه پیمان های دفاعی با کشورهای غربی مانند آمریکا، انگلستان و فرانسه و حضور پایگاه های نظامی بیگانه در این کشورها نمایند.

عمده کشورهای عرب حوزه خلیج فارس جز عمان، جمهوری اسلامی ایران را خطر راهبردی برای خود می دانند؛ لذا برای مقابله با آنچه خطر فزاینده نظامی و سیاسی ایران می نامند، با رژیم صهیونیستی که فلسطین را اشغال کرده است، گفت و گوهای سری انجام داده و حتی رژیم تل آویو را به جای دشمن، هم پیمان خود جهت مقابله با ایران می پندارند.

رژیم های عربی در حالی هزینه های گزافی برای تسلیحات می پردازند که صرفه جویی های بی سابقه ای را بر ملت های خود از طریق اخذ مالیات های غیر مستقیم، لغو یارانه کالاهای اساسی و خدمات عمومی مانند بهداشت، آموزش، ارتباطات، برق و آب تحمیل نموده اند.

محافل آمریکایی و اروپایی برای فشار بر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس جهت امضای قراردادهای خرید تسلیحات، ایران هراسی در منطقه به راه انداخته اند تا بتوانند صنایع جنگی خود را از رکود نجات دهند.
گویی این مالیات یا جزیه ای است که این حکومت ها باید به خزانه آمریکا بپردازند که البته امکان بدتر شدن اوضاع پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در کاخ سفید وجود دارد.
روزنامه رای الیوم نوشت، بهترین راه تعامل کسورهای عربی با ایران، گفت و گوست، مانند همان توافق هسته ای که میان ایران و کشورهای بزرگ، امضا شد. اما اگر تصمیم عربستان سعودی به رویارویی نظامی باشد، تکیه بر سلاح، راهکار مناسبی در برابر ایران نیست.
منبع: العالم

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار