گوناگون

وزیر خارجه ایتالیا نخست وزیر شد

پارسینه: 'سرجو ماتارلا' رئیس جمهوری ایتالیا پس از سه روز رایزنی برای خروج از بحران دولتی ناشی از سقوط دولت متئو رنتزی، امروز (یکشنبه) پائولو جنتیلونی وزیر امور خارجه را به عنوان شصت و چهارمین نخست وزیر ایتالیا منصوب کرد.

جنتیلونی احتمالا تا فردا وزرای خود را به رئیس جمهوری معرفی کرده و سپس مراسم سوگند برگزار خواهد شد و دولت جدید ایتالیا به احتمال قوی از سه شنبه (پس فردا) با اختیارات تام آغاز به کار می کند و می تواند با تعهدهای پیش روز مانند نشست روزهای ۱۵ و ۱۶ دسامبر (۵ و ۶ دی) سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل، مقابله با بحران زلزله زدگان و ... مقابله کند.

دولت جدید ایتالیا که با وظیفه تصویب قانون جدید انتخاباتی به کار گمارده شده است، می تواند اصلاحات مدارس، کار و سایر موضوعات را نیز در بر بگیرد.

نخست وزیر جدید ۶۲ ساله ایتالیا در سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ به عنوان وزیر ارتباطات دولت 'رومانو پرودی' نخست وزیر پیشین و در سال ۲۰۰۷ نیز یکی از موسسان کمیته ملی حزب دمکرات ها بود.
وی در آبان ماه ۱۳۹۳ به عنوان وزیر خارجه ایتالیا منصوب و جانشین خانم 'فدریکا موگرینی' شد.

جنتیلونی تحصیلات خود را در علوم سیاسی، خبرنگاری و کارشناس ارتباطات پایان داد و در دهه ۹۰ میلادی به عنوان سخنگوی شهردار رم و مسوول گردشگری فعالیت کرد و از سال ۲۰۰۱ وارد پارلمان شد.

در پی انتصاب جنتیلونی، احزاب اپوزیسیون مانند جنبش ۵ ستاره، حزب پیوند شمال و حزب برادران ایتالیا که خواستار برگزاری سریع انتخابات هستند، اعتراض کرده و آن را پایمال شدن حقوق مردم خواندند.

در طی ۷۰ سال تاریخ جمهوری ایتالیا، این کشور تاکنون ۶۴ دولت عوض کرده است. به عبارت دیگر می توان گفت که تقریبا در هر ۱۲ ماه دولت این کشور تغییر می کند.

دولت متئو رنتزی نخست وزیر مستعفی مجموعا ۱۰۲۰ روز دوام آورد که از نظر مدت حکمرانی چهارمین دولت این کشور از سال ۱۹۴۶ میلادی و پس از جنگ جهانی دوم به شمار می رود.
منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار