گوناگون

بمنظور صرفه جویی حامل‌های انرژی:

بانکها تعطیل، سایر دستگاههای اجرایی تا ۱۱ صبح

بانکها تعطیل، سایر دستگاههای اجرایی تا ۱۱ صبح

این جمله می توانست تیتر اول تمامی رسانه های خبری کشور باشد اگر عقلانیت و نگاه کارشناسی در چرخه swot نظام اداری کشور حکمفرما بود!

به گزارش پارسینه؛ حمیدرضا اسکندری| اگر بخواهیم تنها یک سازمان را نام ببریم که تمام قد قادر به ارائه وظایف و خدمات محوله به مردم بصورت الکترونیکی باشند، این قطعا بانک‌ها هستند. بدون تردید بانکها با اختلاف معنادار ،تنها سازمانهایی هستند که قادر به ارائه خدمت بصورت غیر حضوری و الکترونیکی می باشند.

به لطف رقابت نفس‌گیر و  شانه به شانه بین شبکه بانکی، هر یک از بانکهای کشور بر خلاف سایر سازمانها توانسته اند سیستمهای نوین را جایگزین روشهای سنتی نموده و خدمات غیر حضوری را در راستای جلب رضایت مشتریان توسعه دهند.

تعدد شعب بانکها در سراسر کشور ( بیش از چند برابر سایر سازمانها) می تواند در صورت بروز بحران در حامل‌های انرژی اولین انتخاب استانداران برای تعطیلی باشد. چرا که در صورت تعطیلی بانکها هیچگونه خللی در روند مدیریت اجرایی کشور حادث نشده و مردم می توانند از طریق سامانه های غیر حضوری و به مدد سیستمهای دیجیتالی و الکترونیکی امورات بانکی خود را به سرانجام برسانند. اما ظاهراً نگاه کارشناسی نسبت به این موضوع صورت نگرفته و منافع حاصل از آن در استانداری های کشور و با وجود افراد ناکارآمد و غیر کارشناسی مغفول افتاده است.

آنهایی که از نزدیک با بدنه استانداری ها مراودتی دارند به ناکارآمدی و عدم نگاه کارشناسی افراد غیر متخصص که به واسطه روابط و توصیه و سفارش پستی را اشغال نموده اند اذعان دارند. همین مسئله مبتلا به بدنه مدیریت شبکه  بانکی کشور نیز می باشد. مدیران بانک‌ها برای نشان دادن میزان وفاداری خود به کار و عملکرد جهادی  اصولاً در جلسات اداری استانداری ها از تشریح خدمات غیر حضوری بانکها طفره می روند و در برخی موارد حتی در مقابل تعطیلی بانکها در شرایط بروز بحرانهای انرژی و ... مقاومت می کنند.

در شرایطی که برخی کشورهای جهان با مدد از توسعه زیرساخت‌های الکترونیکی برای تصویب سه یا چهار روز تعطیلی در هفته خیز برداشته اند  مدیران غیر متخصص و ناکارآمد خصوصا در شبکه بانکی ، سنگی را به چاه بحرانهای کشور می اندازند که صد عاقل را یارای برون آوردن آن نیست.

شورای هماهنگی بانکها استانها نیز کارکرد خود را از دست داده و بیشتر شبیه بنگاه‌های املاکی شده که روابط فردی و خصوصی سیاسیون در آن قولنامه می شود. در استانها نیز همین شورای هماهنگی، با عنوان نان و آب داری که دارد مسئولیت آن شورا را در غیبت مدیران ناتوان سایر بانکها، به مرکز بازی های سیاسی در تضییع منافع مردم و تامین منفعت افراد خاص و سیاسیون تنزل داده است.

بانکها می توانند اولین و کم هزینه ترین مراکز تعطیلی دستگاههای اجرایی و خدمت رسان باشند، اگر عقلانیت بر نگاه غیرکارشناسی غالب شود که در شرایط فعلی و با حضور مدیران فعلی اصلا و ابدا ممکن نیست.

 

ارسال نظر

 • محمد مهدی اسلامی

  __ بسمه تعالی __ با سلام و احترام بر جناب آقای اسکندری عزیز ایده الله تعالی ، اینقدر میدانم که این بزرگوار بدون حساب و بی منطق مطلبی را بیان نمی کنند ، پس چه خوب است آنچه فرموده اند مورد توجه مسئولین محترم و دلسوز کشور قرار بگیرد و تصمیمات لازم اتخاذ شود . طول عمر پربرکت و سلامتی و توفیقات روز افزون این بزرگوار را از خدای متعال خواهانم .

 • غررررب

  هنوز بعد از چندین سال و ورود گوشی های هوشمند به کشور و بانکداری هوشمند و الکترونیک که قادر هست ۸۰ درصد خدمات بانکی از جمله انتقال وجه تایید چک های بانکی حتی صدور کارت بانکی بدون اینکه بیاییند و در صف بنشینند از خانه با اینترنت انجام بدهند رو بلد نیستند چه توقعی ازین مردم دارید .

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار