گوناگون

هر پشه آئدس چند نفر را به تب دنگی مبتلا می کند؟

هر پشه آئدس چند نفر را به تب دنگی مبتلا می کند؟

معاون بهداشت وزارت بهداشت: در یک روز تا ۱۰ نفر را می‌تواند بگزد و خونخواری انجام بدهد و افراد را آلوده به تب دنگی کند.

به گزارش پارسینه؛ معاون بهداشت وزارت بهداشت: در یک روز تا ۱۰ نفر را می‌تواند بگزد و خونخواری انجام بدهد و افراد را آلوده به تب دنگی کند. 

تاکنون ۱۳۸ بیمار تب دنگی در کشور شناسایی شده‌اند که فقط ۷ مورد از آن‌ها از طریق انتقال داخلی و محلی به بیماری مبتلا شده‌اند که عمدتا در بندر لنگه ساکن هستند.

 ۱۲۵ مورد از بیماران در امارات به تب دنگی مبتلا شده‌اند. یک نفر از بیماران فوت شده است.

وضعیت شیوع تب دنگی در کشور

معاون بهداشت وزارت بهداشت، به تشریح وضعیت بیماری تب دنگی در کشور پرداخت.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین فرشیدی، روز سه‌شنبه ۱۲ تیرماه ۱۴۰۳ در نشست خبری که در وزارت بهداشت برگزار شد، به وضعیت بیماری تب دنگی در کشور اشاره کرد و گفت: پشه آئدس برای اولین بار در سال ۹۸ در شهرستان بندرلنگه استان هرمزگان شناسایی شد و اقدامات برای جلوگیری از گسترش زیست بوم این پشه در کشور از همان زمان آغاز گردید.

وی با بیان اینکه طبق آمار سازمان بهداشت جهانی یک سال پس از کشف این پشه، بیماری تب دنگی گسترش می‌یابد، افزود: خوشبختانه با ایجاد نظام مراقبت قوی، طی چهار سال و نیم گذشته از تکثیر بیماری تب دنگی در کشور جلوگیری شده است و در این مدت اگر پشه‌ای هم در منطقه‌ای از کشور مشاهده شده، این پشه‌ها آلوده نبوده‌اند.

فرشیدی اضافه کرد: با ورود بیماران از کشورهای حوزه خلیج فارس به ویژه دوبی از اردیبهشت امسال و با وجود اینکه بیشترین ساکنان دوبی از شهرستان‌های لار و گراش استان فارس هستند، مراقبت در این استان تشدید شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در استان‌هایی مانند بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، فارس، مازندران، گیلان و گلستان مراقبت‌ها بیشتر است، گفت: در این استان‌ها زندگی پشه آئدس در حداقل آب می‌تواند رخ دهد، حتی در استان‌هایی که از کولر آبی استفاده می‌کنند. زیرا پشه آئدس در این آب‌ها تخمک گذاری می‌کند و این تخمک‌ها حتی پس از خشک شدن آب‌ها می‌تواند تا یک سا ل و نیم زنده بماند و بارندگی باعث جان دادن دوباره به این تخمک‌ها و تبدیل آنها به پشه آئدس می‌شود.

فرشیدی با تاکید بر اینکه در مناطق آلوده هر نوع گزشی که صورت می‌گیرد مردم باید احتمال آئدس بدهند و مراقبت کنند، افزود: تب، درد شکننده استخوان، بدن درد، تهوع و استفراغ از علائم بیماری تب دنگی ناشی از گزش پشه آئدس هستند. لذا اگر کسی این علائم اولیه را داشت باید سریعاً به مراکز بهداشتی مراجعه کند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: در پاکستان و عراق هم این بیماری دیده شده و هر نوع ورود و خروج مسافر به کشور از این کشورها باید کنترل شود و هر مسافری در بدو ورود به کشور، باید سفرش به این کشورها را خبر دهد.

وی با بیان اینکه خطر بیماری در صورت عدم تشخیص زودهنگام و عدم مراقبت‌های لازم زیاد است، گفت: سند ملی مبارزه با پشه آئدس با امضای رئیس سازمان پدافند کشور به تمام دستگاه‌ها ابلاغ شده است. در این سند وظایف تمامی سازمان‌ها بیان شده که باید به نقش خود عمل کنند تا بتوانیم از این بیماری پیشگیری کنیم./ مهر

 

منبع: مهر

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار