گوناگون

چگونه تراپیست مناسب پیدا کنیم؟

چگونه تراپیست مناسب پیدا کنیم؟

روانشناسان معتقدند که افراد نباید به هر مشاور، روانشناس یا تراپیستی اعتماد کنند. چون حتی برخی از آنها تحصیلات مرتبط و پروانه کار هم دارند، اما متد علمی ندارند و جزو روانشناسان زرد محسوب می‌شوند.

۹به گزارش همشهری‌آنلاین، در سال‌های اخیر توجه مردم کشورمان به موضوع روانشناسی تا حدی بیشتر شده و خیلی از افراد تمایل دارند که برای حل اختلالات و مشکلاتی که ریشه در روان دارد، از روانشناس یا تراپیست کمک بگیرند.

با این حال خیلی از افراد در پیدا کردن روانشناس خوب ناکام می‌مانند، خیلی‌ها جلسات تراپی را با مشاوری پیش می‌برند که به بهبودشان کمکی نمی‌کند، خیلی‌ها نمی‌دانند اصلا به کدام روانشناس و مشاور می‌توان اعتماد کرد، عده‌ای هم تا مُهر روانشناس را در پیج یا روی تابلوی کسی می‌بینند، زود اعتماد می‌کنند و نوبت ملاقات می‌گیرند.

خود روانشناسان معتقدند که افراد نباید به هر مشاور، روانشناس یا تراپیستی اعتماد کنند. چون حتی برخی از آنها تحصیلات مرتبط و پروانه کار هم دارند، اما متد علمی ندارند و جزو روانشناسان زرد محسوب می‌شوند و کمکی به بهبود احوال مراجعین خود نمی‌کنند. بنابراین در انتخاب روانشناس باید دقت کرد؛ نه باید آنقدر وسواس به خرج دهیم که فرصت درمان از دست برود و نه باید خیلی آسان بگیریم که دست به دامان هر روانشناسی شویم.

۱. فریب تبلیغات افراد غیر روانشناس را نخورید.

۲. حتما به روانشناسی مراجعه کنید که در رشته روانشناسی یا مشاوره تحصیل کرده باشد. دانشگاهی هم که فرد روانشناس در آن تحصیل کرده، خیلی مهم است.

۳. روانشناس باید از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، پروانه کار دریافت کرده باشد.

۴. قبل از مراجعه‌ به روانشناس، نام او را در سایت سازمان نظام روانشناسی کشور چک کنید و از تحصیلات مرتبط و مجوزش مطمئن شوید.

۵. حتما به روانشناسی مراجعه کنید که راهکارهای درمانی‌اش با فرهنگ و زیست‌بوم ما هم‌خوانی داشته باشد. روانشناس حق ندارد مقالات اروپایی را به خورد مراجعین ساکن تهران دهد.

۶. اگر تراپیست‌تان در جلسه اول به دل‌تان ننشست، طبیعی است. شما حق دارید از فضای اتاق تراپیست، چهره او و تُن صدایش خوش‌تان نیاید.

۷. تراپیستی که شما پسندیدید از او رضایت داشتید، ممکن است مورد رضایت دوست شما قرار نگیرد. این طبیعی است.

۸. قبل از مراجعه به روانشناس، شیوه فکری و متد درمانی او را مطالعه کنید. می‌توانید از روانشناس سؤال کنید که رویکرد و متدش در درمان چیست.

۹. برای درمان عجله نکنید. فکر نکنید تراپیست می‌تواند در یک جلسه معجزه کند. گاهی دو جلسه فقط برای شنیدن شرح حال فرد مراجعه‌کننده طول می‌کشد.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار