گوناگون

قوه قضاییه و مقابله با متعدیان به اراضی ملی و ساخت‌وساز‌های غیرمجاز

قوه قضاییه و مقابله با متعدیان به اراضی ملی و ساخت‌وساز‌های غیرمجاز

دستگاه قضایی در راستای صیانت از حقوق عامه، حفاظت از محیط زیست، مقابله با متعدیان به منابع طبیعی و برخورد با مرتکبان ساخت و ساز‌های غیرمجاز اقدامات مفید و موثر بسیاری طی یک سال گذشته انجام داده است.

به گزارش پارسینه و به نقل از میزان؛ اول تا هفتم تیرماه، به مناسبت سالروز شهادت مظلومانه آیت‌الله سیدمحمد بهشتی؛ رئیس قوه قضاییه ایران و ۷۲ نفر از یارانش بر اثر توسط منافقین در تاریخ هفتم تیرماه سال ۱۳۶۰، جهت ارج نهادن به مقام والای قضا و قضاوت، تحت عنوان «هفته قوه قضاییه» نامیده شده است.

برگزاری هفته قوه قضاییه، فرصت خوبی برای تکریم جایگاه قضا و قضاوت و ارائه دستاورد‌ها و اقدامات دستگاه قضایی در حوزه‌های مختلف ایجاد کرده است.

قوه قضاییه طی یک سال گذشته دستاورد‌های مهمی در حوزه‌های مختلف از جمله: مقابله با متعدیان به اراضی ملی و ساخت‌وساز‌های غیرمجاز، حمایت از تولید و تحقق شعار سال، مبارزه با فساد، روزآمدسازی سند تحول و تعالی قوه قضاییه، ایجاد اشتغال و بازاجتماعی کردن زندانیان، امور ثبتی و حدنگاری، نظارت بر اموال تملیکی، برپایی میز خدمت در مساجد و مراسمات عمومی، هوشمندسازی قوه قضاییه و ارائه خدمات الکترونیک، و سایر حوزه‌های مربوطه داشته است.

تأکید رئیس قوه قضاییه بر مقابله با متعدیان به منابع طبیعی و ساخت‌وساز‌های غیرمجاز

جلوگیری از ساخت‌وساز‌های غیرمجاز به‌عنوان یکی از شئون حقوق عامه از سال‌ها قبل مورد توجه و پیگیری دستگاه قضایی در سراسر کشور قرار داشته و طی یک سال گذشته این موضوع به طور جدی‌تر پیگیری شده است.

با توجه به اهمیت مقابله با تغییر اراضی کشاورزی و تعدی به منابع طبیعی برای دستگاه قضا، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در اولین سال تصدی منصب ریاست قوه قضاییه دستورات مهمی در راستای مقابله همه‌جانبه، بدون اغماض و هرگونه خط قرمز با متجاوزان و متعدیان به اراضی ملی و منابع طبیعی و سوداگرانی که مبادرت به تغییر کاربری اراضی زراعی می‌کنند و همچنین قلع‌وقمع و تخریب بدون ملاحظه بنا‌ها و مستحدثاتی که از سوی افراد عادی و برخی دستگاه‌های حکومتی و دولتی در حریم رودخانه‌ها احداث می‌شوند، صادر کرد.

رئیس عدلیه در پیام نوروزی سال ۱۴۰۳ نیز در این رابطه گفت: در مبحث احیای حقوق عامه نیز در سال گذشته توفیقات مطلوبی حاصل شد و این مهم بویژه در مقوله حفظ و حراست از اراضی ملی و منابع طبیعی، نمود و جلوه بسیار داشت. متصرفان دانه‌درشتِ منابع طبیعی و اراضی ملی و متجاوزان به محیط زیست، در سالی که گذشت در زیر ضرب عدالت قرار گرفتند و علاوه بر استرداد اراضی متصرفه و پرداخت جریمه‌های سنگین، موظف و مکلف شدند تا اراضی تغییر کاربری داده را به شکل و کاربری اولیه بازگردانند که نمونه این مهم در جنگل‌های جلگه‌ای نوشهر مشاهده شد.

اقدامات قوه قضاییه در مقابله با متعدیان به اراضی ملی و ساخت‌وساز‌های غیرمجاز 

برخی از اقدامات و تدابیر دستگاه قضایی در راستای صیانت از حقوق عامه با حفاظت از اراضی ملی و مقابله با ساخت‌وساز‌های غیرمجاز در یک سال گذشته به شح ذیل است.

- تخریب ۶۴ ویلای غیرمجاز در حال ساخت در زمین‌های ده هکتاری جنگل‌های نوشهر

چندین سال است که دستگاه قضایی به‌منظور صیانت از حقوق عامه و محیط زیست کشور فعالیت‌هایی دامنه‌داری در جنگل‌های شمال کشور آغاز کرده و در همین راستا در تاریخ ۷ بهمن‌ماه ۱۴۰۲ یکی از مهم‌ترین اقدامات صیانتی در شهرستان نوشهر آغاز شد که زنگ خطر را برای سواستفاده‌گران از محیط زیست و زمین‌های جنگلی و جلگه‌ای به صدا درآورده است.

با ورود دستگاه قضایی در راستای حفظ کاربری اراضی کشاورزی، عملیات قلع و قمع ۶۴ ویلای غیرمجاز با پرداخت هزینه تخریب و قلع‌وقمع از سوی مالک متخلف در بهمن‌ماه ۱۴۰۲ در شهرستان نوشهر شروع شد.

در مورد این پرونده، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای روز ۱۴ اسفندماه ۱۴۰۲، در نشست شورای‌عالی قوه قضاییه، گفت: بسیاری از اراضی که در آن‌ها ساخت‌وساز‌های غیرمجاز صورت گرفته است پس از اجرای قانون در قبال آن‌ها و قلع و قمع، مجدداً به حالت اولیه بازنمی‌گردند، اما در اقدام صورت گرفته در اراضی نوشهر، در نتیجه تدابیر اتخاذ شده، این مهم تحقق یافت و در این اراضی با هزینه خودِ فردِ خاطی، درختکاری برای انتفاع عمومی صورت گرفت.

ماجرای این پرونده به این نحو بود که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی حدود ۱۰۰۰ زمین جلگه‌ای با وسعت چندین هکتاری در جنگل‌های شمال کشور و با شرط تغییر نکردن کاربری به افراد واگذار می‌شود. اما در سال‌های اخیر مشخص می‌شود، برخی از این زمین‌ها طی سال‌های گذشته مورد سوءاستفاده بعضی سودجویان قرار گرفته و در یکی از این قطعات هکتاری جلگه‌ای، ساخت‌و‌ساز‌هایی شروع شده است.

بررسی‌های انجام شده از سوی مراجع قضایی نشان داد، فرزندان یک چهره مشهور اقتصادی که سابقه محکومیت هم داشت، یکی از زمین‌های جلگه‌ای چندین هکتاری را در سال ۱۴۰۰ با تغییر کاربری غیرمجاز برای ساخت‌وساز آماده کرد و از چندی قبل، ساخت‌وساز در این زمین‌ها شروع شد.

با تشکیل پرونده قضایی مشخص شد، برخی افراد و نهاد‌ها نیز در دادن مجوز غیرقانونی به این گروه همکاری کرده و کار را برای ساخت‌وساز غیرمجاز در این پهنه وسیع تسهیل کرده‌اند. در ادامه، برای جلوگیری از سوءاستفاده صورت گرفته برای تمامی افراد و نهاد‌های متخلف در این پروژه پرونده قضایی تشکیل شده و رسیدگی به آن در دست بررسی قرار می‌گیرد.

یکی از موارد بسیار قابل تأمل و مهم در این پرونده ارزش ویلا‌های نیمه ساخته بوده که نشان از وجود یک فساد بسیار گسترده و مهم در این خطه از جنگل‌های شمال کشور داشت.

با ورود مقام قضایی به پرونده و انجام تحقیقات مشخص می‌شود برای ۶۴ ویلای غیرقانونی در حال ساخت مبلغی بین ۸۰ تا ۱۰۰ میلیارد تومان به عنوان پیش‌خرید در نظر گرفته شده و معامله انجام شده است.

عملیات قلع و قمع ۶۴ ویلای غیرمجاز در شهرستان نوشهر با پرداخت هزینه تخریب و قلع‌وقمع از سوی مالک متخلف در بهمن‌ماه ۱۴۰۲ آغاز شد.

هفته قوه ///قوه قضاییه و مقابله با متعدیان به اراضی ملی و ساخت‌وساز‌های غیرمجاز در یک سال گذشته

در همین راستا، نمایندگان رئیس قوه قضاییه در روز ۱۹ اسفندماه ۱۴۰۲ به استان مازندران رفتند تا دستورات ابلاغی را اجرایی کنند، لذا کلیه مستحدثات احداثی قلع و قمع شد و هزار و ۸۵۰ اصله نهال مثمر پرتقال در این محل، غرس شد.

هفته قوه ///قوه قضاییه و مقابله با متعدیان به اراضی ملی و ساخت‌وساز‌های غیرمجاز در یک سال گذشته

با نهال‌کاری صورت گرفته، کل مساحت ۱۰ هکتاری تبدیل به باغ مثمر و اطراف آن هم غیرمثمر شده و به حالت اولیه در آمده است؛ این اقدام نشان از عزم جزم قوه قضاییه در برخورد با هرگونه تغییر کاربری غیرمجاز در اراضی جنگلی، جلگه‌ای و ملی دارد.

- عملیات تخریب ویلا‌های غیرمجاز شهرک «پالم‌پلازا» در کلارآباد مازندران

به موجب احکام قطعی صادره، عملیات اجرای حکم قلع و قمع و تخریب ۲۴ واحد مسکونی کاملاً لوکس و مجلل که به صورت غیرمجاز در شهرک موسوم به پالم‌پلازا در بخش کلارآباد شهرستان عباس‌آباد ساخته شده بود در تاریخ ۴ بهمن‌ماه ۱۴۰۲ در مازندران آغاز شد.

اشخاصی که این زمین ۹ هکتاری را مورد استفاده قرار دادند، صرفاً مجاز بودند در ۲۰ درصد آن احداث بنا کنند؛ ولی از این میزان تجاوز کردند و در بیشتر از این مجموعه ساخت‌وساز غیرمجاز داشتند.

با شکایات و طرح دعاوی، بسیاری از این پرونده‌ها، منتج به نتیجه شد و با اعتراض ذینفع و نهایتاً تایید حکم در دیوان عدالت اداری، مقرر شد بنا‌هایی که خارج از محدوده ۲۰ درصد و به‌صورت غیرمجاز ساخته شده‌اند، قلع و قمع و تخریب شده و زمین به حالت سابق بازگردد.

هفته قوه ///قوه قضاییه و مقابله با متعدیان به اراضی ملی و ساخت‌وساز‌های غیرمجاز در یک سال گذشته

علاوه بر این مورد مهم دستگاه قضایی در طول سال به موارد بسیاری از شکایات مربوط به ساخت و ساز غیرمجاز رسیدگی کرده است و احکام مقتضی را در این موارد صادر کرده است که در ادامه برخی از این موارد بیان می‌شود:

 • قلع و قمع ۵۰ فقره ساخت‌وساز غیرمجاز در شهرستان دماوند
 • قلع و قمع ۲۷ فقره تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی در شهرستان آمل
 • مقابله با تغییر کاربری ۵۹ هکتار از اراضی کشاورزی ساوجبلاغ و قلع و قمع ۶۸ دیوارکشی غیرمجاز
 • اعاده ۴ هزار و ۲۵۱ هکتار از اراضی موسوم به «خجیر» به دولت و جلوگیری از زمین‌خواری بزرگ در اراضی موسوم به «سرخ چشمه»
 • رفع تصرف بیش از ۵۱۳ هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی و جلوگیری از تغییر کاربری ۲۲ هکتار از اراضی در استان یزد
 • رفع تصرف ۱۱۰ هکتار اراضی ملی و منابع طبیعی استان کردستان
 • جلوگیری از هزار و ۲۹۹ تغییر کاربری غیرمجاز در اراضی زراعی استان قزوین و قلع‌وقمع ۷۳ مورد
 • رفع تصرف ۱۹ هزار متر از اراضی شهرستان جیرفت
 • رفع تصرف ۳ هکتار از اراضی شهرستان گرمسار و الحاق آن به زمین‌های کشاورزی
 • قلع‌وقمع ساخت و ساز غیرمجاز ۱۲۰ قطعه زمین در دزفول
 • رفع تصرف ۲۴ هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی استان کردستان در پاییز ۱۴۰۲
 •  رفع تصرف ۵۲۰ هکتار از اراضی ملی و دولتی در یزد
 • قلع‌وقمع بیش از ۱۰ هکتار از مستحدثات غیرقانونی در شهرستان شهریار
 • آزادسازی حدود ۹ هکتار از اراضی زراعی استان تهران در دی‌ماه ۱۴۰۲
 • قلع‌وقمع ۴۶ فقره ساخت‌وساز غیرمجاز در روستا‌های خورین و عباس‌آباد بخش رودهن
 • آزادسازی ۵۵۰ هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی استان سیستان و بلوچستان
 • قلع‌وقمع ۲۵ بنگاه مشاور املاک غیرمجاز در ساوجبلاغ
 •  مقابله با تغییر کاربری ۷۶ هکتار در فردیس و ساوجبلاغ
 • تخریب ۱۰ هزار متر از مستحدثات غیرقانونی در حوزه قضایی دابودشت
 • رفع تصرف ۱۸ هزار متر از اراضی کشاورزی کیاشهر
 • تخریب ساخت‌وساز‌های غیرقانونی مرتبط با کارکنان قوه قضاییه و یک نهاد نظامی در شهرستان فیروزکوه
 • تخریب ۵۰۰ مورد دیوارکشی و ۷۰ ویلای در حال ساخت در چهارباغ
 • رفع تصرف ۲ هزارو ۸۲۲ هکتار از اراضی ملی و دولتی در خوزستان و بازگرداندن آن به دولت
 • رفع تصرف ۱۵ هکتار از ارضی ملی در شهرستان اشتهارد به ارزش ۱۴۰ میلیارد تومان
 • آزادسازی ۲۴۵ هکتار از اراضی ماهدشت کرج
 • رفع تصرف ۳۰ هزار مترمربع از اراضی ملی منطقه لفور شهرستان سوادکوه شمالی
 • فعالیت گشت مقابله با ساخت‌وساز‌های غیرمجاز در لواسانات
 • آزادسازی ۳۳۲ هکتار اراضی کشاورزی استان خراسان رضوی
 • رفع تصرف ۲ هزار متر مربع از اراضی ملی و دولتی در منطقه هانیوان ایلام
 • رفع تصرف ۸ هزارو ۷۰۰ متر مربع از اراضی ملی در شهرستان چرداول استان ایلام
 • تخریب ۱۲۸ مورد ساخت‌وساز غیر مجاز در کرمانشاه
 • قلع‌وقمع ۱۰ جاده اختصاصی ایجاد شده توسط عوامل تغییر کاربری‌های غیرمجاز در آسارا
 • قلع‌وقمع ۲هزار و ۳۰۱ مورد و اعاده به وضع سابق ۴ هزار و ۹۱۰ قطعه زمین کشاورزی در اصفهان
 • پیشگیری از تغییر کاربری ۵۰ هزار متر از زمین‌های کشاورزی در شهرستان گرگان

این موارد تنها بخشی از اقدامات دستگاه قضایی در راستای محافظت از منابع طبیعی و مقابله با ساخت‌وساز‌های غیرمجاز در یک سال گذشته است. این اقدامات نشان می‌دهد که دستگاه قضایی با افرادی که بدون رعایت مقررات و ضوابط اقدام به ساخت‌و‌ساز غیرمجاز داشته باشند و همچنین با دستگاه‌هایی که بدون رعایت مقررات با سوء استفاده از موقعیت شغلی، عدم نظارت صحیح و روابط ناسالم اداری نسبت به صدور مجوز، خارج از مقررات صادر کنند برخورد قاطع و قانونی خواهد داشت.

اقدامات دستگاه قضایی در این زمینه از گذشته آغاز شده و قطعا در آینده نیز ادامه‌دار خواهد بود و زنگ خطری برای افرادی است که احیانا با تغییر کاربری غیرمجاز اراضی ملی قصد سوءاستفاده از محیط زیست کشور هستند.

عزم دستگاه قضایی بر این است که دستورات مقام معظم رهبری در زمینه حفظ و نگهداری از منابع طبیعی را جدی بگیرد و اقدام عملی داشته باشد. قوه قضاییه در سال‌های اخیر نشان داد که تنها به شعار بسنده نمی‌کند و عملا وارد میدان می‌شود.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار