گوناگون

هشدار جدی در مورد زالو درمانی؛ این گروه از زالو‌ها ایدز و هپاتیت دارند!

هشدار جدی در مورد زالو درمانی؛ این گروه از زالو‌ها ایدز و هپاتیت دارند!

تهیه، تجویز و استفاده مستقیم زالو برای بیماران خلاف مقررات است و باید از طریق داروخانه تهیه و سپس در زنجیره مصرف قرار بگیرد.

 پارسینه: رئیس اداره دارو سنتی سازمان غذا و دارو مراکز مجاز به ارائه خدمات زالودرمانی را اعلام کرد و گفت: : متاسفانه مشاهده می‌شود افرادی به‌صورت مستقیم زالو را از طریق فضای مجازی یا سایر تبلیغات تهیه کرده و بدون بررسی کیفیت، به‌صورت مستقیم برای بیمار تجویز یا مصرف می‌کنند؛ درحالی‌که هیچ پزشکی اجاره ندارد به‌صورت مستقیم اقدام به تهیه، تجویز و مصرف زالو برای بیماران کند.

مریم مشهود در رابطه با خطرات تهیه زالو از مسیرهای غیر قانونی و بی ضابطه افزود: زالویی که خارج از زنجیره سلامت و تأمین سازمان غذا و دارو تهیه می‌شود ممکن است که از زالوهای صید شده در تالاب‌ها و مرداب‌ها بوده یا زالویی باشد که پس از مصرف بر روی یک بیمار به‌درستی معدوم نشده و به طبیعت بازگشته باشد، چنانچه بیمار قبلی که زالو درمانی کرده دارای بیماری عفونی مسری مانند ایدز، هپاتیت یا سایر بیماری‌های قابل انتقال باشد، زالوهای صید شده می‌توانند این بیماری‌ها را به افراد دیگر منتقل کنند.

مشهود خاطرنشان کرد با‌توجه‌به دستورالعمل‌های ثبت شده در سایت سازمان غذا و دارو تنها دو روش استفاده از الکل ۷۰ درصد و فریز کردن در دمای منفی ۲۰ درجه سانتی‌گراد برای معدوم‌سازی زالوی مصرف شده قابل قبول است.

رئیس اداره دارو سنتی سازمان غذا و دارو گفت: در مواردی دیده شده که زالوی مصرفی را در آب نمک یا نمک گذاشته و پس از قی کردن زالو به اشتباه فرد استعمال کننده تصور می‌کند که زالو از بین رفته درحالی‌که این‌طور نیست و درصورتی‌که معدوم نشود در طبیعت دوباره به چرخه باز می‌گردد و می‌تواند عامل انتقال بیماری‌ها باشد.

 

منبع: اطلاعات

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار