گوناگون

نکات مهم برای خرید ماهی قرمز شب عید

نکات مهم برای خرید ماهی قرمز شب عید

مدیر شیلات و امور آبزیان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نکاتی مهم قبل از خرید ماهی قرمز عید نوروز را تشریح کرد.

پارسینه: جواد گوزلی گفت: مردم برای خرید ماهی قرمز شب عید نسبت به خرید از مراکز مجاز اقدام و از خرید از دوره گرد‌ها و دست فروشان خودداری کنند.

به گفته وی، افراد در هنگام خرید از تماس مستقیم و حفاظت نشده با ماهی و آب خودداری کنند و از ظروف یکبار مصرف جهت حمل و جابجایی ماهی به منزل استفاده شود.

گوزلی ادامه داد: بنابر توصیه سازمان دامپزشکی مردم باید از خرید ماهیان بیمار و بی‌حال با علائم شنای غیرفعال، فاقد رنگ شفاف و دارای لکه بر پوست بدن خودداری کنند.

تعویض مرتب آب ماهی

وی گفت: پس از انتقال به منزل بلافاصله نسبت به تعویض آب اقدام و ماهی‌ها به ظروف از قبل آماده شده منتقل شوند، همچنین با توجه به لزوم تعویض آب ماهیان خریداری شده حداقل ۲۴ ساعت قبل از خرید ظرف نگهداری ماهی آماده در صورت استفاده از آب شهری باید در هوای آزاد به منظور کلرزدایی قرار داده شود.

گوزلی بیان کرد: در حالی که بسیاری از پستانداران ناقل و یا دارای بیماری‌های مشترک متعددی با انسان هستند، ماهی‌های قرمز کمترین بیماری مشترک را با انسان دارند.

وی افزود: هرساله در ایام نوروز خریداری و نگهداری ماهی قرمز برای سفره هفت سین به عنوان نماد زندگی و شادابی، از موضوعات قابل تأمل و گاهی دغدغه متولیان سلامت جامعه است و لازم است در این خصوص اطلاعات درست و کاربردی به مردم داده شود ماهی‌ها جانوران خونسردی هستند که به همین دلیل عوامل بیماری زای مشترک معدودی با انسان دارند، در حالی که دیگر حیوانات خانگی نظیر سگ و گربه و خرگوش می‌توانند ناقل بیماری‌های متعدد خطرناکی باشند.

خرید ماهی‌های سالم و سرحال

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: گوشت قرمز، مرغ یا سایر ماکیان و حتی سبزیجات خوراکی که ما هر روز آنها را به خانه می‌آوریم می‌توانند ناقل عوامل بیماری‌زای متعددی باشند که ما آموخته‌ایم چگونه خود را در مقابل احتمال انتقال و ابتلاء به بیماری از آنها محافظت کنیم.

وی گفت: از آنجا که ماهی قرمز در آب حمل می‌شود، کافی است پس از خرید ماهی قرمز و آوردن آن به خانه، ماهی را از کیسه به تنگ دارای آب تمیز که دارای دمای تقریباً مشابه دمای آب کیسه است، منتقل کنیم و مثل هر بار که سبزی یا گوشت مرغ را تمیز می‌کنیم برای این کار نیز از دستکش استفاده کنیم. فقط لازم است دقت کنیم که ماهی‌های سالم و سرحال را خریداری کنیم. ماهی حوض می‌تواند دوست خیلی خوبی برای بچه‌های ما، زینت بخش سفره هفت سین و حرکات آن آرامش بخش ما باشد.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار