گوناگون

چگونه نماز جعفر طیار بخوانیم؟ +فضیلت و روایات

چگونه نماز جعفر طیار بخوانیم؟ +فضیلت و روایات

نماز جعفر طیار، که به آن نماز تسبیح یا نماز حبوه نیز اطلاق می‌شود، یکی از نمازهای مستحب و با فضیلت بسیار زیاد است.

یکی از مزایای نماز جعفر طیار می‌توان به آمرزش گناهان، برآورده شدن حاجات، و حل مشکلات اشاره کرد. این نماز را پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) به برادر حضرت علی (علیه السلام) به نام جعفر طیار، به عنوان هدیه و پاداشی برای زحماتش در بازگشت از حبشه تعلیم دادند. این نماز به نام جعفر طیار شناخته می‌شود به خاطر این موقعیت خاص.

نحوه اقامه نماز جعفر طیار:

نماز جعفرطیار مجموعا ۴ رکعت و دارای دو نماز دو رکعتی میباشد. در هر رکعت

بعد از حمد و سوره : ۱۵ بار

در رکوع پس از ذکر رکوع: ۱۰ بار

هنگام ایستادن از رکوع: ۱۰ بار

در سجده اول پس از ذکر سجده: ۱۰ بار

هنگام سر برداشتن از سجده اول: ۱۰ بار

در سجده دوم پس از ذکر سجده: ۱۰ بار

هنگام سر برداشتن از سجده دوم: ۱۰ بار

تسبیجات اربعه «سُبْحَانَ اللهِ ، وَ الْحَمْدُ لِلهِ ، وَ لَا إِلَهَ إِلَّا اللهُ ، وَ اللهُ أَکْبَر»  را میگوییم، در رکعت دوم نیز بعد از سر برداشتن از سجده دوم و ۱۰ بار گفتن تسبیحات اربعه، تشهد و سلام را میگوییم. و نماز دوم را نیز به همین شرایط میخوانیم.

امام رضا(علیه السلام) توصیه فرمودند که : پس از سوره حمد در رکعت اول سوره زلزال، در کعت دوم سوره عادیات، در رکعت سوم(رکعت اول از نماز دوم) سوره نصر و در رکعت چهار(رکعت دوم از نماز دوم) سوره توحید خوانده شود.

مستحب است در سجده دوم رکعت دوم، بعد از تسبیحات بگوید:

سُبْحانَ مَنْ لَبِسَ الْعِزَّ وَالْوَقارَ، سُبْحانَ مَنْ تَعَطَّفَ بِالْمَجْدِ وَتَکَرَّمَ بِهِ، سُبْحانَ مَنْ لَایَنْبَغِى التَّسْبِیحُ إِلّا لَهُ، سُبْحانَ مَنْ أَحْصىٰ کُلَّ شَىْءٍ عِلْمُهُ، سُبْحانَ ذِى الْمَنِّ وَالنِّعَمِ، سُبْحانَ ذِى الْقُدْرَهِ وَالْکَرَمِ، اللّٰهُمَّ إِنِّى أَسْأَلُکَ بِمَعاقِدِ الْعِزِّ مِنْ عَرْشِکَ، وَمُنْتَهَى الرَّحْمَهِ مِنْ کِتابِکَ، وَاسْمِکَ الْأَعْظَمِ وَکَلِماتِکَ التَّامَّهِ الَّتِى تَمَّتْ صِدْقاً وَعَدْلاً، صَلِّ عَلىٰ مُحَمَّدٍ وَأَهْلِ بَیْتِهِ، وَافْعَلْ بِى کَذا وَکَذا.

علاوه بر این، علامه مجلسی در کتاب زاد المعاد از مفضل بن عمر از امام صادق (ع) دعایی را روایت نموده که بعد از نماز جعفر در حال سجده برای برآورده شدن حاجات خوانده می‌شود. ای مفضل هر‌گاه تو را حاجتی ضروری بوده باشد نماز جعفر را بجای آور، سپس این دعا را بخوان و حاجت خود را از خداوند طلب کن که برآورده می‌شود ان شاء الله تعالی.

پس از نماز دست‌ها را بلند کرده و خدا را اینگونه بخوان: «یا رَبِّ یا رَبِّ یا رَبِّ…» تا نفس قطع شود، سپس «یا رَبّاهُ یا رَبّاهُ یا رَبّاهُ…» تا نفس قطع شود، سپس «رَبِّ رَبِّ رَبِّ…» تا نفس قطع شود، سپس «یا اَللّهُ یا اَللّهُ یا اَللّهُ…» تا نفس قطع شود، سپس «یا حَیُّ یا حَیُّ یا حَیُّ…» تا نفس قطع شود، سپس «یا رَحیمُ یا رَحیمُ یا رَحیمُ…» تا نفس قطع شود، سپس «یا رَحمانُ یا رَحمانُ یا رَحمانُ…» هفت مرتبه، «یا اَرحَمَ الرّاحِمینَ» هفت مرتبه. سپس بگو: اَللَّهُمَّ إِنِّی أَفْتَتِحُ الْقَوْلَ بِحَمْدِک، وَ أَنْطِقُ بِالثَّنَاءِ عَلَیک، وَ أُمَجِّدُک وَ لَا غَایهَ لِمَدْحِک، وَ أُثْنِی عَلَیک وَ مَنْ یبْلُغُ غَایهَ ثَنَائِک وَ أَمَدَ مَجْدِک، وَ أَنَّی لِخَلِیقَتِک کنْهُ مَعْرِفَهِ مَجْدِک، وَ ‌ایُّ زَمَنٍ لَمْ تَکنْ مَمْدُوحاً بِفَضْلِک، مَوْصُوفاً بِمَجْدِک عَوَّاداً عَلَی الْمُذْنِبِینَ بِحِلْمِک، تَخَلَّفَ سُکانُ أَرْضِک عَنْ طَاعَتِک فَکنْتَ عَلَیهِمْ عَطُوفاً بِجُودِک، جَوَاداً بِفَضْلِک عَوَّاداً بِکرَمِک، یا لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ الْمَنَّانُ ذُو الْجَلَالِ وَ الْإِکرَامِ.

 

اگر وقت کافی برای ادا کردن نماز جعفر طیار ندارید:

می‌توانید آن را بدون تسبیحات اربعه ادا کنید و سپس در طول روز، حتی در حال انجام کارهای دیگر یا در حال راه رفتن، تسبیحات اربعه را بخوانید. زمان بهترین برای ادا کردن این نماز در ابتدای روز جمعه است، اما می‌توانید آن را در سایر اوقات نیز خواند. علاوه بر این، برخی علما معتقدند که می‌توان این نماز را به جای نوافل شب و روز ادا کرد.

نماز جعفر طیار: زمان و فضیلت

امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: "در هر زمان از شب یا روز که خواستی، نماز جعفر را بخوان. اگر خواستی نماز جعفر را در شب بخوان و آن را بخشی از نمازهای نافله‌ شب خود قرار بده، و اگر خواستی این نماز را در روز بخوان و آن را بخشی از نمازهای نافله‌ روز خود قرار بده."

ثواب و فضیلت

- این نماز از نمازهای پر فضیلت بوده و بعد از نمازهای نافله روزانه، بنابر مستندات، ثواب بسیار زیادی برای فرد دارد.

- مرحوم علّامه‌ی مجلسی در ربیع الاسابیع نوشته است: "بعد از نوافل روز و شب، نمازی به حسب صحّت سند و کثرت ثواب به این نماز نمی‌رسد."

- آیت الله بهجت نیز به خواندن این نماز به عنوان راه حل برای مشکلات ازدواج و دیگر مسائل اشاره کرده‌اند.

قنوت

در این نماز، پس از رکعت دوم و بعد از حمد و سوره و ۱۵ ذکر تسبیحات اربعه، عمل قنوت مستحب است.

هدیه ثواب به اموات

می‌توان ثواب این نماز را به اموات یا شهدا هدیه کرد، که باعث افزایش درجات آنها در آخرت و افزایش ثواب خود فرد می‌شود.

با توجه به اهمیت و فضیلت این نماز، ادعیه و زیکره‌های آن را با دقت و تأمل بخوانید، و هر زمانی که فرصت پیش آید، این نماز را ادا کنید.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار