گوناگون

عمل چشم ۵۰ بیمار در ۳ ساعت!

عمل چشم ۵۰ بیمار در ۳ ساعت!

شیوه جذب بیمار از سوی برخی پزشکان تغییر کرده است، از جشنواره‌های تخفیفی تا عمل‌های گروهی برای درآمد بیشتر که البته عوارض و آسیب‌های جبران‌ناپذیر آن فقط گریبان بیماران را می‌گیرد.

 پای جشنواره‌های تخفیفی به مطب‌های پزشکان هم باز شده. البته عمر زیادی از حراج‌ برخی خدمات پزشکی نمی‌گذرد شاید کمتر از یکسال! اما به دلیل مشکلات اقتصادی که مردم دارند با استقبال خوبی مواجه شده‌. جراحی‌هایی که در مدت زمان تعیین‌شده از سوی پزشکان گاهی تا نصف‌قیمت و حتی تخفیف بیشتر هم ارائه می‌شود.

این در حالی است که طبق قوانین سازمان نظام‌پزشکی تبلیغات اغواکننده منجر به افزایش تقاضا خلاف اخلاق پزشکی است. چندی پیش محمدرضا خردمند، معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی بروز چنین تخلفاتی را تایید کرده و گفته بود «در این باره به همه نهادهای نظارتی، اطلاعات لازم ارائه شده تا اگر تقاضای القایی و انجام جراحی خارج از اندیکاسیون و توصیه‌های علمی، انجام شده از آن جلوگیری شود.»

اما علاوه بر این ممنوعیت، یک مشکل اساسی دیگر هم دارد، این‌که به صورت گروهی انجام می‌شود. مثلا انجام خدمات جراحی و زیبایی چشم برای ۵۰ تا ۶۰ بیمار در عرض ۳ساعت.

دکتر پرویز زرین‌بخش، رئیس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران هم در گفت‌وگو با همشهری این وضعیت را تایید می‌کند و هشدار می‌دهد که هیچ پزشکی قادر به پوشش این میزان از جراحی‌ در مدت‌زمان کوتاه نیست، به همین دلیل انجام عمل‌ها را به تکنسین‌هایشان می‌سپارند که در بسیاری از موارد منجر به صدمات جبران‌ناپذیر به چشم بیماران است.

اقدام آسیب‌زای پزشکان

برخی پزشکان برای این‌که درآمد بیشتری کسب کنند، تعداد پذیرش بیمارانشان را به شدت افزایش داده‌اند. برای دستیابی به این هدف هم هزینه جراحی‌هایشان را کاهش داده یا به صورت غیرعلمی آمار قابل توجهی از جراحی‌ها را در یک بازه زمانی کوتاه انجام می‌دهند. رئیس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران با بیان این مطلب چنین اقدامی را مشابه منفعت‌طلبی می‌داند چون باعث شده حتی درباره افرادی هم که نیاز به انجام جراحی‌ها چشم نیست، این اقدامات انجام شود.

زرین‌بخش ادامه می‌دهد: شیوه جذب بیمار هم از سوی این پزشکان خلاف اخلاق پزشکی است، آنها در تبلیغات‌شان بازه زمانی مشخص برای بیماران تعیین می‌کنند که تنها در صورت مراجعه تا همان زمان مشمول تخفیف‌ها خواهد شد. این کار در اصول پزشکی مرسوم نیست و به اصطلاح بازاری کار کردن است. از سوی دیگر برای ارائه خدمات پزشکی آزمایش‌ها و بررسی‌های اولیه از سوی پزشکان ضروری است اما در چنین شرایطی شاید به چنین مواردی کمتر پرداخته ‌شود که بسیار آسیب‌زاست.

او با بیان این که چنین پزشکانی در حال حاضر ۵۰ تا ۶۰ بیمار را در عرض ۳ ساعت عمل می‌کند که منجر به بروز اشتباهات فراوان است، عنوان می‌کند: برای انجام خدمات جراحی چشم باید بیمار از شخصیتی، روانی، بیماری‌های جسمی و چشمی به دقت مورد بررسی قرار بگیرد. یک التهاب پلک پیش از جراحی می‌تواند منجر به ناموفق شدن عمل شود.

چرا عمل‌های دسته‌جمعی رخ داد؟

زرین‌بخش در پاسخ به این سؤال که دلیل بروز پدیده عمل‌های دسته‌جمعی پزشکان چیست، بیان می‌کند: نزدیک به یکسال است که شاهد این اتفاق هستیم که در شأن جامعه پزشکی هم نیست. یکی از دلایل بروز این مساله مشکلات اقتصادی است که پزشکان با آن مواجه شده‌اند. دخل و خرج‌شان همخوانی ندارد و نمی‌توانند هزینه پرسنل و مطب خود را تامین کنند. مردم هم به دلیل مشکلات اقتصادی کمتر مراجعه می‌کنند. تعرفه‌ها هم برای پزشکان به‌صرفه نیست و تعویق طولانی‌مدت در پرداخت آن یک مشکل دیگر است. به همین دلیل بسیاری از چشم‌پزشکان دیگر به این حوزه‌ها ورود نمی‌کنند و صرفا به دنبال خدماتی می‌روند که برایشان صرفه اقتصادی داشته باشد.

مخاطرات عمل‌های دسته‌جمعی

رئیس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران درباره مخاطراتی که با وجود عمل‌های دسته‌جمعی رخ می‌دهد، بیان می‌کند: در این شرایط تعداد افرادی که وارد اتاق می‌شوند، زیاد است و احتمال آلودگی اتاق عمل بالا می‌رود. پزشک هم با توجه به تعداد زیاد عمل‌ها فرصت نمی‌کند به صورت مرتب دست‌هایش را بشوید. علاوه بر این تفسیر آزمایش‌ها هم با خطا مواجه می‌شود. بیمار هم باید مرتب تحت‌نظر باشد، اما سرعت در انجام کارها باعث می‌شود که این مساله به خوبی انجام نشود.

زرین‌بخش درباره این که آیا جرائم مشخصی درباره چنین اقداماتی از سوی پزشکان وجود دارد، توضیح می‌دهد: اگر شکایتی به نظام پزشکی صورت بگیرد، جریمه‌های سنگینی برای چنین تخلفاتی در نظر گرفته می‌شود. اما به جز این، بیماران هم باید آگاهی داشته باشند که به کجا مراجعه می‌کنند و مطمئن باشند که پزشک وقت و دقت کافی برای عمل جراحی آنها دارد. پزشکانی که با تبلیغات بازاری یا جشنواره تا یک روز مشخص، جذب بیمار می‌کنند و تعداد بیماران‌شان هم قابل توجه است، نه اخلاق پزشکی را رعایت می‌کنند و نه بیمار می‌تواند نتیجه خوبی دریافت کند.

منبع: روزنامه همشهری

 

ارسال نظر

 • ایرانی

  چندتاشون کور شدند؟؟؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار