گوناگون

شهریه جدید کودکستان‌ها ابلاغ شد

شهریه جدید کودکستان‌ها ابلاغ شد

سازمان تعلیم و تربیت به مدیران کل آموزش و پرورش آیین‌نامه شهریه کودکستان‌ها (اعم از مهدهای کودک و مراکز پیش دبستانی) را به صورت یک‌ساله، فصلی، ماهانه و ساعتی اعلام کرد.

پارسینه: بر اساس آیین‌نامه تعیین شهریه خدمات تربیتی، ‌آموزشی و مراقبتی کودکستان‌ها ( مهدهای کودک و مراکز پیش دبستانی) که از سوی سازمان تعلیم و تربیت به مدیران کل آموزش و پرورش به استان‌های کشور ابلاغ شده، الگوی تعیین شهریه کودکستان‌ها برای یک دوره تربیتی یک ساله تعیین شده است و این دوره یک ساله از ابتدا تا انتهای هر سال تحصیلی محسوب می‌شود.

دوره یک ساله مهد کودک و کودکستان چند ماه محاسبه می‌شود؟

در واقع سال تحصیلی تربیتی کودکستان‌ها اعم از مهدهای کودک و یا مراکز پیش دبستانی همانند هر سال تحصیلی برای یک دوره ۹ ماهه یعنی از مهرماه هر سال تا خرداد ماه سال بعد تعریف شده است و شهریه خدمات تربیتی سالیانه کودکستان‌ها نیز به ازای ۹ ماه و در هر ماه ۹۶ ساعت و هفته‌ای ۲۲ ساعت فعالیت، تعیین شده است و خانواده نیز باید بر همین اساس شهریه‌ها را پرداخت کنند.

با این حال کودکستان‌ها مجازند علاوه بر الگوی ۹ ماهه سال تحصیلی تربیتی، خدمات تربیتی خود را به صورت فصلی، ماهیانه و یا ساعتی و با رعایت سقف ظرفیت اسمی کودکستان به متقاضیان ارائه کنند. در این شرایط شهریه این خدمات بر مبنای نسبت ساعت آن به مجموع ساعات خدمات استاندارد سال تحصیلی تربیتی محاسبه می‌شود.

همچنین ظرفیت هر کودکستان بر اساس معیارهای مصوب توسط مراجع مجاز تعیین می‌شود و کلیه هزینه‌ها بر اساس این ظرفیت محاسبه می‌شود.

حداکثر سرانه شهریه برای هر کودکستان نیز از مجموع اجاره بهای ملک، هزینه نیروی انسانی، استهلاک دارایی‌های قابل استهلاک و هزینه‌های مصرفی و جاری، ضرب در ضریب کیفیت کودکستان، ضرب در ضریب دوره سنی کودک تقسیم بر سود موسس و نهایتا تقسیم بر ظرفیت اسمی کودکستان به دست می‌آید.

یک‌سوم شهریه برای خدمات فصلی

کودکستان‌ها موظفند برای خدمات یک سال تحصیلی شهریه کامل سالیانه را دریافت کنند اما برای خدمات فصلی باید یک سوم شهریه کامل سالیانه، برای خدمات ماهیانه باید یک نهم شهریه کامل سالیانه و برای خدمات ساعتی باید یک هشتصد و شصت و چهارم شهریه کامل سالیانه را از خانواده‌ها دریافت کنند.

البته آغاز و پایان سال تحصیلی در مناطقی خاص مثل مناطق گرمسیری یا عشایری بر اساس مقررات و ضوابط وزارت آموزش و پرورش تعیین می‌شود.

کودکستان‌ها باید مستندات و مدارک لازم جهت تعیین شهریه هر سال تحصیلی را حداکثر تا ۱۵ اردیبهشت در سامانه معرفی شده از سوی سازمان تعلیم و تربیت کودک بارگذاری کنند که عدم ثبت اطلاعات تخلف است و مسئولیت صحت اطلاعات ارائه شده بر عهده موسس است.

درباره تعطیلات خارح از تقویم مانند آلودگی هوا، کودکستان‌ها تابع الگو اعلامی از سوی وزارت آموزش و پرورش هستند اما در صورت درخواست کتبی والدین کودکستان موظف است خدمات را بدون اخذ وجه اضافه در این روزها به کودکان این دسته از والدین ارائه کند.

به گزارش ایسنا، با ابلاغ این آیین نامه به مراکز کودکستان‌ها، تمامی بخشنامه‌ها و آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌های قبلی لغو و مراکز موظفند از این آیین نامه پیروی کنند.

منبع: همشهری

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار