گوناگون

معماریان: مشخص نیست ایدزگربه ای در تهران چقدر فراگیر است

معماریان: مشخص نیست ایدزگربه ای در تهران چقدر فراگیر است

پارسینه: جمعیت گربه‌های تهران از جمعیت حدود ٢٨٠شهر كشور بیشتر است.گربه‌های تهران اگر دور هم جمع شوند، جمعیت‌شان از جمعیت ٦٨كشور جهان نیز بیشتر می‌شود، چراكه ‌سال گذشته برخی آمارها نشان ‌داد در تهران بیش از ٣٢٠‌هزار گربه زندگی می‌كنند.

رکنا نوشت: تهران به یکی از شهرهای جهان با بیشترین تعداد گربه تبدیل شده است. استانبول که روزگاری به کتستانبول (استانبول گربه ها) معروف بود، باید جایش را به تهران بدهد. هر گوشه ای از تهران را که ببینید، تعداد زیادی از گربه ها در هر کوچه و خیابان وجود دارند. طبق آخرین آمار غیررسمی در سال 1395، تعداد گربه های تهران، 320 هزار تا است که از جمعیت 68 کشور جهان نیز بیشتر است!

این گربه هایی که به نظر دوست داشتنی می رسند، هم بین خودشان درگیر انواع بیماری ها هستند و هم می توانند برای سایر حیوانات بیماری آفرین باشند. همچنین ناقل انواع بیماری ها برای انسان ها نیز هستند. یکی از این بیماری ها « ایدز گربه ای» است که سیستم ایمنی آنها را ضعیف و زمینه ای برای ابتلا به انواع بیماری ها را در وجودشان فراهم می سازد.

از ایدز گربه ای چه می دانید؟

ویروس نقص ایمنی گربه (FIV) یکی از شایع ترین و پیامدترین بیماری های عفونی گربه ها در سراسر جهان است. در گربه های آلوده، FIV به سیستم ایمنی حمله می کند و گربه را در برابر بسیاری از عفونت های دیگر آسیب پذیر می کند. اگرچه گربه‌های آلوده به FIV ممکن است برای سال‌ها عادی به نظر برسند، اما در نهایت از نقص ایمنی رنج می‌برند، که به باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌های معمولی بی‌ضرر که در محیط روزمره یافت می‌شوند اجازه می‌دهد تا به طور بالقوه باعث بیماری‌های شدید شوند. هنوز درمانی جدی برای FIV وجود ندارد، مطالعات اخیر نشان می‌دهد که گربه‌های مبتلا به FIV معمولاً طول عمر متوسطی دارند، تا زمانی که به ویروس لوسمی گربه‌سان آلوده نباشند.

راه اصلی انتقال FIV از طریق زخم، مثلا کاسه های آب مشترک یا محل نظافت با دیگر گربه ها است. اگر مادر گربه در دوران بارداری خود به FIV آلوده شود، خطر انتقال به بچه گربه ها افزایش می یابد. تماس جنسی وسیله قابل توجهی برای گسترش FIV در بین گربه ها نیست.

سه مرحله عفونت با FIV وجود دارد .مرحله اول، عفونت معمولاً 1-3 ماه پس از عفونت رخ می دهد. در این زمان، ویروس به غدد لنفاوی منتقل می‌شود، سپس ویروس به سایر غدد لنفاوی در سراسر بدن گسترش می یابد و در نتیجه غدد لنفاوی موقتی بزرگ می شود که اغلب با تب، افسردگی و بی اشتهایی همراه است. این مرحله از عفونت ممکن است بسیار خفیف باشد و اغلب توسط صاحبان آن نادیده گرفته می شود یا به دلایل دیگر تب نسبت داده می شود.

در مرحله دوم ، گربه ها وارد فاز بدون علامت می شوند که ممکن است از ماه ها تا چندین سال ادامه یابد. در طی این مدت، ویروس بسیار آهسته در سلول های سیستم ایمنی تکثیر می شود و گربه ها هیچ علامت ظاهری بیماری را نشان نمی دهند. گربه‌های آلوده ممکن است ناهنجاری‌های خونی مانند سطح گلبول‌های سفید پایین یا افزایش پروتئین خون را نشان دهند. برخی از گربه ها در این مرحله باقی می مانند و بیماری پیشرفت نمی کند.

با ادامه انتشار ویروس، گربه ها وارد یک حالت تضعیف ایمنی پیشرونده می شوند که در طی آن عفونت های ثانویه ممکن است رخ دهد. بیشتر بیماری های مربوط به FIV از خود ویروس نیست، بلکه از این عفونت های ثانویه یا مشکلات سیستم ایمنی است. گربه ها ممکن است به عفونت های مزمن یا عود کننده پوست، چشم، دستگاه ادراری یا دستگاه تنفسی فوقانی مبتلا شوند. التهاب لثه و بیماری شدید دندانی، معروف به ژنژیووستوماتیت، در گربه‌های آلوده به FIV شایع است و احتمال ابتلای آنها به سرطان و اختلالات خونی ناشی از سیستم ایمنی بسیار بیشتر از گربه‌های سالم است. کاهش وزن، تشنج، تغییرات رفتاری نشانه های آن است.

نگرانی های سلامت انسان

FIV در بیشتر محیط ها بیش از چند ساعت زنده نمی ماند. با این حال، گربه های آلوده به FIV اغلب با سایر عوامل عفونی که ممکن است تهدیدی باشد، آلوده می شوند. برای مسدود کردن مسیر انتقال، تمیز کردن محیط و ضدعفونی کامل، تعویض ظروف غذا و آب، الزامی است.

و اما اگرچه FIV شبیه ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) است و باعث ایجاد بیماری گربه مانند سندرم نقص ایمنی اکتسابی (ایدز) در انسان می شود، اما این یک ویروس بسیار خاص است که فقط گربه ها را آلوده می کند. در حال حاضر هیچ شواهدی مبنی بر اینکه FIV می تواند باعث عفونت یا ایجاد بیماری در انسان شود وجود ندارد.

آماری از جمعیت گربه های شهری تهران وجود ندارد

ایمان معماریان، دامپزشک و کارشناس حوزه حیات وحش گفت: آماری از تعداد گربه های شهری در تهران وجود ندارد. تاکنون هیچ مطالعه ای برای پیدا کردن تعداد این حیوانات انجام نشده است. اولین چیزی که برای مدیریت جمعیت گربه های شهری نیاز است؛ همین تهیه آمار است که در ایران نداریم. با این وجود مهم ترین راهکار برای کنترل جمعیت گربه های شهری، مدیریت پسماند و کاهش دسترسی آنها به منابع غذایی و همچنین غذارسانی است.

وی تاکید کرد: شهرداری باید چنین آماری را در دست داشته باشد. اینکه فکر کنیم شهرداری فقط باید حیوانات داخل شهر را مدیریت کند اشتباه است. دلیل این است که در اطراف شهر و جاهایی که متولی ساماندهی مشخصی ندارد هم این حیوانات وجود دارند و اگر فقط در داخل شهر مدیریت شوند، مجددا جمعیتشان به شهر وارد می شود؛ بنابراین باید خیلی جامع تر به این موضوع پرداخت.

ایمان معماریان گفت: جمعیت گسترده ای از گربه ها در کشورهای ایران، هند و ترکیه را می توان مشاهده کرد؛ اما در آن کشورها برنامه های مدیریت جمعیتی وجود دارد. در ایران، به ویژه تهران، برنامه ای هم برای مدیریت جمعیت گربه های خیابانی وجود ندارد. علت اصلی عدم برنامه ریزی جهت مدیریت جمعیت گربه های شهری نیز این است که لزوم این کار هنوز برای مسئولان درک نشده است.

این دامپزشک تاکید کرد: بهداشت عمومی، رفاه حیوانات ولگرد، آسیب به گونه های بومی حیات وحش و... از جمله موارد الزام آوری است که می بایست مسئولان را در راستای مدیریت جمعیت گربه های شهری به حرکت وا دارد. گونه های حیات وحش شهری از جمله پرندگان، جوندگان و خزندگان که قبلا در تهران تعدادشان بیشتر بوده است با گسترش جمعیت گربه های شهری، کمتر از پیش شده است. همچنین انتقال بیماری ها، از دیگر مواردی است که ممکن است برای انسان مشکلاتی را به وجود بیاورد؛ چراکه آنها مثل سگ و گربه های خانگی، وضعیت بررسی سلامت ندارند. انتقال انواع انگل، باکتری و قارچ در بین خود گربه ها، حیوانات دیگر و انسان از جمله موارد مشکل زا در شهر است. همچنین حیوانات خیابانی که تحت حمایت انسان ها نیستند نیز دائما بیمار هستند و در نهایت با شرایط ناگواری می میرند.

وی همچنین افزود: زمانی که دستگاهی به عنوان متولی اصلی رسیدگی به این حیوانات نباشد، نمی توان کسانی را که به آنها غذارسانی می کنند را نیز از طرق قانونی مورد مواخذه قرار داد. هرچند که این عمل، زمینه ساز زاد و ولد بیش از حد این حیوانات می شود. از سویی دیگر در ایران مشکل جدی مدیریت پسماند داریم. وقتی پسماند در شهر رها شده باشد، از بندپاها و حشرات گرفته تا گونه های فرصت طلب مثل کلاغ، گربه، موش، روباه و... نیز در شهر زیاد می شود. وقتی اطلاع رسانی و آگاهی رسانی به مردم نشود، آنها فکر می کنند راه نشان دادن دوستی به حیوانات شهری، غذا دادن به آنهاست در حالیکه این کار اصلا درست نیست.

ایدز گربه ای برای انسان ها خطرناک است؟

ایمان معماریان همچنین در خصوص ایدز گربه ای گفت: این بیماری برای انسان ها خطرناک نیست. ایدز گربه ای موجب می شود آنها به بیماری های دیگر مبتلا شوند. هیچ مطالعه ای در تهران انجام نشده است که مشخص کند چه تعداد از گربه های شهر به ایدز گربه ای و یا حتی بیماری های دیگر مبتلا هستند. این بیماری علائم اختصاصی ندارد و فقط باعث ضعف سیستم ایمنی می شود. این ضعف سیستم ایمنی در نهایت منتهی به ابتلا به عفونت های بعدی در بدن گربه ها می شود.

این دامپزشک در پایان گفت: در این شرایط، بیماری های مشترک مثل بیماری های انگلی، قارچی و باکتریایی در بین انسان و گربه ها بیش از پیش می شود.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار