گوناگون

افغانستانی‌ها به راحتی دارو را از ایران به کشورشان قاچاق می‌کنند

افغانستانی‌ها به راحتی دارو را از ایران به کشورشان قاچاق می‌کنند

پارسینه: برخی داروهای ایرانی به صورت قاچاق وارد افغانستان می‌شود در صورتیکه اگر این داروهاقانونی وارد شود نیازهای مردم از یک منبع مطمئن تامین می شود.

خبرگزاری صداوسیما نوشت: نایب رییس کمیسیون سلامت اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان رضوی در نشست کمیسیون سلامت اتاق بازرگانی استان گفت: داروهای ایرانی ظرفیت بسیار خوبی برای صادرات به افغانستان دارند اما متأسفانه جدی نگرفتن بازار داروی افغانستان و نبود نظارت موجب محرومیت فعالان اقتصادی از این بازار و افزایش قاچاق شده است.
آذر کیانی نژاد افزود: به‌طوری که در نبود هیچ‌گونه نظارتی، افغانستانی ها به‌راحتی از برخی داروخانه‌ها یا شرکتهای پخش به‌ صورت ریالی دارو می‌خرند و به کشور خودشان می‌برند.
وی ادامه داد: بازارهای زیادی را در افغانستان از دست داده‌ایم، امروز در حالی در کنیا و آفریقا به دنبال جذب بازار صادراتی هستیم که افغانستان، به عنوان بازاری که در دسترس ماست، نادیده گرفته می‌شود، در تمامی صنایع این موضوع وجود دارد و در حوزه تجهیزات پزشکی و دارو در ابتدای راه هستیم لذا بایستی به چاره‌اندیشی برای جلوگیری از هدررفت فرصتها بپردازیم.
نایب رییس کمیسیون سلامت اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: در کنار دارو، سایر حوزه های مرتبط به سلامت مانند گردشگری سلامت، تجهیزات پزشکی، خدمات فنی مرتبط با نگهداری تجهیزات پزشکی، آموزش‌های تخصصی حوزه درمان فرصت‌هایی است که تاکنون مغفول مانده و باید برای رشد صادرات کشور در این حوزه‌ها به افغانستان برنامه‌ریزی‌های جدی و منظم انجام داد.
رئیس اداره بازرگانی خارجی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: استان در ظرفیت‌های پزشکی، گردشگری سلامت و دارو یکی از قطب‌های کشور است، از سویی افغانستان به برخی کمک‌های دارویی و درمانی نیاز دارد لذا می‌توان در این عرصه وارد شد و ارتباطات بیشتری در عرصه پزشکی از جمله تامین اقلام مورد نیاز افغانستان ایجاد کرد.
محمدعلی امیرفخریان افزود: صندوق حمایت از صادرات در راستای حمایت از صادرات و سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی، خدماتی از جمله بیمه و تضامین را ارائه می‌دهد هر چند که این صندوق برای ارائه خدمت باید اعتبارسنجی کند و این موضوع یکی از چالشهای ما در افغانستان است زیرا نمی‌توانیم اطلاعاتی در خصوص شریک افغانستانی خود از جمله گردش حساب وی داشته باشیم.

ارسال نظر

 • شیرین صفوی

  چرا اینا رو بیرون نمیکنید از این مملکت

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار