گوناگون

از تقبیح ماست پاشی به زنان در شاندیز مشهد تا پلمپ مغازه لبنیاتی

از تقبیح ماست پاشی به زنان در شاندیز مشهد تا پلمپ مغازه لبنیاتی

پارسینه: ماجرای ماست پاشی به مادر و دختر بی حجاب توسط یک مرد که ظاهرا قصد دارد امر به معروف کند و نحوه برخورد وی در دو روز گذشته واکنشهای بسیاری را بر انگیخته است.

علی علیزاده - پارسینه| ماجرای رفتارهای خودسرانه و تقابل اندیشه ها در کف جامعه مخصوصا در موضوع حجاب رفته رفته شرایط نامساعد جامعه ایران را با تنش جدی تر مواجه ساخته بطوری که بنظر می رسد این تقابل نسبت به گذشته جدی تر و تبعات آن در شرایط فعلی برای مردم و حکومت نامطلوب تر از گذشته شده است.

ماجرای ماست پاشی بر سر و صورت مادر و دختری در مشهد توسط فردی که ادعا شده آمر به معروف است، واکنشهای متفاوت و البته هم شکل را از سوی جریانات موافق و مخالف و همچنین صدها هزار کاربر در شبکه های اجتماعی در بر داشته است.

در نگاه کلی واکنشها به رفتار احساسی و ناشی از عصبانیت آمر به معروف با «تقبیح فراگیر» روبرو شده از جمله در شبکه اجتماعی توییتر طوفانی با عنوان «ماست» براه انداخته است. هر چند بارها چه از سوی رهبر انقلاب و چه از سوی برخی بزرگان و افراد مطرح جامعه از جمله شهید سلیمانی، ملاحظه و مدارا با دختران و زنان بد حجاب توصیه شده است، اما باز هم برخی افراد با بهانه دفاع از شریعت و تکیه بر قانون اسلام و البته خشم مملو از تعصبات، برخوردهای زننده ای با مصادیق ناهنجار انجام می دهند که تبعات آن بسیار فراتر از آنچه تصور می کنند بر اذهان و افکار عمومی اثر منفی برجای خواهد گذاشت.

در واکنش به این حمله، داود نبی‌زاده، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر نیز در شاندیز اعلام کرد که «این حرکت کاملا مخالف نظر» این ستاد است و «این امر به معروف و نهی از منکر نیست.»

وی گفته که ستاد امر به معروف «پیگیر» این ماجرا است و درباره برخورد با این فرد، دستگاه قضایی باید اعلام نظر کند. زمان دقیق این اقدام خشونت‌آمیز آمر به معروف مشخص نیست و گزارش‌هایی نیز از پلمب شبانه مغازه یادشده، پس از همرسانی این ویدئو در شبکه‌های مجازی، منتشر شده است.

همچنین حمید رسایی، نماینده اصولگرای پیشین مجلس، در کانال تلگرام خود مدعی شده «هیچ دلیل و نشانه‌ای دال بر اینکه درگیری این‌ها به خاطر بی‌حجابی بوده نیست و هیچ دلیل و نشانه‌ای هم مبنی بر اینکه این فرد آمر به معروف یا بسیجی باشد، نیست.»

از سویی برخی کاربران اصولگرا حتی در مواجهه با ویدیوی حمله این فرد به زنان بدحجاب با سطل ماست،‌ فرد ماست‌پاش را «نفوذی»، «غیر بسیجی» و حتی وابسته به «دشمن» خواندند.

مالک شریعتی، ‌نماینده مجلس، در توییتی نوشت: «امر به معروف و نهی از منکر معمولا با زبان خوش و احترام جواب می‌دهد که اکثریت مردم نیز قبول دارند. برخورد تند، اهانت و بی‌احترامی، نتیجه عکس دارد که خوش‌بینانه از سر جهل است و بدبینانه خروجی نفوذ. وظیفه دستگاه‌های انتظامی و امنیتی بررسی همه گزینه‌هاست.»

از سوی دیگر حسینعلی حاجی‌دلیگانی، از اعضای هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفته است اگر قوه قضائیه تا ۱۴ فروردین به گفته او راهکارهای لازم برای «خلاء های قانونی در بحث ایجابی و یا سلبی حجاب» ارائه ندهد، طرح نمایندگان در این مورد در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد.

پیش از این بیژن نوباوه از دیگر نمایندگان مجلس گفته بود با موافقت سران قوا با طرح جدید مجلس شورای اسلامی، کنترل حجاب به شکل «هوشمند» انجام می‌شود و زنان بی حجاب پس از شناسایی با دوربین‌های مداربسته در اماکن عمومی، به طور «غیرحضوری» مجازات خواهند شد. جزئیات طرح مورد نظر نوباوه مشخص نیست.

حاجی‌دلیگانی هم گفته: در گزارش کمیسیون فرهنگی مجلس در مورد «عفاف و حجاب» که روز ۲۳ اسفند ماه سال گذشته در مجلس قرائت شد، از قوه قضائیه خواسته شده بود تا ظرف سه هفته راهکارهایی در این مورد ارائه دهد، که این مهلت در ۱۴ فروردین به اتمام می‌رسد.

وزارت کشور هم دو روز پیش با انتشار بیانیه‌ای بر لزوم رعایت قانون حجاب به زنان و دختران تاکید کرده است.در بیانیه وزارت کشور آمده: «هیچ گونه عقب‌نشینی یا تساهل در اصول و احکام دینی و ارزش های سنتی صورت نگرفته و نخواهد گرفت و حجاب به عنوان یک ضرورت شرعی غیر قابل تردید همواره از اصول عملی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.»

در هر صورت رفتار فرد ماست پاش با هر بهانه و دلیلی، زشت و ناپسند بوده و بعید نبود اگر همسر و پدر و یا یکی از بستگان این زنان در کنار آنان حضور داشت و برخورد با نوامیس خود را نظاره گر بود، چه واکنش تلخ و یا فاجعه آمیزی با فرد حمله کننده می داشت و این جریان فراتر از آنچه تصور می شود دامنه دار و پیچیده تر می شد!

شرایط وخیم اقتصادی و بحرانهای پی در پی اجتماعی دامن جمع کثیری از مردم ایران را فرا گرفته و اگر نگوییم فروپاشی اقتصادی و جامعه، اما شرایط به قدری سخت و ملتهب است که شاید جرقه های کوچک و بزرگ منجر به پیدایش و خلق یک فاجعه عظیم تر شود، اکنون بهترین زمان برای خویشتن داری و مدارا با مردم است تا پس از حاکم شدن آرامش حتی نسبی، در مورد اختلاف نظرها و حتی رعایت دقیق قوانین بتوان بحث و گفتگو کرد هر چند ناهنجاری اجتماعی و دهن کجی به قوانین ناپسند است اما قبل از آن باید درک کنیم، التزام عملی به قانون تقریباً در بسیاری از موارد در کشور و آنهم از سوی متولیان و دست اندرکاران امری کم اهمیت و حتی فراموش شده است.

به امید روزی که فقر اقتصادی و فرهنگی در تمام سطوح در جامعه ایران ریشه کن شود و از سوی دیگر نور و عطر رفاه اجتماعی و اقتصاد پویا بر سر مردم ایران زمین گسترده شود تا در سایه امنیت و آرامش بتوان با سلایق مختلف در کنار هم تعامل و هم اندیشی داشته باشیم.

ارسال نظر

 • شیرین صفوی

  خدا هم برای آداب مذهبی قانون فرستاده بطوری که همه باید به یک سمت و زنان با حجاب نماز بخونن انگار که من بخوام نماز بخونم ولی بی حجاب !!!!!! حجاب جز قوانین کشور هست بیخود موضوعات رو با هم قاطی نکنید حجاب و دین و آیین هیچ ربطی به چیزای دیکه نداره

 • بازنشسته

  افرین . بسیارجالب بود . نویسنده دربیان نقطه نظرات خود از منطق وعقلانیت بهره برده است .

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار