گوناگون

ماجرای اسم جالب بهشتی در ۳۰ کیلومتری تهران

ماجرای اسم جالب بهشتی در ۳۰ کیلومتری تهران

پارسینه: روستاهای شمیران، هزار داستان و ماجرا دارند؛ از زیبایی بی حد و حصر کوچه باغ‌هاشان تا تاریخ کهن و روایت‌هایی که از دلایل نامگذاری این آبادی‌ها روایت می‌شود. روستای زایگان هم یکی از همان آبادی‌های کهن شمیران است که علاوه بر طبیعت بکر، روایت‌های جالبی درباره علت نامگذاری آن وجود دارد.

به گزارش همشهری آنلاین، اگر قصد دارید از دود و دم تهران فاصله بگیرید و به روستای زایگان در ۳۰ کیلومتری تهران سفر کنید، بد نیست ریشه‌ نام «زایگان» که به برگ‌هایی از تاریخ و طبیعت زیبای این روستا اشاره دارد را بدانید.

برخی در توضیح نام زایگان به ماده معدنی به نام «زاج» اشاره کرده‌اند. زاج که نوعی ماده معدنی در رنگ‌ها و انواع گوناگون است در دیگر نقاط کشور نیز یافت می‌شود و مصارف طبی دارد. این گروه می‌گویند به مکان‌هایی که در آن زاج یافت می‌شود زاجکلان یا زاچکلان می‌گویند و نام روستای زایگان هم اشاره به وجود این ماده معدنی در روستا دارد. همچنانکه در قزوین نیز روستایی به نام «زاکان» وجود دارد و به نظر می‌رسد روستای زایگان نیز مانند روستای زاکان قزوین نامش را از ماده معدنی زاج وام گرفته باشد. برخی دیگر نیز معتقدند نام زایگان به رنگ سبز درختان این روستای سرسبز اشاره دارد. چرا که در زبان پهلوی به رنگ سبز، «زرگون» یا «زریون» می‌گفتند و سرزمین‌هایی که سبز و آباد بودند را زرگون یا رزگان می‌نامیدند. این گروه معقتدند نام روستای زایگان یا به گویش محلی همان زاگون از واژه زرگون می‌آید.

روستای تهران

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار