گوناگون

مهمترین اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای که گذشت

مهمترین اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای که گذشت

پارسینه: ورود دادستانی تهران به موضوع مسمومیت دانش‌آموزان و دستور بررسی برخورد خشونت آمیز با یک زن در مقابل یک مدرسه از اخبار حقوقی هفته گذشته بودند.

تحریریه پارسینه- فاطمه حیدری: مهمترین اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای که گذشته را در این گزارش می‌خوانید:

می‌خواهیم به طور جدی از سرمایه گذاری حمایت کنیم

اژه ای

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائیه گفت: می‌خواهیم به طور جدی از سرمایه گذاری حمایت کنیم و در این کار مصمم هستیم.

رئیس قوه قضائیه همچنین گفت: تلاش‌های زیادی توسط دشمنان صورت گرفت که پیام نظام اسلامی از مرز‌های ایران خارج نشود و این نظام رشد نداشته باشد، اما موفق نشد.

رئیس قوه قضائیه در خصوص رأی وحدت رویه هیات عمومی دیوان عالی کشور درخصوص «آنی» بودن جرم تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها و مشمول مرور زمان شدن این جرم گفت: از نظر من این مقوله، متخلفین و مجرمین حوزه اراضی را جری می‌کند لذا در صورت موافقت اعضا با این نظر و تصویب آن، در زمره مصوبات جلسه امروز گنجانده شود که بررسی کنیم رأی دیوان عالی را به طرق قانونی ممکن یا از طریق فوق‌العاده اصلاح کنیم.

دستگیری یک نفر در پرونده دختر اصفهانی گم شده

ستایشی

مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری هفته گذشته در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده سما جهانباز دختر جوان اصفهانی گم شده در شیراز گفت: پرونده‌ای در شعبه ۱۳ بازپرسی دادسرای شیراز که ویژه رسیدگی به امور جنایی است مفتوح و در مرحله تحقیقات مقدماتی است و یک نفر با حفظ نام در ۲۴ بهمن سال جاری به اتهام مقید در پرونده دستگیر شده و با صدور قرار تامین صادره فعلا در بازداشت است. اجازه دهید تا ببینیم تحقیقات به کجا می‌رسد هرجا که به نتیجه رسید اعلام می‌کنیم. اتهام فرد دستگیرشده همان چیزی است که در پرونده مطرح شده و در حوزه آدم ربایی است.

ستایشی همچنین در خصوص اتهامات عراقچی اظهار کرد: اتهامات عراقچی در حوزه مداخله در بازار ارز نبود بلکه اخلال در نظام اقتصادی از طریق اخلال در نظام ارزی بوده است بنابراین برای رسیدگی و اتخاذ تصمیم نسبت به افرادی که حسب مورد با فعل و ترک افعالشان که به موجب قانون قابل مجازات است دستگاه قضایی رسیدگی می‌کند و تعارفی ندارد.

درخواست غریب آبادی برای تعقیب قضایی پرویز ثابتی

غریب آبادی

کاظم غریب آبادی معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه در نامه‌ای به دادستان کل کشور خواستار تعقیب قضایی پرویز ثابتی رئیس ساواک تهران شد.

وی همچنین گفت: مردم آمریکا وقتی توسط پلیس بازداشت می‌شوند، از جان خود می‌ترسند، دیگر نمی‌توانند نفس بکشند، فلج می‌شوند یا جان خود را از دست می‌دهند.

اگر مسئولین کوتاهی نکنند ساخت و ساز‌های غیرمجاز شکل نخواهد گرفت

منتظری

حجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور گفت: هیچکس در قبال ارتکاب به جرم یا خیانت احتمالی به بیت المال مصونیت ندارد.

وی همچنین گفت: تقویت بدنه دستگاه قضایی به لحاظ نیروی انسانی یکی از ضروریات است.

دادستان کل کشور همچنین گفت: همه وظیفه داریم از آمران به معروف و ناهیان از منکر حمایت کنیم.

همکاری قوه قضاییه و محیط زیست را برای رفع آلودگی هوای اراک خواهیم داشت

رحیمی

امین حسین رحیمی وزیر دادگستری گفت: قطعا همکاری قوه قضاییه و محیط زیست را برای رفع مشکل آلودگی هوای اراک خواهیم داشت.

وزیر دادگستری همچنین گفت: در خصوص فروش یا استرداد کالا‌های رسوب شده آذراب در اموال تملیکی، تصمیم گیری خواهد شد تا کالا‌های رسوبی موجود به سرعت تعیین تکلیف شوند.

وزیر دادگستری گفت: بر اساس مصوبه هیات دولت از ۲۶ بهمن سال جاری ۲۵۰ هزارتومان روزانه از مبلغ جریمه زندانیانی که به خاطر جریمه نقدی در زندان هستند کم می‌شود.

مسمومیت دانش آموزان تهرانی در شعبه ویژه دادسرای تهران رسیدگی می‌شود

قوه قضائیه

در پی بروز مسمومیت برای دانش آموزان در برخی مدارس تهران، علی صالحی دادستان تهران از اختصاص یک شعبه ویژه برای پیگیری خارج از نوبت پرونده قضایی تشکیل شده خبر داد.

سازمان قضایی نیرو‌های مسلح نیز اعلام کرد دستور بررسی تصاویر مربوط به "رفتار خلاف شان با یکی از شهروندان در برابر مدرسه‌ای در تهران" صادر شده است.

مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرد: با توجه به تعدد ادعا‌های بدون سند آذر منصوری و صادق زیباکلام و اینکه تاکنون در مورد مطالب و ادعا‌های مطروحه در مواجهه با مقام قضایی هیچ دلیل و سندی ارائه نداده اند و همچنین ادامه رویه افراد مورد اشاره در اعلام ادعا‌های بدون سند، هفته گذشته ضمن اعلام جرم از سوی دادستانی تهران پرونده این افراد جهت تکمیل سیر قضایی به دادگاه ارجاع شد.

تشکیل پرونده قضایی برای یک شرکت هواپیمایی به دلیل تاخیر ۱۵ ساعته در پرواز

تاخیر پرواز

عباس فرزادنیا معاون دادستان تهران از تشکیل پرونده قضایی برای دو شرکت هواپیمایی به دلیل تاخیر ۱۵ ساعته در پرواز خبر داد.

پایان تصویربرداری از دفاتر دست نویس دفاتر اسناد رسمی کشور

علی خندانی رییس کانون سردفتران و دفتریاران از پایان تصویربرداری از دفاتر دست نویس دفاتر اسناد رسمی کشور خبر داد و گفت: مدت‌ها بود که اسکن و تصویربرداری از دفاتر انجام می‌شد، زیرا این قسمت به صورت سنتی انجام می‌شد و خوشبختانه اسکن این دفاتر تمام شد. ما تقریبا ۹۰۰هزار جلد دفاتر اسناد رسمی دست نویس در کشور داریم و حق نداریم یک کلمه از آن‌ها را حذف کنیم و باید عکسبرداری آن‌ها انجام می‌شد و برخی دفاتر ۸۰ سال پیش نوشته شده بودند. از بهمن سال گذشته این کار انجام شد و در ابتدا ۱۸۰ دوربین خریداری و نیروی انسانی را استخدام کردیم و کار جدیدی بود و کارگاه‌ها را راه اندازی کردیم و اقدامات لازم انجام شد. در سالگرد این اقدام که بهمن امسال بود صدرصد انجام شد و عکسبرداری از دفاتر اسناد تمام شد.

دادستان قم پیگیر موضوع مسمومیت دانش‌آموزان است

دادستان قم

حجت الاسلام و المسلمین مصدق معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به سوالی در خصوص ورود قوه قضاییه به مسمومیت دانش آموزان در مدارس قم و برخی مدارس بروجرد گفت: در این راستا دادستان قم به جد پیگیر است، البته تا این لحظه به نتیجه خاصی نرسیده اند.

اخذ انواع تعهد از مشمولان عفو صحت ندارد

رحیمی

حجت الاسلام و المسلمین رحیمی، معاون قضایی قوه قضاییه گفت: براساس شرایط عفو و ابلاغ معاونت قضایی قوه قضاییه به دادگستری استان‌ها، اظهار ندامت و پشیمانی از سوی افراد کفایت می‌کند و موضوع اخذ انواع تعهد از متهمان و محکومان اغتشاشات به هیچ وجه صحت ندارد.

آغاز گشت‌های مشترک نوروز و ماه رمضان ۱۴۰۲/ برکناری دو مدیر از وزارت صمت و جهاد کشاورزی

اصانلو

احمد اصانلو رییس سازمان تعزیرات حکومتی با اشاره به آغاز گشت‌های مشترک نوروز و ماه رمضان ۱۴۰۲ از ۸ اسفندماه گفت: از ۸ اسفندماه فعالیت گشت‌های مشترک ویژه نظارت بر بازار آغاز می‌شود و دوماه ادامه دارد. تفاوتی که این دوره دارد این است که در این دوره روسای شعب در میدان هستند و به جای اینکه در شعبه بشینند خودشان در میدان حضور دارند.

رییس سازمان تعزیرات حکومتی گفت: گرانی گوشت ناشی از صادرات غیرقانونی آن از سوی افراد سودجو است.

کاهش سالانه ١٠ درصد از کشته شدگان تصادفات جاده‌ای در دستورکار قرار گرفته است

ترکی

غلامعباس ترکی معاون دادستان کل کشور گفت: در قوانین مربوطه، کاهش سالانه ١٠ درصد از کشته شدگان در تصادفات جاده‌ای در دستورکار قرار گرفته است.

معاون حقوق عامه دادستان کل کشور گفت: یکی از تهدید‌های نظام جمهوری اسلامی، فساد است.

شعب قضایی دارای مشکل در عملکرد، شناسنامه‌دار می‌شوند

علی القاضی

علی القاصی رئیس کل دادگستری استان تهران دستور داد تا شعبی که از حیث اتقان آراء، تعیین اوقات دادرسی و عملکرد با مشکل مواجه هستند، شناسنامه‌دار شوند تا پس از آسیب‌شناسی و احصاء دلایل بروز مشکلات یاد شده، تصمیمات لازم در جهت رفع موانع اتخاذ شود.

القاصی همچنین به روسای دادگستری‌ها و دادستان‌های عمومی و انقلاب شهرستان‌های تابعه استان ماموریت داد تا از انبار‌های اموال تملیکی و پارکینگ‌های خودرو‌های توقیفی مرتبط با پرونده‌های مواد مخدر در سطح استان تهران بازدید کرده و نتایج این بازدید را طی ۷۲ ساعت اعلام کنند.

دادگاه پنجم متهمان حمله تروریستی به حرم شاهچراغ

حمله تروریستی شاهچراغ

پنجمین دادگاه رسیدگی به اتهامات عاملین حمله تروریستی به حرم مطهر شاهچراغ (ع) با حضور متهمین، وکلای مدافع آنان و جمعی از خانواده شهدای این حمله تروریستی در دادگاه انقلاب اسلامی شیراز برگزار شد و سیده حمیده حسینی پور نماینده دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس با بیان اینکه متهمین بار‌ها به عدم اطلاع نیت آمران و عامل اصلی حمله به زوار شاهچراغ اشاره کرده اند؛ گفت: این در حالی است که در تحقیقات پرونده و اعترافات آنان در دادسرا و همچنین اظهاراتشان در جلسات پیشین به ارتباطات دو طرفه و گرفتن دستورات از طریق فضای مجازی و شبکه اجتماعی "تلگرام" و همچنین تشکیل گروه با سایر مرتبطین با این حمله تروریستی در شبکه اجتماعی " ایمو" اشاره و عنوان کرده اند علت استفاده از "تلگرام" رعایت جنبه‌های امنیتی در عملیات بوده است.

قوانین مربوط به ارز باید بررسی شوند

خدائیان

ذبیح الله خداییان رییس سازمان بازرسی کل کشور گفت: امروزه بحث افزایش قیمت ارز در جامعه مطرح است بنابراین باید بررسی شود آیا قوانینی که در این خصوص داشتیم و راهکار‌هایی که در بخش‌های مختلف کشور اعمال کردیم راهکار‌های اصولی بودند، قانون به خوبی اجرا شده است، اگر قانون به خوبی اجرا شده چرا به این مرحله رسیده ایم و دلیلش چیست؟

صدور قرار منع تعقیب برای روزنامه سازندگی

روزنامه سازندگی

بازپرس رسیدگی کننده به پرونده روزنامه سازندگی که به علت انتشار مطلبی درباره گرانی گوشت توقیف شده بود، رای به منع تعقیب این روزنامه داد.

توضیح قاضی شهریاری درباره کشف جسد زنی به نام «دنیا» در تهران

هفته گذشته یکی از روزنامه‌ها از پیدا شدن جسد یک بلاگر خانم در تهران خبر داد و نوشت: دختر بلاگر پس از گذاشتن یک لایو عجیب، به طرز مشکوکی جانش را از دست داد و جسدش در خیابان کشف شد.

پیگیری‌ها از قاضی شهریاری سرپرست دادسرای امور جنایی تهران نشان می‌دهد برخلاف ادعای صورت گرفته از سوی یکی از رسانه‌ها، خانمی که هفته گذشته فوت شده است بلاگر معروفی نبوده و علت تامه فوت وی نیز با انتقال جسد به پزشکی قانونی در حال بررسی است.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار