گوناگون

زنان خانه دار روستایی دارای سه فرزند بیمه می شوند

زنان خانه دار روستایی دارای سه فرزند بیمه می شوند

پارسینه: معاون رئیس جمهور در امور زنان گفت: برای زنان خانه دار روستایی دارای سه فرزند موضوع بیمه در نظر گرفته شده است و امیدواریم این موضوع گسترش یابد و شامل همه زنان خانه‌دار شود.

انسیه خزعلی امروز چهارشنبه در نشستی مطبوعاتی به مناسبت گرامیداشت مقام زن و روز مادر اظهار داشت: رسیدگی به زنان و فرزندان بانوان زندانی در این هفته در دستور کار است.

وی افزود: در این هفته خدمات‌رسانی از جمله بررسی وضعیت کلی سلامت بانوان با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم انجام می‌شود.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور یادآور شد: برگزاری مسابقات مختلف در حوزه شهدا، مسابقات ورزشی، کارآفرینی، برگزاری نمایشگاه‌هایی از دستگاه‌های زنان و تاثیرگذاری در این حوزه‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد.

خزعلی اظهارداشت: همچنین در این هفته اکران فیلم‌هایی مرتبط با نقش زنان، ارائه تخفیفات در زمینه موزه‌ها و اهدای بسته معیشتی به زنان در مناطق محروم مورد توجه قرار می‌گیرد.

از زنان کارآفرین با ایده‌های برتر و فعال در تهران تجلیل می‌شود

وی با بیان اینکه در همه استان‌ها برای زنان جشن‌های بزرگی برپا می‌شود، افزود: همچنین از زنان کارآفرین و با ایده‌های برتر و فعال در همه استان‌ها از جمله تهران تقدیر و تجلیل می‌شود.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در پاسخ به پرسشی مبنی بر لزوم اتحاد زنان در جامعه و اقدامات صورت گرفته برای مشارکت همه اقشار در جامعه گفت: در جریانات اخیر از زنان استفاده ابزاری شد، وجه نامناسبی از زنان به طور غیر واقعی با کشته‌سازی نمایش دادند.

خزعلی افزود: حرکتی که زنان در ۴۰ سال گذشته در بخش‌های مختلف داشتند، چشمگیر است و وضعیت زنان اکنون با پیش از انقلاب قابل مقایسه نیست. سواد زنان از ۳۵ به ۹۵ درصد رسیده است.

۶۰ درصد فرصت‌های دانشگاهی زنان هستند

وی عنوان کرد: همچنین گاهی ۶۰ درصد فرصت‌های دانشگاهی را زنان به خود اختصاص داده‌اند، میزان اعضای هیات علمی از ۲ درصد پیش از انقلاب به ۳۰ تا ۳۵ درصد رسیده است.

وی افزود: زنان در پیشرفت‌های اجتماعی مانند گروه‌های مردم نهاد، خیرین شرکت می کنند. تعداد نویسندگان زن پیش از انقلاب به ۱۰ نفر نمی رسید اما اکنون به ۴ هزار نفر رسیده است.

۸۰۰ ناشر زن داریم

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اظهار کرد: ۸۰۰ ناشر زن داریم و حضور زنان در بخش‌های مختلف هنری و رسانه‌ای چشمگیر است که آنطور که باید برجسته نمی‌شود.

خزعلی درباره در نظر گرفتن بودجه برای زنان خانه‌دار در بودجه سال آینده توضیح داد: به صورت ویژه برای زنان خانه‌دار نام برده نشده است اما در بحث جمعیت، توانمندی زنان و مشاغل خانگی مرتبط با زنان خانه‌دار است.

وی با بیان اینکه بحث کمک به بیمه زنان خانه‌دار سال‌ها مطرح است، ادامه داد: اکنون با دادن بخش عمده‌ای از هزینه بانوان خانه‌دار بیمه می‌شوند اما آنچه که مد نظر ماست این است که بخشی را دولت عهده دار شود که هنوز اجرایی نشده است.

زنان خانه دار روستایی دارای سه فرزند بیمه می شوند

معاون رئیس جمهور در امور زنان افزود: برای زنان خانه دار روستایی دارای سه فرزند موضوع بیمه در نظر گرفته شده است و امیدواریم این موضوع گسترش یابد و شامل همه زنان خانه‌دار شود.

خزعلی یادآورشد: طرحی در شورای عالی انقلاب فرهنگی داریم با عنوان زنان مولد برای زنان خانه‌دار که اقدامات و مدیریت چندگانه زنان خانه‌دار در این طرح دیده شده است که امیدواریم به نتیجه برسد.

وی همچنین برای اقدامات صورت گرفته برای زنان سرپرست خانوار اظهار کرد: بخشی انجام شده اما باید به صورت وسیع‌تر این موضوع مورد توجه قرار گیرد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان همچنین درباره آمار اشتغال زنان اظهار کرد: نرخ اشتغال، فارغ التحصیلی و سوادآموزی زنان فاصله زیادی با هم دارند و البته این به عوامل مختلفی بستگی دارد، یکی از مسائل مورد توجه در کشور ما این است که مسئله نفقه به عهده مرد است و زن نان‌آور خانه محسوب نمی‌شود، در سایر کشورها بسیاری از هزینه‌های زندگی به عهده زنان است.

خزعلی عنوان کرد: باید توجه داشته باشیم با توجه به مسئولیت‌های که سپرده شده، اشتغال هم متفاوت است، اما باید مورد توجه باشد که زنان وقتی تحصیل می‌کنند و مهارت کسب کرده از مهارت خود استفاده کند، باید به سمتی برویم که انعطافی در ایجاد شغل بوجود آید.

وی افزود: بنابراین در برنامه هفتم این موضوع مورد توجه قرار گرفت و منعطف و شناور بودن ساعت شغلی باید دقت شود تا زنان بتوانند جذب کارهایی شوند که به زندگی آنها لطمه نزند. البته بسیاری از زنان در روستاها همواره همراه و شریک در امور بیرون از خانه هم هستند.

معاون رییس جمهور در امور زنان گفت: اگر مشاغل خانگی و فعالیت بیرون از منزل زنان روستایی ثبت شود، نرخ اشتغال بسیار بیشتر می‌شود.

لایحه منع خشونت علیه زنان

خزعلی درباره لایحه منع خشونت علیه زنان افزود: این لایحه بیش از ۱۰سال است که ویرایش می‌شود و اکنون به مجلس رفته است و از دولت خارج شده و منتظر هستیم در مجلس به تصویب برسد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان درباره کنگره ملی و بین المللی زنان اثرگذار عنوان کرد: از همه استان‌ها خواستیم زنان تاثیرگذار را معرفی کنند، اگر فردی بخواهد می تواند در سامانه خود را معرفی کنند تا زنان تاثیرگذار را بشناسیم و از آنها تجلیل کنیم.

خزعلی ادامه داد: ۴ مصوبه را در ستاد ملی زنان داشتیم که یکی مسئله مشاوره زوجین نوپا برای پیشگیری از طلاق و تحکیم خانواده مورد توجه قرار گرفت.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار