گوناگون

مشاهده پرنده افسانه ای برای اولین بار در کردستان

مشاهده پرنده افسانه ای برای اولین بار در کردستان

پارسینه: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کردستان گفت: برای نخستین بار پرنده‌ای با نام "زنگوله بال" توسط اعضای تیم پرنده‌نگری شهرستان مریوان در تالاب بین‌المللی زریوار مشاهده و رکورد شد.

اقبال حمیدی اظهار کرد: پرنده زنگوله‌بال با نام علمی"tetrax tetrax" و با نام انگلیسی" Little Bustar" از خانواده هوبرگان است که 45 سانتی‌متر طول داشته و گشودگی بال‌هایش به 90 سانتی‌متر می‌رسد. این پرنده در زمره پرندگان تحت حمایت و شکار ممنوع است و زیستگاه این پرنده مرکز جنوب اروپا تا غرب و مرکز آسیاست.

تسنیم نوشت، وی افزود: این پرنده با شروع فصل سرما از مناطق سردسیر به مناطقی که دارای آب و هوای ملایم‌تر است مهاجرت می‌کند و تا اوایل اسفند ماه در این زیستگاه‌ها گذران می‌کند، پس از پایان زمستان برای جوجه‌آوری به زیستگاه‌های واقع در ترکمنستان، قزاقزستان و روسیه برمی‌گردد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کردستان گفت: زنگوله بال علف‌زارهای سرسبز، دشت‌های وسیع سنگلاخی با پوششی از علوفه بلند، بوته‌زارها و مزارع غلات را به عنوان زیستگاه برمی‌گزیند.

وی خاطرنشان کرد: این گونه، پرنده‌ای اجتماعی است و در خارج از دوره جوجه‌آوری دسته‌های بزرگی تشکیل می‌دهد، بسیار محتاط و دیدنش دشوار است، به سهولت و با چالاکی می‌دود و اغلب هنگام احساس خطر خود را لابه‌لای پوشش علفی و بوته‌ها مخفی می‌سازد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار