گوناگون

تاکنون ۸ روزنامه‌ نگار بازداشتی آزاد شده‌ اند

تاکنون ۸ روزنامه‌ نگار بازداشتی آزاد شده‌ اند

پارسینه: مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی درباره خبرنگاران بازداشتی حوادث اخیر گفت: از روز سی‌ام شهریورماه که متوجه دستگیری‌ها شدیم، پیگیری‌ها با نهادهای امنیتی برای مشخص شدن وضعیت آن‌ها انجام شد و همچنان ادامه دارد و تاکنون هشت نفر آزاد شده‌اند.

ایسنا نوشت: ایمان شمسایی، مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی درباره‌ی اینکه در برخی گمانه‌زنی‌ها تعداد متعددی خبرنگار و عکاس بازداشتی ذکر می‌شود، گفت: به طور کلی حرفه خبرنگاری و عکاسی که اصطلاحا «خبرنگاری» یا «روزنامه‌نگاری» اطلاق می‌شود، در لفظ عام دارای شرایط خاصی مثل عضویت در انجمن یا تحریریه نیست. مثلا در وقایع اخیر بعضا افرادی که صرفا سابقه کار خبری داشتند نیز در بازداشت به سر بردند که البته در نهایت آزاد شدند.

بخش‌هایی از گفتگوی شمسایی را در ادامه می‌خوانید:

*اما منظور ما از خبرنگار ، افرادی است که به صورت حرفه‌ای در تحریریه‌ها به کار مشغولند یا حتی به شکل حق‌التحریر یا حق‌التصویر با رسانه‌ها در حال حاضر کار می‌کنند. به عنوان مثال یکی از بازداشت‌شدگان در قسمت حروف‌چینی کار می‌کرده یا شخص دیگری محکومیت قبلی داشته و حکمش اجرا شده است.

*درباره افراد بازداشتی، نهاد‌های انتظامی و امنیتی اذعان دارند اتهام این افراد پوشش وقایع اخیر برای رسانه‌هایشان نبوده است و حتی هیچ فردی در تهران به‌خاطر فعالیت رسانه‌ای دستگیر نشده است. با این حال ما امیدواریم و به صورت روزانه پیگیریم تا هرچه زودتر مشکلات پیش آمده برطرف شود.

*نهاد‌های مربوطه به ما اطمینان دادند که تحقیقات به طور مستند و قانونی انجام شده و حال بازداشت‌شدگان خوب است و با خانواده‌هایشان در ارتباط بوده‌اند.

*همچنین مقرر است پس از پایان تحقیقات، پرونده افراد به قوه قضاییه ارجاع داده شود که برای چند مورد این اتفاق افتاده است. ما حتما پیگیر مسأله همچون گذشته خواهیم بود که شأن حرفه خبرنگاری و حقوق قانونی افراد رعایت شود.

*قطعا در موعد دادرسی لازم است کلیه حقوق این افراد از جمله دسترسی به پرونده توسط وکیل لحاظ شود و قوه قضائیه نیز یقین داریم که با عدالت به موضوع رسیدگی خواهد کرد.

*نباید به‌خاطر یک اتهام و حتی جرم، به کل حرفه خبرنگاری تاخت و جامعه رسانه‌ای را متهم کرد. اگر در آن سوی مرز‌ها تعداد معدود روزنامه‌نگار خائن به کشور و مردم داریم که خواستار تحریم مردم ایران و هم‌پیمان با دولت آمریکا هستند، اما در این سو ثبت موفقیت‌های کشور، آگاه‌سازی مردم از حقوق قانونی خود و انعکاس مشکلات جامعه به منظور رفع آن توسط متولیان امر را قاطبه خبرنگاران دلسوز و متعهد وطنی انجام می‌دهند.

*پس نباید به هر بهانه‌ای انگشت اتهام را به سمت خبرنگاران نشانه رفت. خبرنگاران و عکاسان با کمترین چشمداشت، امنیت شغلی و توقع، به فعالیت مشغولند و یکی از اصلی‌ترین نیاز‌های آنان، تدوین نظام صنفی برای احراز جایگاه خبرنگاری و حمایت‌های قانونی از آنان است.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار