گوناگون

وضعیت بلا تکلیف آلودگی های زیست محیطی

وضعیت بلا تکلیف آلودگی های زیست محیطی

پارسینه: معاون دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط‌ زیست گفت: سالانه ۴۸۰ هزار میلیارد تومان خسارات در بخش تولید شیرابه‌های ناشی از پسماندهای تولید شده به کشور تحمیل می‌شود.

به گزارش پارسینه ؛ پیام جوهری، معاون دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: بر اساس قانون مدیریت پسماند مصوب سال ۱۳۸۳ در مجلس شورای اسلامی، پسماند به مواد جامع، مایع و گازی گفته می‌شود که به‌طور مستقیم و غیرمستقیم متأثر از فعالیت انسانی است.
وی افزود: وقتی صحبت از پسماند می‌شود، تصور پسماند‌هایی است که سر کوچه و خیابان گذاشته می‌شود در صورتی که پسماند‌های خطرناکی در کشور وجود دارد که همه قادر به دیدن آن نیستند، سالانه در کشور ۳۲ میلیون تن پسماند صنعتی ، ۸ میلیون تن پسماند ویژه و ۲۱ میلیون تن پسماند شهری تولید می‌شود که خطرات محیط‌زیستی این پسماند‌ها بیشتر است. پسماند‌ها دارای ۵ بخش از جمله پزشکی، عادی، ویژه صنعتی، پسماند‌های کشاورزی و نخاله‌های ساختمانی هستند.
جوهرچی ادامه داد: در همه دنیا دفن زباله انجام می‌شود، اما این روش اصول مربوط به خود را دارد، به عنوان مثال در کشور آمریکا ۶۷ درصد پسماند‌ها دفن می‌شوند، اما این کار به صورت کاملاً اصولی و در لندفیل‌های مهندسی شده انجام می‌شود. وقتی صحبت از دفن پسماند می‌شود نباید تنها به روش خاک‌پاشی فکر کرد در حالی که متأسفانه در کشور ما ۷۵ درصد پسماند‌ها به صورت خاکپاشی دفن می‌شوند.
وی با تاکید بر اینکه برای مدیریت پسماند باید ساختاری اصولی ایجاد شود گفت: هر وزارتخانه باید ساختار مدیریت پسماند داشته باشد. در حوزه ستادی قوی‌ترین تیمی که بین وزارتخانه‌ها وجود دارد در سازمان محیط زیست است که بر اساس آن دفتر مدیریت پسماند ایجاد شده است هیچ وزارتخانه‌ای در حوزه ستادی این ساختار را ندارد، وزارت کشور که عاملیت پسماند‌های عادی را دارد تازه می‌خواهد دفتر مدیریت پسماند ایجاد کند.
معاون دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط‌زیست خاطرنشان کرد: در سال ۹۶ حدود ۶۰۰ مرکز دفن داشتیم که اکنون به ۲۸۹ مرکز رسیده است. هیچ رصدی درباره نقل و انتقال پسماند‌های خطرناک وجود نداشت، اما امروز همه رصد می‌شود، در عین حال آیین‌نامه کیسه‌های پلاستیکی نیز تدوین و در کمیسیون زیربنایی دولت مصوب شد و در هیات دولت در شرف بررسی است و اگر ابلاغ شود مشکلات در زمینه پلاستیک‌ها در بازه ۵ ساله حل خواهد شد.
جوهری در خصوص برآورد خسارات حاصل از پسماند در کشور خاطرنشان کرد: سالانه ۴۸۰ هزار میلیارد تومان خسارات در بخش تولید شیرابه‌های ناشی از پسماند‌های تولید شده به کشور تحمیل می‌شود.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار