گوناگون

رادیو چین: ایرانی‌ها جایگزینی مرغ را تمسخر می‌کنند

پارسینه: بحران مرغ در ایران که هفته گذشته آغاز شد، همچنان ادامه دارد و ابعاد اجتماعی آن نیز بسیار گسترده‌تر شده است.

به گزارش پارسینه ، سایت رادیو بین‌المللی چین (CRI) نوشت:

با وجود آن که گروهی از روزنامه‌نگاران و طنزپردازان ایران وابستگی جامعه به مرغ را مورد انتقاد شدید قرار داده‌اند، اما اکنون گروه بزرگی از مردم پیشنهاد حذف موقت گوشت سفید از سفره‌هایشان را مسخره می‌دانند و کسانی که فرهنگ اشتباه انتخاب خوراک ایرانیان را زیر سوال می‌برند را به هم‌سویی سیاسی با دولت برای کنترل بحران پیش آمده، متهم می‌کنند.

به دنبال افزایش ناگهانی قیمت مرغ و ایجاد صف‌های طولانی مقابل فروشگاه‌ها توسط مردم در روزهای اخیر رئیس انجمن گیاه‌خواران ایران از مردم خواست تا زمان رفع بحران، جایگزین دیگری برای مرغ پیدا کنند اما این اظهارات با واکنش منفی جامعه و برخی رسانه‌ها مواجه شده است.

«قیصر قیصری» پیشتر در گفت‌وگو با سایت عصرایران با اشاره به این که شیوه انتخاب مواد اولیه و طبخ خوراک روزمره اکثر مردم اشتباه است و به همین علت کمبود مرغ آن‌ها را هراسانده، گفته بود: «اگر مردم آگاه باشند که مصرف گوشت مرغ چه مضراتی دارد، 14 ساعت برای تهیه آن زیر آفتاب سوزان در صف نمی‌ایستند».

رئیس انجمن گیاه‌خواران ضمن نادرست خواندن انتخاب خوراک‌های مجلسی در ایران، تصریح کرده بود: «سال‌هاست که گوشت، ماده ثابت در جشن‌ها و مراسم‌های شادی و عزا و حتی مهمانی‌های خانوادگی است و امکان ندارد مجلسی را شاهد باشید که در آن برای شام یا ناهار جز انواع کباب، زرشک‌پلو و شوید باقالی با گوشت یا مرغ چیز دیگری را روی میز بگذارند».

قیصری با اشاره به این که اکنون مرغ‌داری‌ها در حالی جوجه را 40 روزه تبدیل به مرغ می‌کنند که این روند در شرایط عادی می‌بایست بیش از 100 روز طول بکشد، تاکید کرده بود: «آن‌ها علاوه بر استفاده از هورمون‌ها، نمی‌گذارند جانوران به اندازه کافی بخوابند و چراغ‌ها را در طول شب چندین‌بار خاموش و روشن می‌کنند و حتی به قفس‌ها شوک الکتریکی وارد می‌کنند تا مرغ‌ها بیش‌تر دانه بخورند».

به دنبال این مصاحبه صریح و انتقادی، گروهی از رسانه‌ها و جامعه پیشنهاد پیدا کردن جایگزینی برای مرغ را مورد تمسخر قرار دادند و در اقدامی عامیانه و بسیار سطحی اظهار داشتند که دولت احمدی‌نژاد به انجمن گیاه‌خواران ایران ماموریت داده است تا مردم را از ایستادن در صف‌های مرغ منصرف کند و در نتیجه از تقاضای گوشت سفید کاسته شود.

در ادامه داغ شدن شایعات مردمی، یک سایت خبری سیاسی منتقد دولت ایران نیز با انتشار مطلبی به نگارش یک مخاطب خود، به طور آشکارا انجمن گیاه‌خواران را به دروغ‌گویی در راستای اهداف دولت احمدی‌نژاد برای کنترل بحران مرغ متهم کرده است.

مقاومت شدید جامعه ایران در برابر اصلاح شیوه‌های مصرف و زندگی اتفاق تازه‌ای نیست و مردم این کشور همواره بسیاری از رخدادها و تغییرهایی که با آن موافق نیستند را به سیاست ارتباط می‌دهند و تلاش می‌کنند درستی آن را انکار کنند. در سه دهه اخیر ارزان بودن هزینه انرژی برق و گاز در ایران باعث شده بود تا مردم به اسراف در مصرف آن عادت کرده و در نتیجه در ابتدای اجرای طرح ملی هدف‌مندی یارانه‌ها تا حد ممکن در برابر آن ایستادگی کنند. مردم این کشور بر خلاف دیگر جوامع دنیا تا پیش از این عادت داشتند در فصل‌های سرد سال همچنان با لباس تابستانی در خانه باشند و در تابستان نیز بدون وقفه از کولر‌های آبی و برقی استفاده می‌کردند، اما اکنون از با افزایش قیمت انرژی مجبور هستند شیوه زندگی خود را تغییر دهند.


ارسال نظر

 • ناشناس

  والله فعلا اين شما چشم بادامي ها هستين كه ايراني ها مورد تمسخر قراردادين!

 • محمود

  اين تكه از گزارش بسيار جالب بود:
  "در سه دهه اخیر ارزان بودن هزینه انرژی برق و گاز در ایران باعث شده بود تا مردم به اسراف در مصرف آن عادت کرده و در نتیجه در ابتدای اجرای طرح ملی هدف‌مندی یارانه‌ها تا حد ممکن در برابر آن ایستادگی کنند. مردم این کشور بر خلاف دیگر جوامع دنیا تا پیش از این عادت داشتند در فصل‌های سرد سال همچنان با لباس تابستانی در خانه باشند"

 • علی

  مرغو جایگزین کردیم لبنیاتو چه کنیم؟ میوه رو با چی جایگزین کنیم؟ کارو با چی؟ خونه رو با چی؟ لابد با غارهای قدیم

 • ناشناس

  شما هم کل ایران رو مورد تمسخر قرار دادید!!!!

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار