گوناگون

«ظرفیت تکمیل شد» بازی تکراری خودروسازان

پارسینه: ثبت نام خرید قسطی خودرو از سایت «ایران خودرو» در حالی از ساعت ۱۰ صبح امروز (چهارشنبه) آغاز شد که مراجعه کنندگان در همان دقایق اولیه ورود، با عبارت «ظرفیت تکمیل شد» مواجه شده و تلاش آن‌ها برای خرید ناکام ماند.

نابسامانی بازار خودرو در هفته‌های اخیر موضوع تازه‌ای نیست؛ معضلی که نمایشگاه داران مسئولیت آن را به گردن خودروسازان انداخته و می‌گویند مدتهاست که خودروسازان بزرگ، محصولی به بازار عرضه نمی‌کنند.

در سوی دیگر ماجرا، خودروسازان قرار دارند؛ هرچند آن‌ها در هفته‌های اخیر ماجرای «احتکار خودرو» و یا «نفروختن به امید گران شدن» را کتمان و انکار کردند و رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز به ایرنا گفت که خودرو تولیدی «غیرقابل احتکار» است و تاکنون گزارشی در این زمینه به کمیسیون نرسیده است؛ اما به محض اعلام قیمت‌های جدید از سوی شورای رقابت، سایپا و ایران خودرو به بهانه عید سعید فطر، پیش فروش خودرو را با قیمت‌های جدید کلید زدند.

در تازه‌ترین اقدام، ایران خودرو عصر دیروز اعلام کرد سایت فروش این شرکت از ساعت ۱۰ صبح امروز باز می‌شود و برای جلوگیری از دلالی و واسطه گری، افرادی که در ۶ ماه گذشته از این شرکت خرید داشته باشند، امکان ثبت نام نخواهند داشت.

با این حال، مشاهده خبرنگار ایرنا نشان می‌دهد که سایت ایران خودرو دقایقی پیش از رسیدن به ساعت ۱۰ صبح، از دسترس عامه مردم خارج شد و این قطعی تا چند دقیقه پس از ساعت ۱۰ نیز ادامه یافت.

مساله تعجب برانگیز که در گذشته نیز چند بار تکرار شده؛ دسترسی مردم به سایت فروش، ۱۰ دقیقه بعد از ساعت ۱۰ و مواجه شدن با عبارت «ظرفیت تکمیل شد»، بود.

امروز ایران خودرو در فهرست محصولات خود، خانواده رنو، رنو ساندرو و گراند سوزوکی را حذف کرده و بقیه محصولات عرضه شده شامل خانواده پژو، رانا، سمند، دنا و وانت به همراه دو خودروی چینی دانگ فنگ و هایما بودند؛ نکته قابل تامل اینکه خودرو‌ها به صورت پیش فروش عرضه می‌شدند و نزدیکترین موعد تحویل آن‌ها آبان ۹۷ یعنی پنج ماه دیگر بود.

با این وجود در ساعت ۱۰ و ۱۰ دقیقه صبح که امکان دسترسی به سایت فراهم شد، تنها پیش فروش دو خودروی «هایما» برای تحویل در خرداد و تیرماه سال آینده و «وانت آریسان» برای مردم عادی باقی ماند.

در واقع این بار نیز فرصت برای خریداران واقعی خودرو فراهم نشد تا بار دیگر زمزمه‌ها و حرف‌های درگوشی مبنی بر اینکه «نمایندگی‌ها و کارکنان این شرکت پیش از عموم مردم با دسترسی ویژه به سایت، محصولات را پیش خرید می‌کنند» را قوت بخشید.

اکنون پرسش این است که با مصوبه شورای رقابت برای افزایش ۷.۱۸ درصدی قیمت محصولات ایران خودرو که زیر ۴۵ میلیون تومان قیمت دارند و این خودروساز به مقصود خود در افزایش بهای خود رسیده، چرا همچنان فاقد ساز و کاری متقن برای دسترسی مصرف کننده واقعی خودرو به خرید محصول است.

پیگیری ایرنا از روابط عمومی شرکت ایران خودرو درباره چرایی وضعیت ایجاد شده در فروش اینترنتی، به نتیجه نرسید.

** واکنش مجلس به افزایش قیمت خودرو‌ها

امروز (چهارشنبه) جمعی از نمایندگان مجلس طرحی را برای بازگرداندن قیمت خودرو‌های زیر ۴۵ میلیون تومان به نرخ سال ۹۶ تهیه کرده اند که گفته می‌شود ۲۰۰ نماینده پای آن را امضا کرده اند.

در این رابطه «تقی کبیری» از نمایندگان مجلس امروز در تذکری مستند به ماده ۱۱۰ آیین‌نامه داخلی از لاریجانی درخواست کرد با توجه به گرانی برخی کالا‌ها از جمله خودرو، مجلس در جلسه علنی یا غیرعلنی این موضوع را پیگیری کند.

لاریجانی در این باره اظهار داشت: این موضوع در هیات رییسه مجلس بحث شده و بناست هفته آینده جلسه‌ای در این زمینه داشته باشیم.

در واقع واکنش مجلس درباره گرانی خودرو، اقدام شورای رقابت با افزایش قیمت خودرو‌های کمتر از ۴۵۰ میلیون ریالی (۴۵ میلیون تومانی) است.

به گفته «رضا شیوا» رئیس این شورا، حداکثر متوسط افزایش قیمت برای محصولات ایران خودرو، سایپا و مدیران خودرو به ترتیب ۷.۱۸ درصد، ۷.۰۱ درصد و ۵.۶۲ درصد مورد تایید مرکز ملی رقابت قرار گرفته است. البته درخواست خودروسازان، افزایش ۲۴ درصدی قیمت خودرو‌های داخلی بود.

وی اظهار داشت که دلیل این افزایش قیمت‌ها با توجه به تورم بخشی اعلام شده از سوی بانک مرکزی، مقوله کیفیت اعلامی از سوی سازمان ملی استاندارد و بهره وری (۲.۵ درصد تعیین شده در برنامه ششم توسعه) بوده است.

شیوا یکی از دلایل افزایش بی رویه قیمت برخی خودرو‌ها در بازار را شرایط کنونی خروج یکجانبه آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها دانست و گفت: در این وضعیت شاهدیم افرادی که نقدینگی سرگردان دارند، در زمینه خرید خودرو، سکه، ارز و ... سرمایه گذاری می‌کنند؛ البته مردم مقصر آشفته این بازار‌ها نیستند، اما دستکم می‌توانند با نخریدن خودرو در صورتی که نیاز ندارند، به مشکلات دامن نزنند.

وی تاکید کرد که تقاضای موجود در بازار خودرو، کاذب است و باید پذیرفت در چنین بازاری همواره افراد سوء استفاده کننده وجود دارند که به دنبال سود‌های کلان و نامتعارف بازار را به هم می‌ریزند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار