گوناگون

راز پشت پرده مسمومیت مردم کلاردشت چیست؟

پارسینه: هفتم خرداد ماه بود که خبری مبنی بر مسمومیت ۳۰۰ نفر درکلاردشت سوژه داغ رسانه‌ها شد، بحران از آن جا آغاز شد که هر روز به تعداد این بیماران با علائمی، چون عفونت‌های گوارشی، بروز اسهال، استفراغ و حالت تهوع در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کلاردشت افزوده می‌شد.

اینجا بود که علوم پزشکی و آبفار مازندران دست به کار شدند تا علت این عامل ناشناخته را که به جان مردم کلاردشت افتاده است مشخص کنند.

*نوروویروس عامل آلودگی آب کلاردشت

نمونه برداری‌ها انجام شد و به تهران برای شناسایی عوامل آلودگی فرستاده شد، پس از چند روز دانشگاه علوم پزشکی طی بیانیه‌ای اعلام کرد با بررسی‌های کارشناسی صورت گرفته در چند روز گذشته، علت مسمومیت اهالی کلاردشت «نورو ویروس» بوده است. نورو ویروس‌ها گروهی از ویروس‌ها هستند که سبب التهاب معده و دیواره روده‌ی بزرگ (گاستروآنتریت) می‌شوند که نخستین بار این ویروس در سال ۱۹۷۲ در شهر نورواک در امریکا شیوع پیدا کرد.

افراد با خوردن غذا یا آب آلوده و تماس اشیاء یا سطوح آلوده به این ویروس و سپس لمس بینی، دهان یا چشم‌ها به این ویروس آلوده می‌شوند. مبتلایان به این بیماری پس از گذشت دو روز خود به خود بهبود یافته و بیشتر افراد مشکلات طولانی مدت در مورد این بیماری ندارند.

* علوم پزشکی مازندران: آب کلاردشت منبع انتشار آلودگی

بر اساس گزارش مراجع بهداشتی کلاردشت، ۶۰۰ نفر در این شهرستان به خاطر نورو ویروس مسموم شده و به مراکز بهداشتی مراجعه کردند؛ اما مهم‌ترین نکته‌ای که در این اعلان آمده، این بود که آب آشامیدنی کلاردشت منبع اصلی انتقال آلودگی بوده است.

این جا بود که آبفار مازندران شدیدا به این موضوع عکس العمل نشان داد و اعلام کرد با بررسی و نمونه گیری که در آزمایشگاه این اداره که دارای یکی از مجهزترین آزمایشگاه‌ها است، مشخص شد آب آشامیدنی کلاردشت هیچ گونه موردی ندارد و منبع انتقال ویروس آب نبوده است، از این جا به بعد قضیه آلودگی آب کلاردشت جنبه دیگری به خود گرفت و در ریل تناقض گویی‌های آبفار و علوم پزشکی منبع انتقال نامعلوم ماند.

*آبفارمازندران:آب کلاردشت هیچ مشکلی ندارد

۱۲ خرداد ماه به دلیل بحث داغ آلودگی آب کلاردشت و حواشی ایجاد شده مدیرعامل آبفارمازندران در جمع خبرنگاران اظهار کرد که با رصد آزمایش‌های میکروبی و شیمیایی در روز‌های قبل از شیوع بیماری در روستا‌های کلاردشت مشخص شد، آب آشامیدنی هیچ گونه آلودگی ندارد.

مجید عبداللهی در مورد آلودگی آب کلاردشت که طی دو هفته گذشته که سبب مسمومیت ۶۰۰ نفر شد، معتقد بود دلیل بروز ویروس مشخص نیست و ممکن است به دلایل مختلف ایجاد و از راه متفاوتی انتقال یافته باشد، این ویروس از هر چیزی امکان دارد گسترش یافته باشد و حتی با ۱۰ "پی پی ام" کلر هم این ویروس از بین نمی‌رود و این که از چه چیزی این ویروس بوجود آمده، اصلا مشخص نیست.

وی معتقد بود با توجه به مراجعه بیماران به مراکز درمانی و حتی در روستا‌هایی که تحت پوشش شرکت نیستند و از منابع آبی ما استفاده نمی‌کردند نیز آلودگی وجود داشت.

در برخی از روستا‌هایی که تحت پوشش شرکت هستند هم بررسی‌ها نشان می‌داد که عاری از آلودگی و بیماری هستند، این تناقضات بیانگر این است که آلودگی و شیوع بیماری به هیچ وجه نمی‌تواند از آب باشد. با تمام این تفاسیر نمونه‌هایی به آزمایشگاه مرجع در شهرستان کرج که آزمایشگاه مرجع وزارت نیرو است هم ارسال کردیم که پاسخ آلودگی آب منفی اعلام شد.

بازهم تناقض گویی‌ها پر رنگ‌تر شد و این بار محسن اعرابی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در گفت و گویی با خبرنگار ایسنا با اشاره به این که اکنون هیچ بیماری در بیمارستان‌های کلاردشت بواسطه آلودگی ویروسی وجود ندارد و تمامی بیماران بهبود یافته‌اند اظهار کرد: با توجه به آزمایشاتی که در تهران بر روی نمونه گیری‌های انجام شده، صورت گرفت منبع انتقال آلودگی را آب اعلام کرده است.

وی تصریح کرد:طبق پژوهش‌هایی که پس از انتشار بیماری در منطقه صورت گرفت، منبع دیگری برای این بیماری پیدا نشد و حتی در نمونه گیری‌های مردمی کسانی که از آب معدنی استفاده می‌کردند دچار هیچ مشکلی نشدند در حالی که کسانی که از آب شرب کلاردشت مصرف کرده بودند همگی مبتلا به این بیماری می‌شدند.

حال مشخص نیست راز‌های پشت پرده این تناقض گویی‌ها از کجا نشات می‌گیرد؟ اگر آب کلاردشت کیفیت لازم را ندارد چرا مسئولان آب استان راهی برای جلوگیری از این مشکلات پیدا نمی‌کنند و جان مردم دستمایه تناقض گویی‌های مسئولان می‌شود؟ در هر حال مشکل از هرکجا که نشات گرفته باشد دود آن به چشم مردم خواهد رفت و آن‌ها قربانی این سهل انگاری‌ها خواند بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار