گوناگون

حفظ درختان خیابان ولیعصر به قانون جدید نیاز ندارد

پارسینه: دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی با بیان این‌که حفظ درختان خیابان ولیعصر (عج) طبق سند ملی که سال‌های گذشته تصویب شده باید در دستور کار قرار گیرد، گفت: با این وجود آماده همکاری با شورای شهر و شهرداری برای حفظ ارزش‌های خیابان ولیعصر (عج) هستیم.

پیروز حناچی اظهار کرد: سند ملی خیابان ولیعصر (عج) در سال ۱۳۸۹ به تصویب رسیده که اتفاقا در آن مصوبه ابتدا شهرداری اعلام آمادگی کرده بود. لذا صیانت از ارزش‌های فرهنگی، تاریخی و درختان این خیابان نیازی به قانون جدید ندارد. با این حال اگر شورای شهر یا شهرداری نامه‌ای در این خصوص به ما ارسال کنند قطعا بررسی و همکاری لازم را انجام می‌دهیم.

وی افزود: خیابان ولیعصر ۱۸ کیلومتر طول دارد و درختان چنار به این خیابان زیبایی خاصی داده اند ولی در معرض آسیب های جدی قرار دارند. این تعداد چنار در دنیا کم‌نظیر است و حفاظت از آن وظیفه‌ی همگانی است. مانند این خیابان فقط یک مورد در چین وجود دارد که طول آن هم به اندازه‌ِ طول خیابان ولیعصر (عج) نیست.

حناچی با اشاره به آسیب‌هایی که ارزش‌های فرهنگی، تاریخی و زیست محیطی خیابان ولیعصر را تهدید می‌کند گفت: عمده‌ترین مشکل خیابان ولیعصر (عج) ساخت و سازهای اطراف و گودبرداری‌های عمیقی است که باعث نرسیدن نور به درختان، صدمه دیدن ریشه و نرسیدن آب به ریشه‌ها می‌شود.دقیقا در مکانهایی که ساخت و ساز های سنگین و مرتفع درجوار خیابان ولیعصر داریم درختان چنار از بین رفته اند خصوصا در منطقه شمالی این موضوع محسوس است.آلودگی آب هم معضل دیگری است. هم‌چنین آلودگی هوا باعث خزان زودرس درختان می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی، هم‌چنین ایجاد کف‌پوش موزاییک و سیمان در اطراف درختان وجلوگیری از نفوذ آب را از اقداماتی عنوان کرد که باعث می‌شود آب به ریشه درختان نرسد.

به گفته‌ حناچی، خیابان ولیعصر این پتانسیل را دارد که به خیابان فراغتی تبدیل شود. برای این منظور باید تجیهزات حمل و نقل عمومی متناسب با آن ایجاد شود. برای چنین خیابان‌هایی در دنیا از قطارهای کم‌سرعت و پرحجم که قابلیت بالایی برای حمل مسافر دارند استفاده می‌شود که می‌تواند برای خیابان ولیعصر نیز مورد مطالعه قرار گیرد.

به گزارش ایسنا، در جلسه ۱۴ دی ماه شورای شهر تهران، لایحه حفاظت از درختان خیابان ولیعصر (عج) به تصویب رسید و بر همین اساس شهرداری موظف شد در مورد حفظ درختان خیابان ولیعصر و همچنین کنترل ساخت و ساز در این خیابان اقداماتی انجام دهد به گونه‌ای که باید نحوه سیمان کردن جوی‌ها اصلاح شده و از حداقل مصالح ساختمانی در بهسازی جوی‌ها استفاده شود و همچنین شهرداری موظف است هر یک متر به یک متر درختانی با بن ۱۰ ساله بکارد.

در این خصوص مهدی چمران با بیان اینکه یکی دیگر از مصوبات این لایحه نیازمند تایید شورای عالی معماری و شهرسازی است گفت: «متاسفانه کنسولی که به ساختمان‌هایی که در خیابان ولیعصر هستند داده می‌شود موجب شده که شاهد تعرض ساختمان به حریم درختان هستیم که در اینجا از شورای عالی معماری و شهرسازی درخواست شده است که اجازه کنسول دادن به ساختمان‌هایی که در خیابان ولیعصر ساخته می‌شوند داده نشود.»

همچنین بنا به گفته محمد حقانی رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران، از سال ۱۳۱۷ که ۲۴ هزار اصله درخت در دو سوی خیابان ولیعصر کاشته شده تعداد آنها هم اکنون به ۱۱ هزار اصله درخت رسیده است.

از سوی دیگر طرح پلاک گذاری درختان خیابان ولیعصر (عج) از سال ۱۳۹۰ مطرح شده اما هنوز این اقدام انجام نشده است. لذا برآوردی از تعداد دقیق درختان وجود ندارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار