گوناگون

چرا سگ‌ها بهترین بمب‌یاب محسوب می‌شوند؟

پارسینه: دانشمندان به این نتیجه رسیدند که بینی سگ فرآیند تنفس و بو کشیدن را به صورت کاملا جداگانه انجام می‌دهد.

مقامات پنتاگون سال ۲۰۱۰ میلادی پس از شش سال تحقیق و سرمایه‌گذاری ۱۹ میلیارد دلاری برای ساخت فناوری‌های بهتر تشخیص بمب اعلام کردند بینی سگ‌ها بهتر از هر سیستم هوشمند امروزی می‌تواند محل اختفای بمب را تشخیص دهد و تاکنون هیچ فناوری ساخته نشده است که بینی سگ‌ها بهتر عمل کند.

هم‌اکنون دانشمندان با مطالعه بیشتر دریافتند بینی سگ‌ها چگونه عمل می‌کند و مکانیسم بو کشیدن در این حیوان چگونه است که به خوبی بمب‌ها را شناسایی می‌کند.

«الکساندر هورویتز» در این خصوص توضیح داد: «زمانی که ما یک قاشق چای‌خوری شکر را به یک فنجان قهوه اضافه می‌کنیم، طعم شیرین آن را به خوبی متوجه می‌شویم. ولی زمانی که همین میزان شکر به یک میلیون لیتر قهوه اضافه شود حس چشایی انسان نمی‌تواند شیرینی آن را تشخیص دهد. در مقابل سگ‌ها به راحتی می‌توانند آن را شناسایی کنند».

حس بویایی منحصر به‌فرد سگ‌ها باعث شده است این حیوان به کارآمدترین وسیله برای تشخیص بمب تبدیل شود. محققان موسسه ملی فناوری و استاندارد آمریکا (NIST) با همکاری آزمایشگاه فناوری لینکولن، و سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) بالاخره متوجه شدند سگ‌ها چگونه می‌توانند بوها را با این دقت تشخیص دهند.

برای بدن انسان سیستم تنفس و بویایی به صورت یکپارچه تعریف شده است و تفاوتی میان آن وجود ندارد. ولی مکانیسم تنفس و بو کشیدن در سگ‌ها به صورت مجزا انجام می‌شود. سگ‌ها برای بو کردن از یک فرآیند مجزا استفاده می‌کنند و همین مسئله باعث شده است این موجود به خوبی محل اختفای بمب را شناسایی کند.

دانشمندان با استفاده از مدل‌سازی‌های سه‌بعدی به این نتیجه رسیدند که بینی سگ فرآیند تنفس و بو کشیدن را به صورت کاملا جداگانه انجام می‌دهد.
منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار