گوناگون

آداب معاشرتی که فرزندتان باید یاد بگیرد

آداب معاشرتی که فرزندتان باید یاد بگیرد

پارسینه: شاید یاد دادن آداب معاشرت به بچه ها کار سختی باشد؛ چون گاهی ناچار می شوید رفتارهای درست را بارها و بارها به فرزندتان گوشزد کنید.

آداب معاشرتی که فرزندتان باید یاد بگیرد. زمانی که فرزندتان آموخت این کار را درست انجام دهد، او را تشویق کنید، بغل کنید و ببوسید و علاوه بر این خودتان با انجام دادن این کارها برای او الگو باشید.

ورود در جمع برای اولین بار

فرزندتان باید بداند وقتی برای نخستین بار وارد جمعی می شود، حتما سلام کرده و خود را معرفی کند؛ وگرنه دیگران او را نادیده می گیرند؛ مثلا در جمع همسایگان جدید، می تواند بگوید: «سلام، اسم من ساراست. ما در طبقه اول زندگی می کنیم.»
به فرزندتان توضیح دهید وقتی می خواهد دو نفر را به هم معرفی کند، اول شخص کوچک تر را به شخص بزرگ تر معرفی کند و برای شخص بزرگ تر یک لقب بیاورد؛ مثلا بگوید: «آقای...، این دوست من ساراست.»

هنگام صحبت

فرزند شما باید یاد بگیرد در زمان صحبت با دیگران دادوستد کلامی داشته باشد، نه اینکه فقط خودش صحبت کند؛ پس برای این کار لازم است:

• با ادب و احترام به حرف دیگران گوش دهد و میان حرف هایشان نپرد.
• فقط منتظر نباشد برای صحبت کردن نوبتش برسد، بلکه بادقت به حرف های طرف مقابل گوش بدهد.

• از طرف مقابل سوال هایی درخصوص حرف هایی که می شنود، بپرسد تا علاقه خود را به حرف های او نشان بدهد.

• سر میز غذا به هیچ وجه از موبایل و تبلت استفاده نکند و به جای این کار با دیگران ارتباط برقرار کند. شما هم به عنوان پدر و مادر گوشی تلفن همراهتان را کنار بگذارید و قدری به صحبت های دیگران گوش بدهید.

در زمان غذاخوردن

• فرزندتان باید بداند در زمان غذاخوردن لازم است صبر کند تا همه در بشقاب هایشان غذا بکشند و بعد شروع به خوردن کند.

در جمع دوستان و آشنایان

به فرزندتان یاد بدهید:
• وقتی کسی چیزی به او می دهد، حتما تشکر کند.

• حتما درخواست هایش را با کلمه «لطفا» شروع کند.

• هرگز به لوازم و اشیای میزبان دست نزد و فقط باید آن ها را نگاه کند.

• زمانی که به جایی، به خصوص یک فروشگاه وارد می شود، به جای اینکه در را پشت سرش ببندد، آن را برای دیگران باز نگه دارد تا آن ها هم بتوانند وارد شوند. می توانید خودتان این کار را انجام دهید تا او ببیند و یاد بگیرد.

• وقتی می خواهد به ساختمان یا آسانسور و مترو وارد شود، صبر کند تا اول کسانی که می خواهند خارج شوند، از در عبور کنند.
• به دیگران، به خصوص کسانی که با بقیه متفاوتند، خیره نشود و بداند که این کار دور از ادب است.
• به تفاوت در سبک زندگی افراد احترام بگذارد. حتما به او بگویید این تفاوت ها نشانه درست یا غلط بودن شیوه زندگی دیگران نیست.

• با دیگران مهربان بوده و نسبت به نیازهای آن ها حساس باشد؛ مثلا به عیادت دوست بیمارش برود یا وقتی دوستش زمین می خورد، دست او را بگیرد و یا در زمان بردن وسایل سنگین به دیگران کمک کند.

توصیه به والدین

• از افعال و جمله های مثبت به جای افعال منفی استفاده کنید؛ برای مثال به جای اینکه بگویید: «این قدر بی ادب نباش!» بگویید: «مودب باش!»

• در مهمانی ها به جای نکته های منفی به دنبال نکته های مثبت باشید؛ مثلا باید بدانید اگر از غذایی که میزبان تهیه کرده، خوشتان نیامده است، از دسر تعریف کنید.

• به فرزندتان بگویید هرگز به رفتارهای دیگران برچسب نزند؛ چون این کار بیشتر از آنکه فکر می کنید، آسیب زننده است.

• خونسرد باشید؛ چون زمانی که عصبانی می شوید و فریاد می زنید، احترامتان را نزد فرزندتان از دست می دهید.

• علاقه خود را به فرزندتان نشان دهید. وقتی خطایی از او سر می زند به او بگویید که چرا این کار اشتباه است و بعد او را در آغوش بگیرید؛ چون شما با این کار صداقت و علاقه ای را که میانتان است، افزایش می دهید.

• هشیار باشید؛ چرا که بی توجهی بچه ها نسبت به اطرافیان همیشه اقتضای سنشان نیست.
• همیشه خودتان مثالی از الگوهای اخلاقی باشید.

• سعی کنید زیاد سخت گیر و خشک نباشید.

- ترجمه ملیکا بهزادی

ارسال نظر

 • سامان میرزائی

  آموزش آداب معاشرت به کودکان متناسب با سن آنها

  درست وقتی که فکر می کنید در تربیت فرزند تان سنگ تمام گذاشته اید، فرزندتان با یک رفتار عجیب و غریب در جمع، شما را متعجب و ناراحت می کند. در این لحظه همچنان که از رفتار فرزندتان شرمنده اید، با خودتان فکر می کنید کجای کار را اشتباه کرده اید که اینطور شد. شاید آموزشتان را یا خیلی زود شروع کرده باشید و شاید هم دیر. بهتر است بدانید آموزش هر نوع رفتاری سن و سال خاصی را می طلبد. با هم برخی از رفتارهای مناسب هر سن را مرور می کنیم.



  ● یک تا ۲ سـال


  وقتی کودک تان به حدود ۱۸ ماهگی می رسد با برخی معاشرت ها و تاییدهای اجتماعی آشنا می شود. این، درست زمانی است که می توانید به کودک بیاموزید به احساسات دیگران توجه نشان دهد.

  پیشنهادهای ما


  ▪ سلام و خداحافظی کردن را بیاموزید:

  حتما نباید کوچولویتان زبان باز کرده باشد تا به او سلام و خداحافظی را یاد دهید. شما می توانید به او بیاموزید که قبل از صحبت کردن با دست سلام و خداحافظی کند. این اولین قدم در آموزش معاشرت با دیگران است. کار جالب دیگری که می توانید انجام دهید این است که هر صبح را با گفتن «صبح به خیر» شروع کنید.


  ▪ در حال خوردن راه نروید

  اگر می خواهید کودک تان کل خانه را با میوه ای که در دست دارد نوچ نکند، باید به او یاد دهید فقط در حالی که روی صندلی اش نشسته، می تواند بخورد. یادتان باشد برای چنین آموزشی خود شما هم باید همین کار را انجام دهید. درست است که بچه ها در این سن نمی توانند زیاد بنشینند اما ۱۰ تا ۱۵ دقیقه نشستن روی صندلی به آنها درس صبر می دهد. اگر دیدید فرزندتان غذایش را به این طرف و آن طرف پرتاب می کند، به او یادآوری کنید این مسئله تبعاتی به همراه دارد. می توانید بگویید «اگر این کار رو تکرار کنی، از خوراکی خوشمزه ای که عصر می خواستم بهت بدم، خبری نیست.»


  ▪ قدرت کلمات را فراموش نکنید

  بدون شک کودک شما در این سن معنای عبارت هایی مانند «خواهش می کنم» و «متشکرم» را درست نمی داند اما شما باید از همین حالا این عادت ها را در او ایجاد کنید. یکی از کارهای هیجان انگیزی که می توانید انجام دهید این است که مثلا برای «خواهش می کنم» دست هایتان را روی قلب تان به صورت دایره وار بکشید و برای «متشکرم» دست هایتان را روی لب هایتان بگذارید و به سمت فردی که می خواهید از او تشکر کنید دراز کنید.


  ● ۳ تا ۴ سـال

  در این سن می توانید دوره ابتدایی مهارت های مودبانه را برای کوچولویتان شروع کنید. آنها در این سن می خواهند ادای بزرگ ترها را درآورند بنابراین برای تعلیم اینگونه رفتارها پذیرش بیشتری دارند.


  پیشنهادهای ما

  ▪ اصول اولیه را یاد دهید


  تقریبا تا ۳ سالگی کوچولوی شما می تواند با قاشق و چنگال غذا بخورد. خب، همین جا کار اصلی شما شروع می شود. می توانید برخی اصول را از همین حالا ملکه ذهن او کنید، مثلا اینکه «از دستمال استفاده کن نه از آستینت»، «با دهان پر صحبت نکن»، «درست بنشین.» یادتان باشد همه این رفتارها را یکدفعه از او نخواهید و هر بار روی یکی، دو رفتار تمرکز کنید تا به آنها عادت کند.

  ▪ جمله ها را بیشتر کنید!


  این سن طلایی را از دست ندهید و سعی کنید از جملات بیشتری استفاده کنید، مثلا اینکه «میشه یه خواهشی کنم!» همچنین می توانید انواع عذرخواهی و تشکر را به او یاد دهید. وقتی او را به تولد می برید به او بیاموزید از بچه هایی که با او همبازی شدند، تشکر کرده و از میزبان برای تهیه غذاهای خوشمزه قدردانی کند.

  ▪ مهربانی یادتان نرود


  وقتی صحبت از مهربانی می شود تنها به این معنا نیست که از کلمات محبت آمیز استفاده کنید. کودک شما باید یاد بگیرد در برخورد با دیگران چه کار کند. با او صحبت کنید تا کم کم یاد بگیرید از چه کلماتی باید استفاده کند.


  ● ۵ تا ۶ سـال


  حالا که بچه ها برخی از رفتارهای مودبانه را یاد گرفتند، می خواهند مدام آنها را به رخ بکشند اما زود حوصله شان سر می رود و وقتی طاقت شان طاق می شود، بی خیال می شوند.

  پیشنهادهای ما


  ▪ به زبان بچگانه حرف نزنید

  هیچگاه جایگاه و سن تان را فراموش نکنید و زمانی که می خواهید با آنها حرف بزنید یا جواب پرسش شان را بدهید براساس سن تان رفتار کنید.


  ▪ نوبت را رعایت کنید

  درست است که بچه های ۶ ۵ ساله تاحدودی یاد گرفته اند صبر کنند تا نوبت صحبت کردنشان برسد اما خب به اقتضای بچه بودن گاهی یادشان می رود. برای این مواقع می توانید از کلمات رمز یا نشانه هایی برای یادآوری استفاده کنید. وقتی با صبوری تحمل کرد و حرف نزد خیلی سریع به او توجه کنید. یادتان باشد کودکان در این سن بیشتر از ۵ دقیقه نمی توانند صبر کنند.


  ▪ تمرین یادتان نرود

  علاوه بر اینکه ممکن است شما فرزندتان را با بقیه مقایسه کنید، خود بچه ها هم در این سن خودشان را با دیگران مقایسه می کنند بنابراین می توانید از این راه رفتارهای مودبانه بیشتری را با او تمرین کنید.



  ● ۸- ۷ سـال

  حالا بچه ها بزرگ تر شده اند و ظرفیت شان بالا رفته است، بنابراین می توانید سطح توقعات تان را بالا ببرید


  پیشنهادهای ما

  بگذارید تلفن را جواب دهد: از آنجا که این روزها بیشتر از موبایل استفاده می شود شاید بچه ها کمتر با آداب تلفن صحبت کردن آشنا باشند. باید به او یاد دهید وقتی تلفن را برمی دارد، سلام کند و اگر شما نمی توانستید جواب دهید به او یاد دهید، بگوید: «ببخشید به مادرم بگم کی زنگ زده بود؟» یا «ببخشید می تونین پیغام بذارین؟»


  ▪ از بازی غافل نشوید

  کارت جایزه


  فهرستی از رفتارهای خوب را در یک جدول تهیه کنید؛ انداختن دستمال سفره روی پا، استفاده از قاشق و چنگال، با دهان بسته غذا خوردن، با دهان پر صحبت نکردن. وقتی کودک یکی از این رفتارها را هنگام خوردن غذا انجام داد به او یک کارت بدهید. هر چه تعداد این کارت ها بیشتر شد، جایزه می گیرد.

  ▪ تعطیلی یادتان نرود


  به کودک قول دهید اگر برای چند روز پشت سر هم رفتار مناسبی انجام داد یک روز را تعطیل اعلام می کنید. او می تواند روی میز لم دهد یا با دهان پر صحبت کند یا حتی با دستش غذا بخورد. به این ترتیب او می فهمد که داشتن ادب چقدر مهم است.

  ▪ مهمانی خیالی


  یک بار میز را برای یک شام خیالی با وسایل پلاستیکی اسباب بازی بچینید. چراغ ها را خاموش کنید و روی میز شمع بگذارید و یک مهمانی خیالی ترتیب دهید. بچه ها از این کار خوش شان می آید.

  ▪ تشکر کردن را تمرین کنید


  بچه ها همیشه کادوهایی برای تولد یا عیدی از والدین و دوستان می گیرند. هدیه هرچه باشد نباید اگر و اما داشته باشد. به او یاد دهید همان لحظه تشکر کند و آن را به روز یا هفته بعد موکول نکنید؛ هرچه زودتر بهتر. به فرزندتان کمک کنید یک پیغام تشکر بنویسد و آن را با نقاشی تزئین کند. وسایل خانه را بردارید و کادو کنید و به فرزندتان بگویید که آنها را باز کند و درباره آنها هر چیزی که به ذهنش می رسد، بگوید. چیزی مثل اینکه «مرسی برای این بسته دستمال کاغذی. این رنگ مورد علاقه من است.»

 • ناشناس

  ممنون از پارسینه و سامان میرزایی عزیز...
  هر دو مطلب مفید بود.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار