گوناگون

حذف مجدد تصاویر شاهنامه از خیابان های مشهد

حذف مجدد تصاویر شاهنامه از خیابان های مشهد

پارسینه: تصاویر شاهنامه فردوسی برای بار دوم از خیابان های شهر مشهد پاک شد

به گزارش پارسینه ، شاهنامه اثر ملی میهنی و حماسی ما ایرانیان است که در تمام دنیا ایران و ارزش های ایرانی را با نماد ها و سنبل های شخصیتی خود معرفی می کند. این منظومه تاریخ منثوری است که ارزش مندی ان برای همگان محرز بوده است و ایران و ایرانی تا ابد باید از ابوالقاسم فردوسی خالق این اثر سپاس گذار باشد. زیرا این اثر در خیلی از جایگاه ها و سایر کشورها توانسته حق ایرانی بودن را بگوید و تمام شبهات و تهمت هایی که به اصالت ایرانی وارد می شود را دفاع کند.

شهر مشهد آراگاه فردوسی است و سالیانه تعداد زیادی از توریس هخا برای بازدید از این مکان به ایران و خراسان سفر می کنند این موضوع باعث آشنایی بیشتر سایر فرهنگ ها ونژاد ها با اصالت ایران و مذهب اسلام شده است. شاید در ابتدا بسیار از این توریست ها به جاذبه ی این شاعر و بازدید از ارامگاه او به خراسان سفر کنند اما در حاشیه آن با آیین بی بدیل اسلام و صحن و بارگاه توصیف نشدنی امکام رضا(ع) هم آشنا می شوند و دیدشان، باورشان از مطالب نادرستی که غربی ها از ایران ساخته اند پاک شده و اصالت دین و فرهنگ ما برای آن ها نمایان می شود.

چهار سال پیش در طی توافقی که میان شهرداری مشهد و مرکز اطلاعات فناوری سپاه انجام شد تصاویری از نثر شاهنامه در حوالی بلوار فردوسی مشهد رسم شد که از اقبال عمومی بسیار خوبی هم برخوردار شد اما به دلایلی نامعلوم شهرداری اقدام به پاک کردن آن ها کرد و در همین حال قول بازیابی و ترسیم مجدد این تصاویر را در منطقه ی دیگری از شهر داد که دیگر خبری از ترسیم مجدد آن ها نشد.

تصاویر شاهنامه فردوسی برای بار دوم از خیابان های شهر مشهد پاک شد

دیروز هم نقاشی دیواری های مرکز فناوری اطلاعات سپاه در تقاطع بلوار خیام فردوسی مشهد با اطلاع کامل شهرداری محو شد.

مدیر امور هنری شهرداری مشهددراین باره گفته است : رسم و نقاشی دیواری های داستان های شاهنامه در این خیابان مربوط به سه سال پیش است که طرح آن براساس تفاهم نامه منعقد شده با سپاه اجرا شده بود و اکنون با توافق جدید، بخشی از آن به تصاویر شهدای مخابرات مزین خواهد شد.

او افزود: اکنون سپاه درخواست کرده است نقاشي شهداي مخابرات سپاه، جايگزين نقاشي هاي داستان هاي شاهنامه شود و براساس تفاهم نامه منعقد شده جديد، مقرر شد بخشي از نقاشي ديواري هاي فعلي پاک سازي و تصاوير شهدا جايگزين آن ها شود.

عرفان تصريح کرد: با همکاري سپاه، ديوارهاي اين بنا در بولوار فردوسي همچنان منقش به روايت داستان هاي شاهنامه باقي خواهد ماند و تنها ديوارهاي قسمت بولوار خيام به تصاوير شهداي مخابرات سپاه مزين خواهد شد.

او گفت: معتقديم حماسه دفاع مقدس، ادامه همان حماسه هاي شاهنامه است و با اجراي اين طرح جديد مي خواهيم نشان دهيم حماسه در ايران همچنان ادامه دارد و متوقف نشده است.

محمد هادی عرفان در ادامه تصریح کرد: دفاع مقدس ادامه همان حماسه های شاهنامه است و این مساله ارتباطی با تقابل با ملی گرایی ندارد.

ارسال نظر

 • سلمان

  مرگ بر شاهنامه مرگ بر رستم مجوس مرگ بر آرش کمانگیر مرگ بر سهراب مرگ بر اسفندیار اینها زاییده غربن اینها شخصیتهای تهاجم فرهنگی هستند

 • ناشناس

  سلمان خان انشا الله خوب بشي معلوم حالت خرابه در ضمن شهرداري مشهد به دلايلي اين كار را انجام داده كه عوام را قدرت دركش نيست

 • ahmad

  درود بر روان بلند فردوسی و ننگ همیشگی بر دشمنان ایران و فرهنگ آریایی

 • ahmad

  درود بر روان بلند فردوسی و ننگ همیشگی بر دشمنان ایران و فرهنگ آریایی

 • جواد

  سلمان خان حضرت فردوسی هزار سال پیش ظهور امثال تو را پیش بینی کرده بود,انجا که گفته بود:
  دریغ است ایران که ویران شود

  کنام پلنگان و شیران شود
  البته ادب فردوسی اجازه نداد تا کلمات شغالان وکفتارهارا به کار برد.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار