گوناگون

چگونه خرد خرد طلا پس انداز کنیم؟

چگونه خرد خرد طلا پس انداز کنیم؟

در این نوشته روش‌هایی که می‌توانید به کمک آن‌ها به مرور زمان و با مبلغ کم طلا بخرید را به شما معرفی می‌کنیم

پارسینه: ممکن است بسیاری از ما نتوانیم در یک ماه چندین میلیون تومان را برای پس‌انداز طلا کنار بگذاریم. از سویی طلا یکی از بهترین گزینه‌ها برای پس‌انداز است و می‌تواند از سرمایه ما در برابر تورم محافظت کند و حتی سودآور باشد. در این حالت سوالی که پیش می‌آید این است که چگونه خرد خرد طلا پس انداز کنیم؟

در این نوشته روش‌هایی که می‌توانید به کمک آن‌ها به مرور زمان و با مبلغ کم طلا بخرید را به شما معرفی می‌کنیم. امیدواریم این مطلب به شما کمک کند تا امنیت مالی خود را بالاتر ببرید و همیشه پر سود باشید.

طلای آب شده را به صورت آنلاین بخرید

بهترین راه پس‌انداز خرد خرد طلا،‌ خرید طلای آب شده است. طلای آب شده به شکل خام طلا می‌گویند که از قالب‌گیری طلا‌های قدیمی و شکسته به وجود می‌آید و امروزه در بازار طلا به عنوان پشتوانه طلایی و ماده اولیه برای ساخت جواهرات به کار می‌آید.

مهم‌ترین مزیت طلای آب شده این است که می‌توانید با مبالغ بسیار کم آن را خریداری کنید؛ البته در خرید طلای آب شده به صورت حضوری ممکن است سقفی حدود ۳۰ گرم وجود داشته باشد. اما با استفاده از سامانه‌های خرید و فروش آنلاین طلا مانند tlyn.ir می‌توانید با مبالغی حتی کم‌تر از ۱۰۰ هزار تومان هم طلا بخرید.

بررسی خرید طلای آب شده برای پس‌انداز خرد

مهم‌ترین ویژگی‌ها و مزایای خرید آنلاین طلای آبشده برای پس‌انداز این موارد هستند:

 • طلای آبشده هیچ‌گونه اجرت ساختی ندارد؛ یعنی شما دقیقا به اندازه مبلغ سرمایه خود طلا خواهید داشت و مثل طلای نو یا سکه نیازی به پرداخت اجرت یا هزینه ضرب نخواهید داشت.
 • طلای آبشده را می‌توانید با وزن‌های مختلف خریداری کنید. برای مثال لازم نیست سرمایه شما به فلان تومان برسد تا بتوانید یک سکه ۱ گرمی بخرید؛ شما می‌توانید در وزن‌های مختلف و غیر رند و بر اساس سرمایه‌تان طلا بخرید.
 • حباب قیمتی طلای آب شده بسیار کم‌تر از سکه‌ها است و قیمت آن بر اساس قیمت طلای ۱۸ گرم تعیین می‌شود.
 • خرید طلای آب شده از سامانه‌های خرید و فروش آنلاین بسیار ساده است؛ نیازی نیست که به صورت حضوری به فروشگاه‌ها مراجعه کنید یا نگران حباب، اجرت ساخت یا مالیات بر ارزش افزوده باشید. به سادگی وارد سامانه می‌شوید و پس از بررسی قیمت میزان خرید خود را مشخص می‌کنید.
 • برخی از سامانه‌های آنلاین امکان تحویل طلا را برای شما فراهم کرده‌اند. پس می‌توانید به مرور زمان خرد خرد طلا پس‌انداز کنید و پس از رسیدن به گرم‌های بالا، طلای خود را تحویل بگیرید.

برای پس‌انداز طلایی سکه بخرید

سکه‌ها یکی از محبوب‌ترین انواع طلا در ایران هستند و از قدیم به عنوان کالایی برای هدیه دادن، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری انتخاب می‌شدند. خرید سکه برای پس‌انداز هنوز هم در ایران رایج است. تنوع بالای انواع سکه در ایران به مردم این اجازه را می‌دهد که برابر با دارایی خود یک نوع خاص از سکه‌های گرمی، سکه‌های بانکی یا غیربانکی را خریداری کنند.

بررسی خرید سکه برای پس‌انداز خرد خرد

گفتیم که بازار سکه در ایران بسیار پر‌طرفدار و متنوع است. اما همین موضوع می‌تواند برای شما به عنوان یک خریدار چالش ایجاد کند. باید به سراغ کدام نوع سکه بروید که عرضه و تقاضای آن منطقی باشد، حباب کمی داشته باشد و در هنگام فروش آن به مشکل نخورید؟ این سوال‌های مهم نشان می‌دهند در خرید سکه برای پس‌انداز باید این بازار را به‌خوبی بشناسید.

به‌علاوه اگر این راه را برای پس‌انداز طلا به صورت خرد خرد انتخاب کردید، به یاد داشته باشید که حباب‌ تاثیر زیادی بر قیمت سکه می‌گذارد و باید در زمانی که حباب‌ کمتر است سکه بخرید و در زمان افزایش حباب سکه بفروشید تا متضرر نشوید. هم‌چنین سکه‌ها را در جایی امن نگهداری کنید.

طلای نو را با وزن کم برای پس‌انداز بخرید

اگر اهل استفاده از جواهرات طلایی هستید، می‌توانید به مرور زمان طلای نو بخرید و آن را به عنوان یک پس‌انداز در نظر داشته باشید. برای مثال یک سرویس طلای کامل را در نظر بگیرید، یک‌بار گوشواره‌های آن را بخرید، بار بعد گردن‌بند و در نهایت انگشتر‌ها. با این کار هم یک سرویس طلای کامل را به مرور زمان خریده‌اید و هم طلا پس‌انداز کرده‌اید.

بررسی پس‌انداز طلای نو

در خرید طلای نو برای پس‌انداز باید مبلغ نسبتاً بالایی داشته باشید و نمی‌توان با مبالغ کم‌ طلای زینتی خرید؛ ولی حتی اگر برای هر خرید این میزان از پول را داشتید، باز هم باید در نظر داشته باشید که در هر بار خرید طلای نو مجبور می‌شوید هزینه‌های جانبی زیادی را بپردازید. بخشی از این هزینه‌ها عبارت‌اند از:

 • اجرت ساخت
 • مالیات بر ارزش افزوده
 • سود فروشنده

هم‌چنین اگر زمانی بخواهید طلای نو را بفروشید بنا بر عرف بازار، عیار آن کمتر محاسبه می‌شود. یعنی در هنگام این نوع خرید یک بار در خرید طلا باید هزینه‌های جانبی بپردازید و یک بار در فروش طلا که باید متضرر شوید.

طلای دست دوم بخرید

یکی دیگر از گزینه‌های رایج خرید طلای دست دوم یا به اصطلاح کارکرده است. این طلا‌ها که پیش از این یک‌بار فروخته شده‌اند را می‌توانید در طلا فروشی‌ها پیدا کنید. در این روش شما اجرت ساخت طلا را پرداخت نخواهید کرد و این یک امتیاز مثبت خواهد بود، هم‌چنین می‌توانید از پس‌انداز خود به عنوان یک زیورآلات هم استفاده کنید چون در ظاهر تفاوت طلای نو و دست دوم به هیچ وجه مشخص نیست.

بررسی پس‌انداز با خرید طلای دست دوم

بیشتر متخصصان بازار طلا خرید طلای دست دوم برای سرمایه گذاری و پس‌انداز را راهی درست نمی‌دانند. به خاطر اینکه ممکن است طلایی که می‌خرید تقلبی بوده یا عیاری پایین داشته باشد. هم‌چنین ممکن است طلا آسیب‌دیده یا دارای خط و خش باشد و شما با چشم غیر مسلح این آسیب‌ها را مشاهده نکنید.

یکی دیگر از مهم‌ترین معایب خرید طلای دست دوم این است که معمولا در فروش آن، از میزان عیار آن کمتر می‌شود. برای مثال اگر طلای دست دوم خود را با عیار ۱۸ یا ۷۵۰ خریداری کرده باشید، در هنگام فروش آن را با عیار ۷۴۰ از شما می‌خرند. این مسئله باعث می‌شود قیمت قطعه طلای شما در هنگام فروش کمتر شود و به همین خاطر ضرر کنید.

Screenshot 2024-05-11 165630

در بورس کالا طلا پس انداز کنید

در بورس ایران چندین راه برای پس‌انداز طلایی وجود دارد. برای مثال می‌توانید در هر بار پس‌انداز، گواهی سپرده شمش یا سکه بخرید، در صندوق‌های کالایی با پشتوانه طلا وارد شوید یا با استفاده از قرارداد‌های آتی و اختیار معامله پس‌انداز خود را انجام دهید. همه این روش‌ها در بورس انجام می‌شوند اما هر یک جزئیات و شرایط خاص خود را دارند که باید با آن‌ها آشنا باشید تا بتوانید بسته به نیاز و هدف خود، روش درست را انتخاب کنید.

بررسی پس‌انداز طلا در بورس

در پس‌انداز طلا در بورس مطمئن هستید که طلایی با اصالت را طی معامله‌ای شفاف می‌خرید و قابلیت تقلب در آن بسیار کم است. به علاوه در این روش می‌توانید با سرمایه‌های کم هم پس‌انداز خود را شروع کنید و نیازی به پرداخت مالیات نخواهید داشت.

البته آمار و بررسی‌ها نشان می‌دهند که سود این روش ممکن است کمتر از راه‌های دیگر باشد و لازم است در آن سرمایه‌گذار کارمزد بپردازد. هم‌چنین شما در بورس دسترسی مستقیم به دارایی خود ندارید و نمی‌توانید سوددهی آن را به طور مستقیم مدیریت کنید.

نکات خرید طلا برای پس انداز در طول زمان

تبریک می‌گوییم! همین که تصمیم گرفته‌اید در طول زمان طلا پس‌انداز کنید راهی درست برای تامین امنیت مالی را انتخاب کرده‌اید؛ با این حال پیشنهاد می‌کنیم این نکات را برای پس‌انداز خرد خرد طلا در ذهن داشته باشید:

 1. قیمت طلا را به مرور زمان بررسی کنید. می‌توانید از نمودار‌های قیمتی کمک بگیرید تا دیدی کلی نسبت به تغییرات قیمتی داشته باشید. این کار به شما کمک می‌کند تا بهترین زمان خرید و فروش طلا را پیدا کنید.
 2. هیجانی تصمیم نگیرید! بازار طلا بسته به شرایط اقتصادی و سیاسی نوسان‌های دوره‌ای زیادی را تجربه می‌کند. با این حال طلا همیشه نشان داده است که در بلند مدت یک سرمایه‌گذاری سود‌مند است. پس بلافاصله پس از نوسان‌های قیمت طلا به صورت هیجانی و بدون فکر طلا نخرید. با یک استراتژی بلند مدت در سرمایه‌گذاری و پس‌انداز طلا به سود خوبی خواهید رسید.
 3. پس از هر بار خرید طلا فاکتور رسمی آن را تحویل بگیرید و در جایی امن از آن نگهداری کنید. بهتر است نسخه‌ای اسکن شده از فاکتور‌ها را نیز به عنوان پشتیبان داشته باشید. تامین امنیت فاکتور طلا به اندازه خود قطعه طلا مهم است.
 4. بهتر است در دوره‌های معتبر آموزش خرید و فروش طلا شرکت کنید تا با دانشی دقیق پس‌انداز کنید.
 5. اگر طلا را به صورت فیزیکی دریافت می‌کنید، حتما آن را در مکانی امن مثل صندوق‌های امانی یا گاو صندوق‌ها پنهان کنید.
 6. حتما طلا را از فروشندگان معتبر و دارای مجوز خریداری کنید.

Screenshot 2024-05-11 165649

مزایای خرید طلا برای پس انداز چیست؟

همیشه شنیده‌ایم که برای پس‌انداز طلا بخریم، اما دقیقا چرا؟ پس‌انداز طلا چه مزایایی دارد؟

 • طلا از ابتدای تاریخ بشریت کالایی با ارزش شمرده می‌شده است و بسیاری از ذخایر مالی کشور‌ها بر اساس طلا تعیین می‌شود. نمودار‌های قیمت طلا در سی تا چهل سال گذشته به‌خوبی نشان می‌دهند که این فلز گرانبها همواره ارزش خود را حفظ کرده است و قیمت آن افزایش چشم‌گیری داشته است.
 • طلا می‌تواند به عنوان یک سپر در برابر تورم عمل کند. زیرا ارزش طلا نسبت به ارزش پول کاغذی معمولاً پایدارتر است و در مواجهه با تورم، ارزش طلا ممکن است افزایش یابد.
 • خرید طلا گزینه‌ای است که می‌تواند سبد سرمایه‌گذاری و پس‌انداز شما را متنوع کند. ضرب‌المثل «همه تخم‌مرغ‌هایت را در یک سبد نگذار» را به یاد بیاورید. هرچه سبد سرمایه‌گذاری شما متنوع‌تر باشد، امکان اینکه نوسانات قیمت به شما ضرر بزند بسیار کم‌تر است.

جمع‌بندی

در این نوشته به شما گفتیم چه راه‌هایی برای پس‌انداز طلا در ایران وجود دارد و سعی کردیم به این سوال پاسخ دهیم که چگونه خرد خرد طلا پس انداز کنیم. بهترین راه پس‌انداز طلا به مرور زمان و با مبالغ کم یا زیاد، طلای آب شده است که اجرت ساخت ندارد و تحت تاثیر حباب قیمتی زیادی قرار نمی‌‌گیرد. شما می‌توانید به سادگی و سرعت از طریق سامانه‌های خرید و فروش طلای آب شده به مبلغ دلخواه طلا بخرید و از این فلز گرانبها به عنوان پشتوانه مالی خود استفاده کنید.

اگر در این باره سوالی دارید آن را از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید و تجربه خود را از روش‌های پس‌انداز طلا به ما بگویید.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی پارسینه در تهیه‌ محتوای این آگهی تبلیغاتی نقشی نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار