گوناگون

ناگفته هایی از زندگی محمد علی کلی ؛ مبارز افسانه ای دنیای بوکس+ تصاویر

ناگفته هایی از زندگی محمد علی کلی ؛ مبارز افسانه ای دنیای بوکس+ تصاویر

از دهه ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰، محمد علی بدون شک بزرگترین ستاره بوکس بود. عکس‌های مبارزات افسانه‌ای او در برابر رقبای دیرینه جو فریزر و جورج فورمن بخشی از تصاویر نمادین دنیای بوکس است.

به گزارش پارسینه، پس از چندین نسل، یک ورزشکار از راه می رسد و از مرزهای عرصه خود فراتر می رود تا به یک نماد فرهنگی شایسته تبدیل شود. این ورزشکاران نخبه نشان دهنده اوج برتری ورزشی و امیدها و رویاهای لشکر هواداران خود هستند.

کفش‌های کتانی مایکل جردن هنوز هم یکی از پرفروش‌ترین کفش‌های نایک هستند. در دنیای بوکس ، یک نام بالاتر از بقیه است؛ بهترین بازیکن تاریخ بوکس، محمدعلی کلی

بزرگتر از بوکس

از دهه ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰، محمد علی بدون شک بزرگترین ستاره بوکس بود. عکس‌های مبارزات افسانه‌ای او در برابر رقبای دیرینه جو فریزر و جورج فورمن بخشی از تصاویر نمادین دنیای بوکس است.

علی به عنوان تنها قهرمان سه دوره سنگین وزن جهان با رکورد تقریباً عالی ۵۶ برد و تنها ۵ باخت به کار خود پایان داد.

 شاهکارهای حیرت انگیز محمد علی در رینگ نبود که او را به چهره ای ماندگار و الهام بخش میلیاردها نفر در سراسر جهان تبدیل کرد. این وضعیت او به عنوان یک فعال حقوق مدنی، یک سخنگوی ضد جنگ و یک سفیر بشردوستانه بود.

او تأثیرگذار اصلی هویت آفریقایی-آمریکایی و یک الگوی الهام بخش در سراسر جهان بود.

کاسیاس کلی ( محمد علی) جوان در زمانی بزرگ شد که جامعه آمریکا با موانع نژادی به ظاهر غیرقابل عبور تقسیم شده بود.

هنگامی که او دوازده ساله بود، دوچرخه اش را دزدیدند. مانند هر نوجوان ۱۲ ساله ناراحت، کاسیاس قول داد از دزد انتقام بگیرد. این باعث شد تا او بوکس را تحت هدایت افسر پلیس محلی جو مارتین کشف کند.

بوکس حرفه‌ای، با قراردادهای پردرآمد و رقابت‌های بی‌نظیر، صدا می‌زد. در اکتبر ۱۹۶۰ کاسیاس کلی اولین بازی حرفه ای خود را انجام داد. او وارد دسته سنگین وزن شد و یک روند بدون شکست را آغاز کرد که سال ها ادامه داشت

او با همان سرسختی که در رینگ به کار می برد، توانایی حریفان را به سخره می گرفت.

هنگامی که کاسیاس کلی شروع به صعود به رتبه های دسته سنگین وزن کرد، او همچنین با رهبران مذهبی برجسته ملت اسلام مانند الیجا محمد و مالکوم ایکس ارتباط برقرار کرد.

Ali_vs_frazier_elgrafico

در سال ۱۹۶۴، کاسیاس در برابر سانی لیستون، قهرمان سنگین وزن جهان، به عنوان قهرمانی دست یافت. علیرغم اینکه کاسیاس به عنوان یک بازیکن ضعیف وارد مسابقه شد، قبل از مبارزه به بازی های همیشگی خود ادامه داد و با ضربات لفظی به لیستون ضربه زد.

وقتی زنگ به صدا درآمد، بازی شاهد تلاش لیستون بود اما کاسیاس توانست پیروز شود.

"من بهترینم!" او بر سر هزاران شرکت کننده و میلیون ها تماشاگر در خانه فریاد زد. یک روز پس از کسب این عنوان، او اعلام کرد که اکنون بخشی از ملت اسلام است.

یک ماه بعد، در کنار رهبر گروه، الیجا محمد، کلی نام جدید خود را با جهان به اشتراک گذاشت: محمد علی.

 

نماد مقاومت

محمد علی به عنوان قهرمان جهان همه حریفان را شکست می داد و غیرقابل توقف به نظر می رسید. در سال‌هایی که از بوکس ( به دلیل جنگ ویتنام) منع شد، تصمیم گرفت برای دانشجویان سراسر کشور سخنرانی کند. او در مورد موضوع جنگ ویتنام و هویت آفریقایی-آمریکایی در پی جنبش حقوق مدنی صحبت کرد.

با طولانی شدن جنگ ویتنام، عموم مردم آمریکا به طرز فکر علی و مخالفت با جنگ روی آوردند. 

Muhammad_Ali_fights_Brian_London_on_August_6_1966-1024x849 (1)

در سال ۱۹۷۱، چهار سال پس از محرومیت از بوکس، دادگاه عالی ایالات متحده به اتفاق آرا به نفع محمد علی رای داد. آنها حکم زندان او را لغو کردند و گواهینامه بوکس او را بازگرداندند.

چه دادگاه و چه رینگ، محمد علی همیشه یک مبارز بود. محمد علی که در سال ۱۹۷۰ بازگشت با قهرمان دهه ۶۰ متفاوت بود.

اولین باخت او در دوران حرفه ای خود در سال ۱۹۷۱ به قهرمان سنگین وزن، جو فریزیر بود. اما این فقط یک شکست موقت بود. مرحله دوم زندگی حرفه ای او مسابقات بوکس فراموش نشدنی را به همراه داشت.

در سال ۱۹۷۹، علی بر خلاف توصیه‌های پزشکان و مربیان خود رقابت می‌کرد. این منجر به شکست نهایی او در برابر لری هلمز در سال ۱۹۸۰ شد و پس از آن محمد علی اعلام کرد که از بوکس بازنشسته شده است.

یک میراث افسانه ای

اگرچه دوران ورزشی او به پایان رسیده بود، اما کاریزما مغناطیسی محمد علی او را در دید عموم نگه داشت. او حتی پس از اینکه به بیماری پارکینسون مبتلا شد و به وضوح علائم را تجربه کرد، به ظاهر شدن برای اهداف بشردوستانه و خیریه ادامه داد.

در سال ۱۹۹۰ به عنوان سفیر صلح خدمت کرد. و با صدام حسین دیکتاتور عراق دیدار و درباره آزادی گروگان های آمریکایی مذاکره کرد.

در سال ۲۰۰۲، محمد علی به عنوان پیام آور صلح سازمان ملل از افغانستان جنگ زده بازدید کرد.

محمد علی در سال ۲۰۱۶ در سن ۷۴ سالگی به دلیل بیماری تنفسی در آریزونا درگذشت.

نفوذ علی همیشه سایه ای طولانی بر بوکس خواهد افکند و بسیاری از دستاوردهای قابل توجه او در خارج از رینگ نیز شایسته ستایش هستند.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار