گوناگون

تحلیل‌گر صهیونیست:اسرائیل به بن بست رسیده است

 تحلیل‌گر صهیونیست:اسرائیل به بن بست رسیده است

یک تحلیل‌گر صهیونیست اعتراف کرد بعد از گذشت ۹ ماه از جنگ که ظاهرا هدف نهایی آن آزادی تمامی ربوده شدگان بود، اسرائیل به بن بست رسیده و هیچ راه برون رفتی در افق دیده نمی‌شود.

به گزارش پارسینه به نقل از تسنیم، شالوم بن حنان افسر عالی‌رتبه سابق شاباک در تحلیلی که اخیر در پایگاه خبری آیس منتشر شده، اعلام کرد، حمله زمینی به مراحل پایانی خود نزدیک می‌شود و براساس برنامه باید وارد مرحله عملیات لاک پشتی بشویم، در مرحله سوم حملات بر پایه اطلاعات امنیتی و جاسوسی انجام می‌شود، در حالی که مذاکرات هم به بن بست خورده است و البته هیچ علامتی مبنی بر ضعف جنبش حماس و عقب نشینی‌اش از خواسته هایش به ویژه توقف کامل جنگ به چشم نمی‌خورد.

این افسر عالیرتبه سابق شاباک ادعا کرد، سرسختی یحیی السنوار نباید افرادی را که از مذاکرات طولانی و دشوار با حماس در توافقات سابق اطلاع دارند، غافلگیر کند.

توافق مبادله شالیت 5 سال به طول انجامید، در آن صدها پیش نویس و لیست بین دو طرف رد و بدل شد، شاید رهبر حماس (السنوار) که در آن زمان پشت میله‌های زندان اسرائیل نشسته بود، راضی به موافقت شود.

او حتی آخرین پیشنهاد را که در بر گیرنده 1000 اسیر فلسطینی از جمله شخصیت‌های برجسته و رهبران حماس بود را هم نپذیرفت اما بالاخره بعد از فشارهای اعمال شده آن را قبول کرد ولی در حین خروج از زندان به بقیه زندانیان قول داد آزادی آنها در اولویت حماس باقی بماند.

تحلیل‌گر امنیتی صهیونیست در ادامه می‌نویسد: السنوار به قول خود عمل کرد، شاهد سرسختی حماس در بازگرداند اجساد نظامیان اسرائیلی آرون شائول و هدار گولدین و دو اسرائیلی دیگر طی 9 سال مذاکره بودیم.

بارها میانجی‌ها نشست‌ها و مذاکراتی را انجام دادند و از السنوار شنیدند که بهای این مبادله پاکسازی کامل زندان‌ها است، مردی که جایگاه حامی مسجدالاقصی در عملیات نگهبان دیوار (شمشیر قدس)  را به دست آورده بود امروز مصمم است که نام خود را به عنوان آزادیبخش اسرای فلسطینی در تاریخ جاودان کند.

امروز السنوار و جنبش تحت امرش پیشنهادهایی در سقف پایین تر را نخواهند پذیرفت، کسی که بر سر چند جسد هیچ نرمشی از خود نشان نداد، چرا باید وقتی 120 برگ برنده در اختیار دارد، نرمش از خود نشان دهد، این بار دیگر فقط آزادی اسرا در میان نیست بلکه دست آوردهای دیگری هم هستند که می‌توانند به تقویت حضور حماس در نوار غزه و تقویت مبارزه آنها کمک کنند هم مطرح می‌شود.

جنگ سمحات تورات (عملیات طوفان الاقصی) یک شکست تمام عیار و شدید برای اسرائیل است و تنها راه پیش روی اسرائیل ادامه فشار نظامی است... اما حماس هم به این نتیجه رسیده است که افزایش فشارهای داخلی و خارجی بر اسرائیل در شرایطی که این گروه همچنان روی پای خود ایستاده، شرایط را به سوی پایان جنگ بدون دادن امتیازی در توافق مبادله اسرا، نزدیک می‌کند، گرچه اسرائیل هم باید راهی برای اثبات اشتباه بودن این اعتقاد پیدا کند.. بدون یافتن اقداماتی راهگشا بسیار دشوار است که ببینیم حماس از مواضع خود در مذاکرات عقب نشینی کند، همانطور که تا به امروز هم همین را ثابت کرده است.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار