گوناگون

این خودروی زرهی، زره پوش محبوب تفنگداران دریایی آمریکا است+ عکس

این خودروی زرهی، زره پوش محبوب تفنگداران دریایی آمریکا است+ عکس

تفنگداران دریایی بر روی تجهیزات سبک و تندرو حساب ویژه ای باز می کنند و یکی از بهترین نمونه ها خودروی زرهی سبک LAV – ۲۵ است.

به گزارش پارسینه و به نقل از روزیاتو، خودروی زرهی LAV – ۲۵ یا Piranha که یک خودروی زرهی سبک بود و توسط پیمانکار دفاعی سوئیسی Mowag توسعه داده شده بود. پیرانا ۶.۴ متر طول و ۲.۷ متر ارتفاع داشت. این زره پوش به لطف موتور دیزلی توربوشارژ V – ۶ خنک شونده با مایع و وزن ۱۴ تن، سریع و پاسخگو بود. به این ترتیب نسبت قدرت به وزن ۲۱ اسب بخار در هر تن و نهایت سرعت ۹۹.۲ کیلومتر در ساعت در اختیار این زره پوش قرار می گیرفت. کف این زره پوش ۵۰ سانتیمتر از زمین فاصله داشت که تحرک آفرودی خوبی به آن می داد. این زره پوش می توانست از شیب ۶۰ درصد، مانع عمودی نیم متری و یک گودال ۲ متری عبور کند.

برجک پیرانا به یک توپ خودکار M۲۴۲ بوشمستر مجهز است، همان توپی که در زره پوش جنگی پیاده نظام M۲ برادلی ارتش استفاده می شود. M۲۴۲ حداکثر برد موثر ۱.۹۲ کیلومتر دارد و برای شلیک دقیق در حین حرکت تثبیت شده است. این توپ می تواند هم گلوله با قدرت انفجاری بالا (HEI) را برای درگیر با پیاده نظام و اهداف نرم، و هم گلوله ضد زره (APDS) را برای استفاده علیه خودروهای زرهی شلیک کند. تسلیحات ثانویه این زره پوش شامل یک مسلسل کواکسیال M۲۴۰ نصب شده به صورت کواکسیال است.

این خودروی زرهی، زره پوش محبوب تفنگداران دریایی آمریکا است+ عکس

وزن سبک LAV و فرم نسبتاً جمع و جور آن باعث شده تا به راحتی قابل حمل باشد. یک هواپیمای ترابری C – ۱۳۰ هرکولس می تواند یکی از آن ها را به صورت داخلی حمل کند و یک هلیکوپتر بالابر سنگین CH – ۵۳ Sea Stallion می تواند یکی از آن ها را به صورت خارجی حمل نماید، جایی که یکی از این زره پوش ها به وسیله کابل به زیر آن متصل شده است. LAV – ۲۵ می تواند از طریق شناور LCAC نیروی دریایی ایالات متحده و قایق های لندینگ کرافت (LCU) از یک کشتی آبی خاکی در دریا به ساحل به ساحل برود. با نصب یک باله حاشیه ای و تکیه بر پیشرانه های نصب شده روی بدنه، LAV می تواند با سرعت ۱۰ کیلومتر در ساعت از موانع آبی عبور کند.

LAV – 25 یکی از پرکاربردترین سلاح ها در زرادخانه پنتاگون است. این خودرو خدمتی طولانی و فوق العاده طولانی – ۴۰ سال – داشته و قرار است در دهه ۲۰۳۰ با یک خودروی شناسایی متحرک جدید جایگزین شود. در عین حال, ترکیب سرعت و قدرت آتش LAV, همراه با توانایی استثنایی آن برای استقرار در سراسر جهان به سرعت, آن را به یک دارایی ایده آل برای هر نیروی واکنش سریع تبدیل می کند.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار