گوناگون

مودیز رتبه اعتباری اسرائیل را کاهش داد

مودیز رتبه اعتباری اسرائیل را کاهش داد

موسسه اعتبارسنجی مودیز خبر بسیاری ناگوارای را برای اسرائیل فرستاد. این موسسه برای اولین بار در حدود ۳دهه اخیر رتبه اعتباری اسرائیل را کاهش داد.

به گزارش فارس، مؤسسه اعتبارسنجی مودیز برای نخستین بار از زمان پیوستن اسرائیل به طرح درجه‌بندی این موسسه رتبه اعتباری این رژیم را به A2 کاهش داده است.  

پایگاه اسرائیل‌هیوم نوشته که این کاهش رتبه به معنی منفی شدن چشم‌انداز اقتصاد اسرائیل در اثر جنگ در غزه است و به معنای آن است که این تنزل رتبه ممکن است ادامه داشته باشد.

کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل گزارش داده رایزنی‌های مقام‌های این رژیم با مودیز برای کاهش ندادن رتبه اعتباری اسرائیل فایده‌ای نداشته است.

پایگاه اسرائیل‌هیوم اقدام مودیز را «بدترین سناریو» برای کابینه «بنیامین نتانیاهو» توصیف کرده و نوشته از سال ۱۹۹۵ که اسرائیل به این رتبه‌بندی پیوسته این نخستین بار است که رتبه اعتباری‌اش افت می‌کند.

طبق این گزارش، مودیز  در متنی با لحن تند و انتقادی نوشته که سطح مخاطرات ژئوپولتیک، به ویژه مخاطرات امنیتی در میان‌مدت و بلندمدت برای اسرائیل بالا ارزیابی می‌شود.

علاوه بر این، اسرائیل ممکن است بعد از اتمام کار دولت ائتلافی دورانی از آشوب‌های سیاسی داخلی را تجربه کند.

از نظر این موسسه، افزایش مخاطرات امنیتی در اسرائیل به افزایش مخاطرات اقتصادی-اجتماعی در فلسطین اشغالی نیز مرتبط است و این مسئله موسسات مالی اسرائیل را تضعیف خواهد کرد.

در بخشی از گزارش مودیز همچنین آمده است که «خطر بالارفت تنش، به ویژه درگیری با حزب‌الله در شمال اسرائیل بالا است.»

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس در روز هفتم اکتبر (۱۵ مهرماه) در پاسخ به بیش از هفت دهه اشغال فلسطین و نزدیک به دو دهه محاصره غزه و زندان و شکنجه هزاران فلسطینی عملیات موسوم به «طوفان الاقصی» را آغاز کرد.

این عملیات یکی از مرگبارترین حملات علیه این رژیم بود. مبارزان حماس در چند نقطه از حصارهای مرزی به داخل اراضی اشغالی نفوذ کردند، به روستاها یورش بردند و علاوه بر کشتن شمار زیادی از اسرائیلی‌ها، شماری از آن‌ها را به اسارت گرفتند. گزارش‌ها حاکی است که حماس در حال حاضر ۱۳۶ اسیر اسرائیلی را در غزه نگهداری می‌کند.

رژیم صهیونیستی در پاسخ به این عملیات، حملات سنگینی را علیه غزه آغاز کرد و این منطقه را تحت محاصره کامل قرار داد. نزدیک به ۲۸ هزار فلسطینی تا کنون در حملات اسرائیل در غزه به شهادت رسیده‌ و ده‌ها هزار نفر دیگر زخمی شده‌اند.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار