گوناگون

ارتشی از جنگنده‌های پیشرفته F-۳۵ آمریکایی در راه یونان+ عکس

ارتشی از جنگنده‌های پیشرفته F-۳۵ آمریکایی در راه یونان+ عکس

وزارت امور خارجه آمریکا با فروش ۸.۶ میلیارد دلاری جنگنده‌های پیشرفته F-۳۵ به یونان، موافقت کرده‌است.

به گزارش پارسینه و به نقل از خبر آنلاین؛ لاکهید مارتین F-۳۵، یک خانواده آمریکایی از هواپیماهای جنگی چندمنظوره تک سرنشین، تک موتوره و رادارگریز در همه شرایط آب و هوایی است که برای انجام ماموریت‌های برتری هوایی و تهاجمی ساخته شده‌است.

این گروه از جنگنده‌ها قادر به جنگ الکترونیک و قابلیت‌های اطلاعاتی، نظارتی و شناسایی هستند. لاکهید مارتین پیمانکار اصلی F-۳۵ است و نورثروپ گرامن و بی‌ای‌ئی سیستمز شرکای اصلی آن هستند. F-۳۵ سه مدل اصلی دارد: اف-۳۵ اِی با توان نشست و برخاست متعارف، اف-۳۵ بی با توان برخاست عمودی و نشست عمودی و اف-۳۵ سی با توان ناونشینی.

پروژه طراحی و تولید F-۳۵ در نوع خود بزرگ‌ترین و پرهزینه‌ترین پروژه در تاریخ نظامی جهان است. دولت آمریکا هزینه نهایی این پروژه را یک تریلیون دلار برآورد کرده‌است. F-۳۵ نوع توسعه‌یافته هواپیمای X-۳۵ است. X-۳۵ جنگنده‌ای بود که توسط لاکهید مارتین برای رقابت در پروژه «جنگنده تهاجمی مشترک» ساخته شد.

گفته شده‌است که F-۳۵ می‌تواند از رادارها بگریزد و شناسایی نشود در سه مدل ساخته شده‌است. ارزش هر جنگنده F-۳۵ بالغ بر تقریباً ۱۰۰ میلیون دلار برآورد می‌شود.

ارتشی از جنگنده‌های پیشرفته F-۳۵ آمریکایی در راه یونان+ عکس

جنگنده F-۳۵ به عنوان یک جنگنده نسل پنجم دارای ویژگی‌های منحصر به فرد و ارتقای ویژگی‌های جنگنده‌های نسل قبل است؛ F-۳۵ از قابلیت پنهانکاری بالایی برخوردار است. طراحان این جنگنده از آخرین و پیشرفته‌ترین روش‌ها برای کاهش بازتاب راداری و کاهش تشعشعات فروسرخ در طراحی F-۳۵ استفاده کرده‌اند. توانایی پنهانکاری در کنار آگاهی وضعیتی بالا توانایی دید اول و شلیک اول را برای F-۳۵ فراهم می‌آورد و به بقاپذیری این جنگنده در میدان نبرد کمک شایانی می‌کند.

هر سه مدل جنگنده F-۳۵ توان رسیدن به زاویه حمله ۵۰ درجه‌ای در سرعت ۱٫۶ ماخ را دارا هستند. این درحالی است که جنگنده‌های نسل قبل همچون F-۱۶ و F-۱۸ تنها توان رسیدن به زاویه حمله ۳۰ درجه‌ای را دارا هستند. زاویه حمله بالا توان مانورپذیری و عدم واماندگی را به شدت افزایش می‌دهد. طراحی و سامانه کنترل پروازی مدرن ب-۳۵ از دلایل اصلی دست‌یابی به زاویه حمله بالا در این جنگنده هستند. F-۳۵ اولین جنگنده آمریکایی است به صورت عملیاتی از سامانه فرمان‌های صوتی (DVI) استفاده خواهد کرد.

F-۳۵ از یک نمایشگر یکپارچه در داخل کابین خلبان استفاده می‌کند. این نمایشگر لمسی با رابط کاربری سامانه عامل F-۳۵ هماهنگ بوده و خلبان توان سفارشی‌سازی اطلاعات بر روی نمایشگر را دارد.

یکی از ویژگی‌های F-۳۵ یکپارچگی بال و بدنه آن است؛ بدین معنی که ساختار بال با بدنه یکپارچه است و به داخل بدنه فرومی‌رود. این ویژگی باعث کاهش سطح مقطع راداری و همچنین افزایش قدرت حمل تسلیحات بر زیر بال‌ها می‌شود.

منبع: defensenews

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار