گوناگون

شبه جزیره کره در آستانه جنگی تمام عیار

شبه جزیره کره در آستانه جنگی تمام عیار

مقام‌های کره شمالی به دستور رهبر این کشور بنایی که به عنوان نماد اتحاد مجدد با کره جنوبی در شهر پیونگ یانگ وجود داشت را تخریب کرده‌اند.

به گزارش فارس از تخریب بنایی در پایتخت کره شمالی که نماد آشتی و اتحاد مجدد این کشور به شمار می‌رفت به دستور «کیم جونگ اون»، رهبر این کشور خبر داد.

رهبر کره شمالی چند روز پیش کره جنوبی را «دشمن اصلی» کشور خود خوانده و تاکید کرد که اتحاد مجدد دو کره دیگر امکانپذیر نیست.

پایگاه خبری «ان.کی نیوز» که مقر آن در شهر سئول واقع است گزارش داد تصاویر ماهواره‌ای گرفته شده در روز سه شنبه از شهر پیونگ یانگ نشان دادند بنایی به شکل طاق که به عنوان نمادی برای اتحاد مجدد دو کره بعد از یک اجلاس مهم سران این کشور در سال 2000 تکمیل شد تخریب شده و دیگر دیده نمی‌شود.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» کیم جونگ اون 9 روز قبل در یک سخنرانی در «مجلس عالی خلق» کره شمالی این بنا را که با نام غیررسمی «طاق اتحاد مجدد» شناخته می‌شد «کریه المنظر» خوانده و دستور داد قانون اساسی کره شمالی اصلاح شده و در آن از کره جنوبی تحت عنوان «دشمن شماره یک اصلی تغییر ناپذیر» کشورش یاد شود.

در اسناد رسمی دولت کره جنوبی از این بنا رسما تحت عنوان «بنای سه منشور اتحاد مجدد ملی» که 30 متر ارتفاع داشته و نماد سه منشور «اتکا به خود، صلح و همکاری ملی» است یاد شده است.

مجلس کره شمالی بعد از سخنرانی هفته گذشته کیم جونگ چند سازمان دولت پیونگ یانگ که برای چندین دهه در حوزه تعاملات با سئول مسئولیت داشتند را منحل کرد.

رهبر کره شمالی روز دهم دی ماه گذشته نیز در سخنرانی در اختتامیه اجلاس عمومی پنج روزه کمیته مرکزی حزب حاکم پس از آنکه دستور پرتاب سه ماهواره نظامی دیگر در سال ۲۰۲۴ را صادر کرد گفت که روابط پیونگ‌یانگ-سئول به روابط دو کشور متخاصم و در حال جنگ تبدیل شده است.

کیم ضمن تاکید بر لزوم تقویت قدرت نیروی دریایی کشورش بیان داشت که کره جنوبی را همتایی برای آشتی و اتحاد در نظر نخواهد گرفت.

کیم جونگ اون اظهار داشت: «سئول، کره شمالی را دشمن اصلی خود اعلام کرده است. حزب کارگر نیز به این نتیجه رسیده که اتحاد با کره جنوبی ممکن نیست».

 

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار