گوناگون

بورس در پسا انتخابات


بورس در پسا انتخابات

طبیعتا مشخص شدن نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری می‌تواند تا حدودی، سمت و سوی سیاست‌های مالی، پولی و تجاری را مشخص کند

به گزارش پارسینه به نقل از دنیای اقتصاد، انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران، از مهم‌ترین رویداد‌های اثرگذار بر وضعیت بازار سهام است.

طبیعتا مشخص ‌شدن نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری می‌‌تواند تا حدودی، سمت‌و‌سوی سیاست‌های مالی، پولی و تجاری را مشخص کند. بورس تهران در دو هفته اخیر با رشد نسبی قیمت‌‌ها همراه شده است. بررسی‌‌ها نشان می‌‌دهد که بازار سهام بعد از انتخابات سال ۹۲ و ۱۴۰۰ رشد قابل ‌توجهی را تجربه کرده است. در انتخابات۹۶، اما داستان متفاوت بود و برخلاف دوره‌های دیگر در یک ماه پس از انتخابات، شاخص کل با افت ۱.۸۴ درصدی همراه شد.

 

برای دومین هفته متوالی در هفته گذشته، شاخص‌کل بورس با افزایش همراه شد. آخرین‌باری که شاخص‌کل بورس توانسته بود دو هفته متوالی، بازدهی هفتگی مثبت را به‌ثبت برساند، به فروردین سال‌جاری بازمی‌گردد. همچنین در هفته‌ای که گذشت، شاخص هموزن نیز رشد داشت تا این شاخص نیز به مانند شاخص‌کل، دومین رشد هفتگی خود را تجربه کند. آخرین‌باری که شاخص هموزن توانسته بود دو هفته متوالی با افزایش ارتفاع همراه شود، به دی ماه سال‌گذشته بازمی گردد.

 

معاملات هفته گذشته بورس تهران با رشد نماگر‌های سهامی همراه شد. در هفته قبل، شاخص‌کل با رشد ۰.۷۴‌ درصدی همراه شد. شاخص هموزن نیز در هفته گذشته ۰.۲۶‌درصد افزایش ارتفاع داشت، اما برخلاف این دو شاخص، شاخص‌کل فرابورس با افت همراه شد و ۰.۶۶‌ درصد از ارتفاع خود را از دست داد. همچنین در هفته گذشته، هزار و ۵۶۹‌ میلیارد‌ تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد و ارزش معاملات خرد بازار نیز در کانال ۲‌ هزار و ۲۰۱‌ میلیارد تومانی قرار گرفت.

مسیر آتی سهام

خوش‌بینی‌هایی که در دو هفته اخیر در بازار سهام شکل‌گرفته، سبب‌شده تا سهامداران به ادامه مسیر معاملات در هفته‌های آتی امیدوار باقی‌بمانند. بورس بعد از ریزش فجیعی که در سال ‌۹۹ تجربه کرد، هیچ‌وقت نتوانست به‌عنوان یک بازار شفاف، جریان نقدینگی را به‌طور دائمی به‌سوی خود رهنمون سازد. مقایسه آمار بازدهی بازار‌ها بعد از سال‌۹۹ نشان می‌دهد که بازار سهام نه تنها در جدال کسب بازدهی، قافیه را به دیگر بازار‌های دارایی واگذار کرده، حتی نتوانسته تورم عمومی چند سال‌اخیر را پوشش دهد و از این جهت، یک بازار بازنده در سنوات اخیر لقب گرفته‌است.

به‌نظر می‌رسد اگر وضعیت و تکلیف صندلی ریاست‌جمهوری «آن‌طور که بورس‌بازان می‌خواهند رقم بخورد» می‌توان پس از مدت ها، نظاره گر روز‌های خوب بورس تهران بود و رشد قابل‌توجهی را در نماگر‌های سهامی شاهد بود. به هر روی باید منتظر ماند تا تکلیف شمارش آرای انتخابات ریاست‌جمهوری مشخص شود تا بتوان سناریو‌های آتی بازار را به‌طور دقیق مورد موشکافی قرار داد، اما واضح و مبرهن است که مسیر آتی تالار شیشه‌ای را پیروز نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری مشخص خواهد کرد.

نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری به حدی بر جریان عرضه و تقاضا در بورس تاثیرگذار خواهد بود که می‌توان گفت اگر بتوان دو روی سکه این موضوع را ترسیم کرد، در یک سمت آن نزول شاخص‌کل به زیر کانال ۲‌ میلیون واحدی و در سمت دیگر آن دستیابی به شاخص ۳‌میلیون‌واحدی قرار خواهد گرفت. بورس فعلا و در دو هفته اخیر با محافظه کاری نسبی به سمت سقف تاریخی اردیبهشت سال‌گذشته و متعاقبا شاخص ۳‌میلیونی حرکت کرده‌است و اگر نتیجه انتخابات به‌نحوی باشد که نظر دو هفته اخیر بورس‌بازان را تایید کند، بورس می‌تواند هر دو هدف مذکور را در مدت کوتاهی محقق کند و نیم نگاهی به ارتفاعات بالاتر نیز داشته‌باشد.

بورس و انتخابات سال‌گذشته

انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران، از مهم‌ترین رویداد‌های اثرگذار بر وضعیت بازار سهام است. طبیعتا مشخص شدن نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری می‌تواند تا حدودی، سمت و سوی سیاست‌های مالی، پولی و تجاری را مشخص کند و مسیر آتی هریک از این پارامتر‌های مذکور نیز به‌شدت بر شرایط حاکم بر بازار سهام اثرگذار است. بورس تهران نیز در دو هفته اخیر با رشد نسبی قیمت‌ها همراه شده است و بسیاری از سهامدارانی که در سنوات اخیر در تالار شیشه‌ای به مرز استیصال و درماندگی رسیده‌اند، امیدوارند که بازار با مشخص شدن نتیجه انتخابات با تداوم رشد قیمت‌ها همراه شود. بررسی سوابق تاریخی تغییرات شاخص‌کل بورس در یک ماه پس از انتخابات ریاست‌جمهوری در چهار دوره اخیر نشان می‌دهد رشد بازار پس از انتخابات سال‌۹۲ و ۱۴۰۰ قابل توجه بوده است.

در یک ماه پس از انتخابات سال‌۸۸، بازار تغییر چندانی در کلیت خود تجربه نکرد و شاخص‌کل رشد اندک ۰.۱‌درصدی را در یک ماه تجربه کرد. سال‌۹۲ با وعده‌های تلاش برای از سرگیری روابط با غرب مقارن بود و این موضوع سبب شد تا بازار سهام نیز به دلایلی مانند احتمال سرمایه‌گذاری خارجی و رفع تحریم‌ها، با رشد فوق‌العاده‌ای در یک ماه پساانتخابات و شاخص‌کل با رشد ۱۹.۳‌ درصدی همراه شود. اما در انتخابات ۹۶، داستان متفاوت بود و برخلاف دوره‌های دیگر در یک ماه پس از انتخابات، شاخص‌کل با افت ۱.۸۴‌ درصدی همراه شد.

در آخرین انتخابات نیز در سال ‌۱۴۰۰، در یک ماه پس از انتخابات، شاخص رشد ۱۴.۲‌ درصدی داشت. بعد از ریزش فجیع بورس تهران در سال‌۹۹، در مناظرات و تبلیغات انتخاباتی سال ‌۱۴۰۰، موضوع بورس در راس توجه نامزد‌های ریاست‌جمهوری قرار گرفت و بعد از مشخص شدن نتایج انتخابات، انتظار می‌رفت که سیاست‌های پولی و مالی و تصمیم‌گیری‌ها به سمتی هدایت شود که اوضاع بورس بهبود پیدا کند.

2108965_234

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار