گوناگون

قرارداد‌های شغلی میان کارگر و کارفرما الکترونیک شد

قرارداد‌های شغلی میان کارگر و کارفرما الکترونیک شد

همزمان با رونمایی از سامانه‌های احراز هویت و ثبت قرارداد شغلی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از این پس عقد هرگونه قرارداد میان کارگران و کارفرمایان به صورت الکترونیک انجام می‌شود.

به گزارش پارسینه به نقل از روزنامه اطلاعات، علی حسین رعیتی فرد معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دیروز در تشریح فرآیند الکترونیک شدن قراردادهای شغلی به خبرنگاران گفت: هر کارفرمایی که خواهان بکارگیری نیروی شغلی در محیط کارگاهی خود باشد، از این پس می  تواند با مراجعه به سامانه جامع روابط کار به نشانی  https://prkar.mcls.gov.irمتن قرارداد شغلی با نیروی کار خود را تنظیم و بارگذاری کند.

این قرارداد پس از تنظیم الکترونیک از طریق همین سامانه به اطلاع کارگر مذکور رسیده و درصورت تأیید وی به صورت خودکار در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان سند رسمی به ثبت می رسد.

گزارش خبرنگار ما می افزاید: کارفرمایان با ورود به این سامانه باید تمامی مشخصات نیروی کار مورد نظر، مدت قرارداد،  دستمزد و سایر جزئیات رابطه شغلی با وی را بارگذاری کنند. کارگران هم با ورود به این سامانه می توانند جزئیات قرارداد شغلی خود را پیش از ثبت نهایی بررسی و در صورت مغایرت با توافقات اولیه، دوباره برای کارفرما ارسال کرده تا پس از اصلاح و تایید طرفین در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به صورت نهایی ثبت شود.

 

معاون وزیر کار گفت: این سامانه موجب شفافیت رابطه شغلی میان کارگران و کارفرمایان می  شود و امکان تهدید اخراج یا اخذ سفته و.. را از بین برده و زمینه عقد قراردادهای سفید امضا را هم کاهش می دهد‌. از طرف دیگر با راه اندازی این سامانه، قطعا قرادادهای جعلی و مشکل‌دار از بین خواهد رفت و دعاوی در ادارات کار کاهش خواهد داشت.

وی گفت: ثبت قرارداد شغلی در این سامانه فعلا برای کارفرمایان الزامی نیست ولی به یقین ثبت الکترونیک قراردادها در وزارت کار، جلوی سوء استفاده هریک از طرفین از مفاد قرارداد را خواهد گرفت و امکان رسیدگی سریع و مستند به دعاوی را فراهم می کند.

 به گفته رعیتی فرد، بازرسان ادارات کار اهرم اجرایی و الزام واحدهای کارگری به پُر کردن مفاد قرارداد شغلی در این سامانه هستند. علاوه بر این براساس ماده 192 قانون کار، کارفرمایان موظفند نسخه قرارداد شغلی با کارگران را در اختیار ادارات کار قرار دهند و استفاده از این شیوه الکترونیک موجب شفافیت، اطمینان حقوقی، تسهیل آمارگیری و تسریع در برنامه ریزی می شود.

گزارش خبرنگار ما می افزاید، دیروز همچنین از سامانه حوادث کار رونمایی شد. در این سامانه هر کارگر یا اعضای خانواده‌اش می‌تواند حوادث شغلی خود را ثبت کند و حتی اگر کارفرما آن را ثبت نکند، این سامانه امکان درج اطلاعات و راستی آزمایی دارد.

از سوی دیگر سامانه نظارت و بازرسی محیط کار که دیروز در حضور خبرنگاران رونمایی شد، تمامی  بازرسی های قانونی از محیط کار را هوشمند می‌کند و اجازه اعمال نفوذ و ایجاد منافع غیرقانونی را می‌گیرد. سامانه مزبور خدمات دولتی به کارگران و کارفرمایان را تسریع می کند و هزینه اجرای خدمات را برای دولت کاهش می دهد و امکان رصد دائمی کارگاه های شغلی را برای وزارت کار فراهم می‌کند.

معاون وزارت کار همچنین دیروز از سامانه ثبت مشاغل سخت و زیان آور در حضور خبرنگاران رونمایی کرد.این سامانه امکان کنترل، تنظیم و حذف افراد من غیر حق مشمول را فراهم می‌کند.

به گزارش خبرنگار ما، در این سامانه فرم درخواست احراز شغل سخت و زیان آور به صورت الکترونیک در اختیار متقاضیان قرار می گیرد و کارگران متقاضی پس از ثبت درخواست و بارگذاری اسناد در این سامانه بدون مراجعه حضوری به ادارات کار می توانند از رأی اعضای کمیسیون تعیین شغل سخت و زیان آور بهره مند شوند.

بدیهی است از این پس ملاک بهره مندی از مزایای مشاغل سخت و زیان آور در صندوق  های بازنشستگی، تأییدیه اعضای کمیسیون مذکور در این سامانه است.

 رعیتی فرد گفت: هم اینک 60 کمیته تعیین مشاغل سخت و زیان آور(شامل 30 کمیته بدوی و 30 کمیته تجدیدنظر) در سطح کشور فعال است و کارگران متقاضی  در مشاغل گروه (الف) یا (ب) از این پس موظفند درخواست احراز خود را به همراه اسناد و مدارک لازم صرفاً در این سامانه بارگذاری کنند.این سامانه هم اینک در استان های البرز و قزوین فعال است و ظرف چند روز آینده در سراسر استان ها فعال می شود.

وی با اشاره به فعالیت مجدد کمیته های حفاظت فنی در واحد‌های کارگری مشمول گفت:  تمام واحدهای بالای ۲۵نفر کارگر باید کمیته حفاظت فنی داشته باشند. حتی کارمندان هم مشمول اجرا و برخورداری از حفاظت فنی می‌شوند.

معاون وزارت کار اضافه کرد: با توجه به اینکه عمده حوادث ما در واحد‌های زیر ۱۰نفر رخ می‌دهد. مرکز تحقیقات حفاظت فنی ما برنامه‌ای را طراحی می‌کند که کارگاه‌های زیر ده نفر هم مشمول آموزش‌های حفاظت فنی شدند. از یک میلیون و ۳۰۰هزار کارگاه کشور ۸۷درصد کارگاه‌های ما زیر ۱۰نفر هستند که با حضور مدیرکل کار استان‌ها با کمک شرکای اجتماعی باید به این کارگاه‌ها آموزش حفاظتی بدهند.

 معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی هم در این نشست اعلام کرد: اکیپ 4 نفره زنان کارگر کوهنورد ایران برای نخستین بار موفق به فتح قله 5137 متری آرارات در کشور ترکیه شد و دیروز با موفقیت به میهن بازگشت.  محمد چکشیان با ارائه گزارشی از پیشرفت فعالیت های فرهنگی و ورزشی جامعه کارگری در 3 سال اخیر گفت: بنا داریم برای نخستین بار لیگ سراسری تنیس روی میز جامعه کارگری را از ماه آینده در اصفهان برگزار کنیم.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار