گوناگون

سخنگوی سازمان امور مالیاتی:

مدیرعامل و اعضای هیات مدیره یک بانک ممنوع‌الخروج شدند


مدیرعامل و اعضای هیات مدیره یک بانک ممنوع‌الخروج شدند

سخنگوی سازمان امور مالیاتی گفت:مدیرعامل و اعضای هیات مدیره یکی از بانک‌های کشور ممنوع‌الخروج شدند چراکه از ارائه اسناد و در پاسخ به استعلام اطلاعات تراکنشی که برای جلوگیری از فرار مالیاتی برخی از مودیان که از مشتریان این بانک بودند، خودداری کردند.

پارسینه: مهدی موحدی بکنظر درباره  ممنوع‌الخروجی مدیرعامل و هیات مدیره یک بانک به دلیل مالیات و آخرین اقدامات این بانک برای اصلاح رویه و تغییر دستور و حکم اظهار داشت: ماده 202 قانون مالیات‌های مستقیم امکانی را فراهم می‌کند که بتوان با تمسک به این ماده و همچنین سایر ظرفیتی که قانون مالیات‌های مستقیم در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار داده، این سازمان مانع از خروج بدهکاران مالیاتی از کشور شود. از این رو تمام مسئولان، مدیران و اشخاص حقوقی که به نوعی از ایجاد شرایطی که جلوی فرار مالیاتی را می‌گیرند، استنکاف کنند، مشمول اعمال این قانون می‌شوند و اگر چنین اتفاقی رخ داد سازمان امور مالیاتی برای جلوگیری از بدهکاران مالیاتی و برای وصول بدهی مالیاتی شرایط سختی را برای متخلفان ایجاد می‌کند.   

وی ادامه داد: همین موضوع منجر به این شد که در مورد اخیر مدیرعامل و اعضای هیات مدیره یکی از بانک‌های کشور ممنوع‌الخروج شوند چراکه از ارائه اسناد و در پاسخ به استعلام اطلاعات تراکنشی که برای جلوگیری از فرار مالیاتی برخی از مودیان که از مشتریان این بانک بودند، خودداری کردند و نسبت به ارایه اطلاعات تراکنش‌های بانکی افراد مشکوک به فرار مالیاتی استنکاف کردند.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه مدیران یک بانک خصوصی کشور از ارایه اطلاعات تراکنش‌ مشتری‌های خود به سازمان امورمالیاتی خودداری کردند، گفت: ماده 202 قانون مالیات‌های مستقیم ظرفیتی ایجاد کرده که از طریق دادستانی انتظامی مالیاتی، مدیرعامل و اعضای هیات مدیره این بانک خصوصی ممنوع الخروج شوند. به عبارتی می‌توان گفت سازمان امور مالیاتی با این اقدام می‌خواهد عزم خود را برای جلوگیری از فرار مالیاتی نشان دهد و عملیاتی کند و برخود جدی در این سطح تقریبا کم سابقه بوده‌است.

موحدی با تاکید بر اینکه آنچه که برای سازمان امور مالیاتی مهم است مقابله با فرار مالیاتی است، افزود: شاید این اقدام مدیران بانک خصوصی مصداق روشن همکاری با فرار مالیاتی یا کمک به فراریان مالیاتی نباشد اما طبق قانون باید نسبت به ارایه اطلاعات اقدام می کردند.

وی تاکید کرد: ممکن است که مساله پولشویی باشد و ما صرفا مقوله فرار مالیاتی را در نظر نداریم البته که پولشویی از جمله مواردی است که سازمان امور مالیاتی در صورت مواجه با آن باید گزارش‌های لازم با آن را به سازمان‌ها ونهادهای متولی ارایه دهد.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی با بیان این که در این باره تذکرات لازم به سایر بانک‌ها داده‌شده‌ است، اظهار داشت: جدیت سازمان امور مالیاتی به این جهت است که مشی را در سازمان امور مالیاتی برای مقابله با فرار مالیاتی و مواجه با ابربدهکاران مالیاتی قرار دادیم و دانه درشت‌ها را هدف گرفته‌ایم.

موحدی گفت: یکی از موضوعاتی که برای جلوگیری از چنین فرارهای مالیاتی به ما کمک می‌کند، بستر اطلاعاتی برای افزایش شفافیت است از این رو باید از این اطلاعات برخوردار باشیم که این اتفاق به موجب همکاری کلیه نهادها و مراجع ذی ربط انجام می‌شود که قانونگذار هم آنها را مکلف کرده که اطلاعات خود را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهند.

وی افزود: اگر این همکاری‌ها انجام نشود، قطعا همان مسیر سابق به عنون الگوی رفتاری طی می‌‌شود. در برخود  با این مدیران بانکی فعلا از ظرفیت ماده 202 استفاده می‌کنیم اما چه بسا از مواردی بتوان مسئولیت تضامنی که برخی از اشخاص در این جمله از امور دارند را درگیر کرد و این ظرفیت  را هم به برخوردها اضافه کرد.

 

منبع: ایلنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار