گوناگون

پیش بینی بورس امروز ۲۶ دی ۱۴۰۲

 پیش بینی بورس امروز 26 دی 1402

بانک مرکزی با ابلاغ بخشنامه‌ای به شبکه بانکی اعلام کرد: اخذ مسکوکات و شمش طلا از اشخاص ولو به صورت امانت که منتج به صدور گواهی از طریق سازوکار بورس کالا و غیر آن شود، صرفاً پس از أخذ مجوز از بانک مرکزی امکان‌پذیر است.

به گزارش اکوایران، بورسی‌ها در شرایطی به استقبال معاملات روز سه‌شنبه می‌روند که روز دوشنبه شاخص‌های بورس تهران ریزش کردند. برای پیش بینی بورس امروز –سه‌شنبه 26 دی- به روند بازار سهام در روز کاری گذشته نگاه می‌کنیم. روز دوشنبه شاخص کل 2 هزار و 291 واحد افت کرد و شاخص کل هم‌وزن هزار و 535 واحد ریزش کرد. همچنین شاخص کل فرابورس  79 واحد پایین آمد و شاخص هم وزن فرابورس کاهش 814 واحدی داشت.

بیشترین افزایش قیمت

روز دوشنبه در بورس شرکت لیزینگ پارسیان (ولپارس)، شرکت سرمایه گذاری پردیس (پردیس) و شرکت لیزینگ کارآفرین (ولکار) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت آسیا سیر ارس (حآسا)، شرکت صنایع چوب خزر کاسپین (چخزر) و شرکت کشاورزی و دامپروری ملارد شیر (زملارد) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای خوساز (شرکت محورسازان ایران خودرو)، وتوس (شرکت توسعه شهری توس گستر) و لپارس (شرکت پارس الکتریک) در روز یکشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت صنعت روی زنگان (زنگان)، شرکت عطرین نخ قم (نطرین) و شرکت بازرگانی و تولیدی مرجان کار (کمرجان) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در معاملات دوشنبه، 47 نماد صف خرید داشتند و 49 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 65 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 165 میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش 510 درصدی به 739 میلیارد تومان رسید.

دیروز شاخص کل بورس تهران پس از 4 روز ریزش کرد و شبندر، شپنا و خودرو بیشترین اثر منفی را بر شاخص داشتند.

به علاوه، برای سومین روز متوالی پول حقیقی از بازار خارج شد. دیروز 223  میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.

021025شش

همچنین دیروز ارزش معاملات خرد ریزش کرد. ارزش معاملات خرد با کاهش 147 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 5 هزار و 415 میلیارد تومان رسید.  

بنابراین بازار با رکود نسبی و تداوم خروج پول حقیقی مواجه بود. دیروز شاخص سه بار روند صعودی پیدا کرد اما در نهایت نتوانست به رشد ادامه دهد. در حالی که روز یکشنبه شاخص به فاصله کمتر از 3 هزار واحدی سطح 2 میلیون و 200 هزار واحد رسیده بود، دیروز نتوانست به کانال بالاتر دست پیدا کند.

ناظران یکی از عوامل ریزش بازار ابلاغیه بانک مرکزی درباره گواهی سپرده طلا می‌دانند. بانک مرکزی با ابلاغ بخشنامه‌ای به شبکه بانکی اعلام کرد: اخذ مسکوکات و شمش طلا از اشخاص ولو به صورت امانت که منتج به صدور گواهی از طریق سازوکار بورس کالا و غیر آن شود، صرفاً پس از أخذ مجوز از بانک مرکزی امکان‌پذیر است.

بانک مرکزی اعلام کرده که صدور این نوع گواهی سپرده که امکان معامله با سازوکارهای بورس کالا را دارد موجب ایجاد سفته‌بازی ، افزایش قیمت‌ها به صورت کاذب و غیرواقعی و حبابی شده است و باید متوقف شود.

بنابراین می‌توان گفت بازار با سیگنال منفی سیاست گذار پولی مواجه شده و ممکن است امروز نیز روند نزولی پیدا کند.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار