گوناگون

دو پیش‌بینی مهم درباره قیمت دلار

دو پیش‌بینی مهم درباره قیمت دلار

در حالی این روزها نوسانات شدیدی در بازار ارز مشاهده می‌شود که اعداد و ارقام جالبی درباره نرخ دلار شنیده می‌شود.

پارسینه: نرخ واقعی دلار چه رقمی است؟! برخی از تحلیلگران معتقدند که نرخ کنونی دلار واقعی است و برخی از کارشناسان عنوان می‌کنند که قیمت اصلی دلار ۴۲ هزار تومان است.

آلبرت بغزیان، کارشناس اقتصادی در همین خصوص اعتقاد دارد قیمت اصلی دلار ۴۲ هزار تومان است و نرخ دلار ۵۲ تا ۵۳ هزار تومانی هیجانی است و اتفاقی رخ نداده است.

وی در یک برنامه تلویزیونی درباره نوسان اخیر نرخ دلار در بازار آزاد می‌گکیو: نهاد بازارساز از طریق مرکز مبادله با واقعی کردن عرضه و تقاضا، قیمت را کنترل کرد و سهم بازار آزاد را به ۵ درصد کاهش داد.

به گفته او، این ۵ درصد نباید اقتصاد ایران را تحت‌شعاع قرار دهد. همواره هیجان‌ها در بازار وجود دارد اما باید این نکته را در نظر گرفت که قیمت اصلی دلار در مرکز مبادله ۴۲ هزار تومان است.

بغزیان تصریح می‌کند: متاسفانه یکی از باورهای غلط این بوده که تا یک جهش صورت می گیرد، قیمت مسکن، خودرو، کالاها افزایش پیدا می کند؛ در صورتی که اتفاقی رخ نداده است و بانک مرکزی بازار رصد می‌کند.

وی یادآور می‌شود: به افرادی که قصد فعالیت در بازار ارز دارند توصیه می‌شود که با توجه به هیجانی بودن نرخ فعلی دلار هیجانی عمل نکنند. بانک مرکزی وارد بازی دلالان نخواهد شد.

در همین حال، محمدصادق الحسینی، اقتصاددان نیز در یادداشتی در فضای مجازی نوشت: این روزها درباره قیمت دلار خیلی صحبت و حرف‌های مختلف زده می‌شود.

براساس تحلیل او، اگر برمبنای نقل پولی نگاه کنیم، حد پایین و بالای دلار با سال پایه‌های مختلف بین ۵۰ تا ۶۶ هزار تومان است، ولی با سال پایه درست (یعنی سالی که رابطه مبادله شبیه امسال باشد با توجه به افزایش ناگهانی فروش نفت امسال) قیمت همین حدود ۵۰ هزار تومان درست است. ولی از تیرماه سال بعد رشد دلار شروع خواهد شد.

 

منبع: خبر آنلاین

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار