گوناگون

افزایش بی سابقه قیمت طلا در سال آینده

افزایش بی سابقه قیمت طلا در سال آینده

سرمایه‌گذاران طلا پیش‌بینی می‌کنند که قیمت‌های طلا در سال آینده بی‌سابقه باشد. جی پی مورگان در اواسط سال ۲۰۲۴ شاهد افزایش قیمت طلاست و در کاهش نرخ بهره به اوج ۲۳۰۰ دلاری می‌رسد

به گزارش سایت طلا،فلز زرد روز جمعه با توجه به شرط بندی قوی کاهش نرخ بهره آمریکا در اوایل سال آینده و در شرایطی که جنگ در اوکراین و تنش‌ها در خاورمیانه باعث افزایش تقاضای پناهگاه امن شد، برای بهترین سال خود در سه سال اخیر تعیین شد.

قیمت نفت در روزهای پایانی 2023 تقریباً ثابت مانده است. طلا بهترین عملکرد خود را از 2020 در سال جاری میلادی تجربه کرد و بالاتر از 2000 دلار در هر اونس معامله می‌شود. امید به آسان‌تر شدن سیاست‌های پولی فدرال رزرو آمریکا و پایین آمدن نرخ بهره در اوایل 2024 از قیمت طلا حمایت کرده است.

 
قیمت هر اوس طلا اکن.ن در رقم 2063 دلار می باشد.

کونال شاه، تحلیلگر بازار طلا نیز معتقد است: «اگرها و اماها، جابه‌جایی‌ها و ترکیب‌های زیادی وجود دارد اما واقعیت این است که مهم نیست که چه اتفاقی بیفتد، فدرال رزرو دوباره نرخ‌ بهره را افزایش نخواهد داد، این سناریوی اصلی (برای طلا) است.»

طلا در مسیر رشد سالانه ۱۳ درصدی در سال ۲۰۲۳ قرار دارد که بهترین سال آن از سال ۲۰۲۰ است و حدود ۲۰۶۰ دلار در هر اونس معامله می‌شود. با توجه به عملکرد شگفت‌آور قوی در سال ۲۰۲۳، شاهد افزایش قیمت‌های بیشتر در سال ۲۰۲۴ هستیم.

طلا در ۴ دسامبر، با شرط کاهش سیاست پولی ایالات‌متحده در اوایل سال ۲۰۲۴ به بالاترین سطح خود یعنی ۲۱۳۵ دلار و ۴۰ سنت رسید و از رکورد قبلی که در سال ۲۰۲۰ کاهش یافته بود، پیشی گرفت.

این فلز گرانبها در ماه مه امسال و با وقوع بحران بانکی منطقه‌ای ایالات‌متحده، تقریباً به قلمروی ناشناخته تبدیل شد. تا ماه اکتبر، نزدیک به ۱۸۰۰ دلار در هر اونس عقب‌نشینی کرد تا اینکه تحت تاثیر درگیری رژیم صهیونیستی با غزه قرار گرفت.

نظرسنجی رویترز در اکتبر پیش‌بینی کرد که قیمت‌ها در سال ۲۰۲۴ به طور میانگین ۱۹۸۶ دلار و ۵۰ سنت خواهد بود. آنها تا کنون در سال جاری به طور میانگین بالای ۱۹۵۰ دلار بوده‌اند که بالاتر از میانگین سالانه قبلی است. جی پی مورگان در اواسط سال ۲۰۲۴ شاهد افزایش قیمت طلاست و در کاهش نرخ بهره به اوج ۲۳۰۰ دلاری می‌رسد. یوبی‌اس پیش‌بینی می‌کند در صورت تحقق کاهش‌ها، رکورد ۲۱۵۰ دلار تا پایان سال ۲۰۲۴ به ثبت برسد.

طبق گزارش رویترز، شورای جهانی طلا در چشم انداز سال ۲۰۲۴ خود پیش بینی کرد که کاهش حدود ۴۰ تا ۵۰ واحد پایه در بازدهی سررسید طولانی تر، پس از ۷۵ تا ۱۰۰ واحد کاهش نرخ، می‌تواند منجر به افزایش ۴ درصدی طلا شود.

 

تحلیلگران عقیده دارند طلا به ساحل آرامش رسیده و پایین آمدن نرخ بهره و به دنبال آن کاهش ارزش دلار شرایط را برای این فلز گرانبها بهتر خواهد کرد.

سرمایه‌گذاران طلا انتظار دارند قیمت این فلز گرانبها در سال آینده میلادی رکوردهای جدیدی ثبت کند.

تحلیلگران می‌گویند برای اینکه شاهد افزایش بیشتر قیمت طلا باشیم، باید تقاضا از سوی سرمایه‌گذاران افزایش یابد و این نیازمند اطلاعات اقتصادی ضعیف‌تر آمریکا و کاهش تورم است که رویکرد فدرال رزرو را آسان‌تر کند.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار