گوناگون

نیروگاه شازند روزانه ۵ میلیون لیتر مازوت می‌سوزاند

نیروگاه شازند روزانه ۵ میلیون لیتر مازوت می‌سوزاند

پارسینه: مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق منطقه مرکزی گفت: اکنون که سه واحد در مدار است ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار لیتر مازوت به مصرف می‌رسد و اگر گاز هم در اختیارمان قرار گیرد به همین میزان مصرف گاز خواهیم داشت.

به گزارش ایلنا، عبدالرضا تقوی درباره استفاده از مازوت در نیروگاه‌ استان مرکزی اظهار داشت: نیروگاه شازند به عنوان پروژه عظیم ملی ۴ واحد ۳۲۵ مگاواتی یعنی ۱۳۰۰ مگاوات توان اسمی و ۱۲۰۰ مگاوات توان عملی دارد و ۲ درصد از برق کشور را تامین می‌کند.

وی افزود: شازند یک نیروگاه پایه‌گازسوز است اما در ۶ ماه دوم سال به دلیل مصرف گاز در بخش خانگی و اولویت تامین آن؛ سوخت گاز همه نیروگاه‌ها از جمله شازند کم می‌شود و به همین دلیل روی سوخت دوم می‌رویم.

مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق منطقه مرکزی با بیان اینکه استفاده از مازوت در نیروگاه‌ها به‌صرفه نیست، گفت: مازوت غیر از آلودگی هوا؛ خوردگی و استهلاک تجهیزات نیروگاهی را بدنبال دارد.

وی بیان داشت: تا ۲۰ آذر از ۴ واحد ۲ واحد روی سوخت مازوت و واحد ۳ روی سوخت گاز بود از آن به بعد شرکت ملی گاز اعلام کرد که باید نوع سوخت تغییر و مازوت استفاده شود تا یک میلیون متر مکعب گازی که در واحد سوم به مصرف می‌رسد نیز صفر شده و مازوت استفاده شود، برای واحد ۴ نیروگاه نیز از ابتدای آذر تعمیرات ۱۱۰ روزه و اورهال آغاز شده و تا انتهای اسفند این واحد را در مدار نداریم، یعنی ۲۰ درصد سوخت کمتر در نیروگاه مصرف می‌شود.

به گفته تقوی؛ واقعا برخی تصمیمات از حیطه اختیارت ما خارج است و در سطح کلان تصمیم‌گیری می‌شود، یکی از این تصمیمات هم مصرف سوخت در نیروگاه‌ها است، بعبارت دیگر مصرف مازوت در نیروگاه‌ها یک مسئله کشوری است.

وی تاکید کرد: ما امسال ۳۳ روز دیرتر از سال گذشته مازوت‌سوزی را شروع کردیم، یعنی تا ۲۰ آذر سه واحد نیروگاهی ما روی سوخت گاز بوده است، اکنون که محدودیت و ناترازی بیشتر شده روی سوخت مازوت رفته‌ایم.

مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق منطقه مرکزی با بیان اینکه استفاده از مازوت دغدغه ما است، خاطرنشان کرد: ۵۰ درصد هزینه‌های سرویس‌نگهداری و استهلاک قطعات مربوط به مازوت است، در صورتی که گاز نیروگاه تامین شود ما هر ۴ سال یک بار باید تعمیرات اساسی انجام دهیم ولی با استفاده از سوخت مازوت هر ۲ سال یکبار باید تعمیرات انجام دهیم چون سوخت ناخالصی است و منجر به آلودگی محیط خورندگی و استهلاک تجهیزات می‌شود.

وی با بیان اینکه تعمیرات واحد ۴ باعث می‌شود ۲۵ درصد سوخت کمتر به مصرف برسانیم، اظهار داشت: میزان مصرف مازوت هر یک واحد نیروگاه یک میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر در هر ۲۴ ساعت است، یعنی اکنون که سه واحد در مدار است ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار لیتر مازوت به مصرف می‌رسد و اگر گاز هم در اختیارمان قرار گیرد به همین میزان مصرف گاز خواهیم داشت.

تقوی کیفیت مازوتی که در اختیار نیروگاه شازند قرار می‌گیرد را با گوگرد ۲.۵ درصد عنوان و یادآور شد: احتمالا تا اوایل اسفند ماه مصرف سوخت نیروگاه از مازوت باشد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار